Již pošesté se konalo minulé pondělí (18. listopadu) v Praze Symposium Culinary Prague. Šest pozvaných michelinských šéfkuchařů se přiletělo podělit o své příběhy, zkušenosti a vášeň pro vaření.

Stejně jako vloni se hlediště divadla Hybernia zcela zaplnilo kuchaři, které sem přivedl zájem vidět skutečné kuchařské mistry v akci, inspirovat se a nasát tu zvláštní nehmatatelnou energii nadšení, která proudila celým prostorem divadla.

Na pódiu to vypadalo chvilkami jako v alchymistické laboratoři – kouřilo se z hrnců, na oleji syčelo maso, kalamáry, zelenina, česnek… Během dne postupně vystoupilo na jevišti šest výjimečných kuchařů, které sezval do Prahy Tomáš Kalina, kuchař a organizátor této unikátní události. Pozvání přijali: Paco Roncero** (dvě hvězdy) ze Španělska, Mikael Svensson* (jedna hvězda) z Norska, Eric Räty* (jedna hvězda) z Hongkongu, Peter Duranský* (jedna hvězda) z Rakouska, Jean-Philippe Blondet*** (tři hvězdy) z Velké Británie a Thomas Dorfer** (dvě hvězdy) z Rakouska.

Paco Roncero přiletěl z Madridu. Do jeho portfolia patří jedenáct restaurací a rád kombinuje tradiční španělskou kuchyni s kulinářskými vlivy jiných zemí. Během své prezentace připravoval kalamáry v cibuli nebo polévku z bílého česneku. Paco Roncero po skončení svého vystoupení spěchal zpátky na letiště, aby stihl svou odpolední prezentaci v Miláně.

Mikael Svensson otevřel svoji první restauraci Kontrast v roce 2013 a v roce 2016 získal první michelinskou hvězdu. Denní menu vytváří vždy až po návštěvě místních farmářů a zjištění, jaké čerstvé suroviny jsou k dispozici. V Norsku je, vzhledem ke klimatu, sezona čerstvých surovin krátká, a tak mají Norové vypracované dokonalé metody jejich uchovávání – nasolování, nakládání, uzení. Mikael přichystal „rizoto“ z brambor a navrch nastrouhal sušenou rybu tzv. zimní tresku. Eric Räty býval šéfcukrářem v restauraci Agua v rodném Finsku. Osud ho zavál až do špičkové restaurace Arbor v Hongkongu, kde získal jednu hvězdu. Vaří sezonně, především z japonských surovin. Jean-Philippe Blondet pracoval mnoho let pod vedením legendárního kuchaře Alaina Ducasse. Jeho kuchyně v londýnské restauraci Alain Ducasse at the Dorchester má renomé mezi gurmány z celého světa. Mezi „značku“ restaurace patří domácí těstoviny s humrem, kuřetem a černým nebo bílým lanýžem. Peter Duranský je první slovenský kuchař s michelinskou hvězdou. Získal ji ve vídeňské restauraci Das Loft. Dosud býval na symposiu v roli diváka, tentokrát se sám prezentoval. Thomas Dorfer vaří v rakouské restauraci Landhaus Bacher. Je to rodinný podnik, který je ztělesněním kultivované venkovské restaurace s perfektním servisem. Thomas navazuje na tradiční rakouskou, venkovskou kuchyni, ale ozvláštnil ji novými akcenty.

Vystoupení každého kuchaře trvalo asi půl hodiny a hned po něm se diváci – kuchaři vyřítili z hlediště na pódium, aby si výtvory mistrů kuchařů zblízka prohlédli, vyfotili a třeba se jimi i inspirovali…

Text a foto: Michaela Šulcová