Vinařský fond dnes zveřejnil seznam vín, která letos získala značku Svatomartinské. Najdete je na webové stránce vinazmoravy.cz. Celkem se na trh dostane 380 vín ze 122 vinařství, což představuje téměř 2 miliony 200 tisíc lahví vína. Je to zhruba o 200 tisíc víc lahví, než loni. Počet vzorků se mírně zvýšil, vinařských firem je zhruba stejně jako loni. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl Vinařský fond.

Tradičně nejvíce dodají vinaři odrůdy Müller Thurgau se 106 víny. Z bílých vín nabídku Svatomartinských doplní ještě 39 Muškátů moravských a 22 vín odrůdy Veltlínské červené rané.

Svatovavřinecké vévodí růžovým vínům se 74 víny, zatímco u červených Svatovavřineckých mohou zájemci vybírat z 35. Modrý Portugal dominuje mezi červenými se 70 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal rosé s 21 víny. Cuvée neboli směs více odrůd bude zastoupena 13 víny.

Celkem se o udělení značky Svatomartinské ucházelo 431 vzorků, pouze 12 procent z nich v hodnocení neuspělo. „Za nízkým počtem vyřazených vzorků stojí příznivé léto a ty dva týdny času navíc na výrobu,“ uvedl hlavní sommeliér Národního vinařského centra Marek Babisz. Podle něj také roste zkušenost vinařů s produkcí mladých vín. K hodnocení přihlašují vesměs jen velmi dobrá vína.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku, určená ke konzumaci po několik měsíců. Jsou to vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat osobitý charakter. Mají nižší obsah alkoholu, jsou to spíše vína suchá. Degustátorská kontrola je prověřuje ve dvou termínech, koncem října a začátkem listopadu.

První otevírání lahví nového Svatomartinského se uskutečnilo na svátek svatého Martina 11. listopadu v 11:00 na slavnostních akcích v Čechách a na Moravě. Hlavní akci naplánoval Vinařský fond v centru Brna. Svatomartinská vína si získávají stále větší oblibu také v zahraničí, například na Slovensku, v Rakousku, Německu, nezřídka zamíří i do exotičtějších destinací.

Informace o úrodě ročníku 2012

Vinaři bojovali s počasím, když jim živobytí ohrožovaly mrazy a sucho. Na vinohradech, které to vydržely, se urodil výjimečný ročník.
Jižní Morava – První půlrok se vinaři trápili, ale další měsíce jim to vynahradily. Dlouhé a teplé léto hroznům přálo a letošní ročník vína proto bude výjimečně kvalitní. Lidé ho mohou ochutnat už jedenáctého listopadu, kdy se otevřou první lahve letošního svatomartinského.

Jihomoravští vinaři ještě v červnu tušili tragickou úrodu. „Vinohrady zasáhly zimní i jarní mrazy a poté delší sucho. Bobule tak byly méně vodnaté. Léto bylo naštěstí dlouhé a teplé. Víno mohlo dostatečně dozrát a bude výborné,“ řekl předseda svazu vinařů Tibor Nyitray.

Méně, ale lepší

Oproti desetiletému průměru čekají letos vinaři asi o třetinu menší úrodu. Zatímco loni v České republice sklidili 670 tisíc hektolitrů vína, letos to bude jen asi 450 až 490 tisíc hektolitrů. Sucho a mrazy postihly na jaře také jih Moravy. Sklepmistr Modrého sklepa v Novém Šaldorfu na Znojemsku Antonín Koníček se proto bojí o osud jihomoravských vinohradníků. „U nás je na vinici ztráta větší o víc než polovinu proti normálu. Pro ty, kteří se živí výhradně vinohradnictvím, letošek znamená existenční starosti. I když mají poloviční úrodu, nemohou si dovolit zdražit hrozny na dvojnásobek, protože by je neprodali,“ vysvětlil sklepmistr. Cena za kilo hroznů zůstane letos pravděpodobně stejná jako loni. „Průměrná cena loni byla na úrovni 17,3 korun za kilogram. Můžeme říct, že také letos se bude pohybovat kolem sedmnáctikorunové hranice,“ informoval tajemník svazu vinařů Martin Půček. Škody na vinohradu počítá i Znovín Znojmo. „Víno zatím sklizené nemáme, ale odhaduji, že úroda bude o víc než třetinu menší než loni,“ potvrdil ředitel společnosti Pavel Vajčner.

Čeká však, že letošní ročník bude patřit k mimořádně vzácným. „Pokud jde o kvalitu, půjde o jeden z nejlepších v historii. Cukernatost a vyzrálost hroznů je výborná, bude však menší výtěžnost. Z kilogramu hroznů se vyrobí méně vína,“ vysvětlil Vajčner.

Sklepmistr Koníček nechce dělat ukvapené závěry. Přesto doufá, že se letos milovníci vína mají na co těšit. „Myslím, že je ještě brzo soudit, protože všechna vína ještě nejsou dokvašená. Můžeme ale být optimističtí, hrozny letos byly dozrálé a dobře voněly. Jestli bude dobrý rok, řeknu na jaře, kdy víno v lahvích doopravdy dozraje,“ podotkl sklepmistr.

Generální ředitel Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný je s letošní úrodou spokojený. „Na tu nepřízeň počasí, co nás postihla, to ještě dopadlo dobře. Normálně sklidíme tak 450 galonů, letos to bude asi o sedmdesát méně,“ řekl vinař. Čeká přitom, že letošní víno bude hutnější a plnější než loňské.

O kvalitě letošního ročníku nepochybuje ani Nyitray. „Z toho, co jsem už ochutnal, mohu soudit, že vína budou krásná, ovocná, s rozvinutým aroma, a především harmonická s vyváženým množstvím cukru, kyselinek a alkoholu,“ poznamenal předseda svazu vinařů.

Redakce Gastro&Hotel