Svatý Václav, patron piva a pivovarnictví, představuje pro sládky opravdovou výzvu. Mistři svého řemesla se předhánějí, čí pivní speciál by kníže Václav ocenil nejvíce. Své o tom ví také Luděk Reichl, sládek hanušovického pivovaru Holba. Pro tento rok všem milovníkům piva nachystal Václavův ležák zastudena chmelený, který byl pokřtěn na Pivovarských slavnostech.

Někdo má raději pivní klasiku, ale jiní pečlivě sledují své oblíbené pivovary, kdy se v jejich nabídce objeví nějaký nový speciál. Ta chvíle právě přichází, protože se blíží svátek svatého Václava, který drží ochrannou ruku nejen nad naším národem, ale také nad jedním z našich největších klenotů – zlatavým pivem.

„Letošní rok jsme se rozhodli poctít svatého Václava naším speciálem Václavův ležák. Použili jsme osvědčenou recepturu, kterou jsme ale obohatili o zcela nový prvek. Jedná se o absolutně nově vyšlechtěnou odrůdu chmele. U nás ji zatím ještě žádný pivovar nevyužil. My touto odrůdou chmelíme zastudena. Ještě jenom prozradím, že díky ní na vás z našeho svátečního ležáku dýchne závan koření s lehkou vůní citrusových plodů,“ přibližuje pivní speciál Luděk Reichl, sládek hanušovického pivovaru Holba.

Václavův ležák zastudena chmelený v sobě snoubí tradici s inovací. Obsahuje 4,9 % alkoholu a má lákavě čirou jantarovou barvu, která zajímavě kontrastuje s hustou bílou pěnu na povrchu. Zchladíte se jím na čepu v restauracích a hospodách nejen v olomouckém regionu, kde se tento jedinečný speciál zrodil.

Křest Václavova ležáku proběhl 4. září na Pivovarských slavnostech Holba přímo v areálu hanušovického pivovaru. Kulisu této příjemné události dotvářely vrcholky Jeseníků směle se tyčící do výšky. A právě zároveň drsné i přátelské Jeseníky jsou domovem všech piv Holba. Vtiskávají jim jejich osobitou ryzí chuť.

Redakce Gastro&Hotel