Sůl nad chlór?

autor: | Srp 21, 2017 | Technologie | 0 komentářů

Zdá se, že rok od roku je léto ve střední Evropě žhavější a žhavější. Globální oteplování nás žene k vodě a každé ubytovací zařízení, které svým hostům nabízí bazén, má náskok před konkurencí, která tak nečiní. Tedy – konkurenční výhodou je jen bazén s průzračně čistou vodou, která splňuje všechny hygienické normy. A tady nastává dilema – použít pro ošetření vody chlór, sůl nebo nějakou jinou technologii?  

Slané bazény bvyly původně řešením z nouze

Slaná voda v bazénech je v poslední době v kurzu, ale než se dostala do módy, slané bazény byly v přímořských státech spíš řešením z nouze. Hoteliéři v jižní Evropě potřebovali snížit náklady, a tak do bazénů s původně sladkou vodou začali připouštět vodu mořskou. Slané vody z moře bylo „moře“ a nestála je ani pětník.

Slaná tak akorát

Slaná voda v bazénech v našich podmínkách nemá s tou mořskou skoro nic společného. V první řadě se obě varianty liší obsahem soli. Slanost mořské vody v oceánech a mořích se pohybuje kolem 3,5 %, což znamená, že kilogram mořské vody obsahuje přibližně 35 gramů rozpuštěné soli. Výjimkou je Mrtvé moře se slaností 27 i více procent, která s hloubkou dokonce ještě vzrůstá. Ve vodě středoevropských bazénů je sůl rozpuštěna v koncentraci přibližně 0,4–0,5 %, což je mimochodem poloviční slanost slzy, a proto lehce prosolená lázeň neštípe v očích ani na citlivé pokožce. Nicméně i takto mírně slaná voda má antiseptické účinky, takže si dokáže poradit s nežádoucími organismy, které by jinak v bazénu bujely. Co se týče vlivu na plavky, bohužel je slaná voda ničí stejně jako ta chlórovaná, ale co se dá dělat – nic na světě není dokonalé.

Hlídejte Ph

Voda v bazénech, které nabízejí koupel ve slané vodě, se upravuje prostřednictvím tak zvaných solonizačních jednotek, které pracují na principu elektrolýzy. Při elektrolýze prochází elektrický proud mezi elektrodami instalovanými ve filtračním okruhu a z nich se do vody uvolňuje volný chlór. Ten okamžitě dezinfikuje vodu, i když o něm skoro nevíme – při optimální koncentraci není cítit. Je šetrný k pokožce těla, ale jen za dodržení důležité podmínky – v bazénu je třeba udržovat kyselost vody, tedy PH, na úrovni 7,2. Tuto hodnotu lze průběžně bez problémů kontrolovat přesným digitálním testrem. Solonizační jednotku je možno snadno instalovat i u již postaveného bazénu – a to do technologické šachty nebo tam, kde je uložen stávající filtr. Napojovací potrubí musí mít průměr 50 nebo 63 milimetrů a průtok vody minimální hodnotu 6 metrů kubických za hodinu.

Dezinfekce za babku

I když pro hosty, kteří v bazénu relaxují, má slaná voda skoro samé výhody, pro majitele se najde i nějaké to minus. Například možná koroze nerezových částí bazénu, což je nejen žebřík, ale může to být i tepelný výměník nebo elektrický ohřev. Proto veškeré komponenty bazénu, které přicházejí do styku se slanou vodou, musejí být zhotoveny buď z plastu, nebo z titanové oceli. Příjemným zjištěním je, že kromě počáteční investice je dezinfekce vody tímto způsobem velmi levná. Platíte jen bazénovou sůl, jejíž cena se při objemu bazénu 30 m3 pohybuje kolem 1 300 korun za sezonu.

Jakou dezinfekci tedy zvolit

Přes všechny výhody „slané vody“ je nicméně stále velké množství provozovatelů bazénů, kteří preferují dezinfekci bazénů klasickým chlórem.  Diskuze, která staví proti sobě různá pro a proti, se stále opakuje.

Klasická dezinfekce na bázi chlóru účinně likviduje bakteriální znečištění a při správném dávkování je riziko pro plavce minimální. Lékaři ale tvrdí, že zejména pro malé děti, které dýchají chemikálií nasycený vzduch těsně nad hladinou, není tato cesta ideální. Nepříjemný pach, který ulpívá na pokožce i ve vlasech ještě dlouho, pak vnímá každý. Bazén se slanou vodou vlastně taky používá k dezinfekci chlór, ale ten se do vody dostává jinou cestou než přímo z dávkovače. Koncentrace soli je na hranici fyziologického roztoku. Taková voda je rozhodně šetrnější k pokožce, nezpůsobuje alergické reakce a podráždění očí. I když sůl potlačuje růst mikrobů a má aseptické účinky, nejsou absolutní. Problém také může nastat, když podceníme množství soli. V nedostatečně ošetřené vodě se pak snadno množí bakterie. A jak už bylo řečeno, v takto ošetřené vodě dochází ke korozi kovových součástí bazénu. A pak si má člověk vybrat!

 

Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv