Již 11. ročník klání o prestižní titul Česká biopotravina roku začíná. Letošní ročník přináší dvě novinky. Soutěž proběhne v;odlišném termínu než minulé ročníky tak, aby šanci na ocenění získaly i biopotraviny z;letošní sezony. Došlo také ke změně organizátora a odborného garanta, kterým se stal PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců. Soutěž se koná pod záštitou ministra zemědělství ing. Petra Bendla.

„Letos chceme do soutěže přilákat další výrobce biopotravin, a zvlášť ty, jež se zaměřují na sezonní potraviny. V;minulých letech se ocenění vyhlašovalo zpětně, a to na jaře. Změnou termínu chceme přilákat i výrobce sezónních produktů. Věříme, že příznivější načasování ocení například pěstitelé a zpracovatelé biozeleniny a bioovoce nebo ovčího a kozího biomléka,“ sdělila Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, organizátora soutěže.

Výrobci biopotravin mají necelé dva měsíce na to, aby své produkty do osmi soutěžních kategorií přihlásili. V;tuto chvíli je již možné zasílat přihlášky do soutěže. Jejich příjem skončí 14.;září 2012. Odborná porota poté zvolí jak celkového vítěze, tak ocení nejlepší biopotraviny z následujících kategorií: Mlýnské a pekárenské výrobky, Mléko a mléčné výrobky, Maso a výrobky z;masa, Nápoje, Výrobky z ovoce a zeleniny, Pochutiny a ostatní potravinářské výrobky, Biovýrobky pro gastronomii a Biovíno. Výrobce, jehož produkt bude vyhodnocen jako nejlepší, získá spolu s;oceněním podnětnou exkurzi na BioFach, nejprestižnější veletrh s;bioprodukty na světě, jež se koná v Norimberku.;

Organizaci a odbornou záštitu soutěže Česká biopotravina roku 2012 po Mgr. Tomáši Václavíkovi (Green marketing) přebírá PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, jež je jedinou organizací sdružující ekologické zemědělce v;České republice. „Po dlouholeté spolupráci s;agenturou Green marketing jsme se rozhodli změnit koncept soutěže a zajistit si organizaci sami. Fakt, že soutěž organizuje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, však neznamená, že zemědělci nebo výrobci, kteří nejsou jeho členy, by se nemohli přihlásit,“ ujišťuje Kateřina Nesrstová a dodává, že porota bude složena z;nestranných odborníků. Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční v;rámci slavnostního večera mezinárodní konference ekologického zemědělství Bioakademie 2012, dne 21. září 2012 na zámku v;Lednici na Moravě.

Vyhlašovatelem soutěže Česká biopotravina roku je PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců. Soutěž má za cíl podpořit vynikající kvalitu v celém dodavatelském řetězci oboru biopotravin, napomoci zvýšit povědomí o kvalitách a výhodách biopotravin a představit ty nejlepší biopotraviny českého původu.

Zdroj: Tisková zpráva PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců;;

Redakce Gastro&Hotel