Každý z nás to už jistě zažil, návrat z dovolené odkud si přivážíme spoustu zážitků, a jsem si jistý, že mezi ně patří i vzpomínka na chvíle v restauracích, barech nebo kavárnách. Přemýšleli jste už nad tím, proč nám tak utkvívají v paměti?

Restaurace bez atmosféry je mrtvá

Jsou restaurace ve známých přímořských střediscích či zapadlých koutech něčím výjimečné? Určitě kromě odlišné kuchyně a většinou příjemné obsluhy nenabídnou nic, co by naše podniky nesvedly. Avšak právě atmosféra, spojená se zajímavým zážitkem nám celkový dojem umocní a utkví nám v paměti, a to i bez ohledu na drobné prohřešky proti gastronomickým pravidlům.

prostě nemůže existovat a je to právě tento faktor, se kterým si gastronomové a majitelé restaurací lámou hlavu a který bývá leckdy jedním z aspektů jejich prázdné restaurace. Nestačí si vybrat dobrého architekta a navrhnout design interiéru, nad kterým zůstanou hosté stát v němém úžasu. Vdechnout podniku atmosféru chce čas, zkušenost a možná i něco navíc…

Jako zákazníka nás ovlivňuje fakt, zda se v restauraci cítíme přirozeně, příjemně, zda prostředí okolo nás podněcuje myšlenky ke správnému výběru pokrmu či nápoje. Správnou atmosféru pro nás zákazníky ovlivňuje mnoho faktorů – interiér, světlo, hudba, dispozice prostoru, typ hostů, kvalita servisu a v neposlední řadě to může být i historie podniku.

 Interiér

Interiér by měl vždy odpovídat typu provozovny, ať už jsme v pivnici či v pizzerii. Měl by mít typický ráz, pod kterým si daný typ podniku vybavujeme. Hospoda nebo pivnice by měla vynikat dominantním výčepem, stejně jako útulněji ztvárněným prostorem, který navozuje domácí atmosféru. Pro pizzerii jsou zase typické menší stolky s viditelnou pecí na pizzu, dobře známé z italských taveren.

Světlo

Důležitým faktorem je světlo, které ovlivňuje pocity a dokáže navodit určitou intimitu dobře využívanou v barech, či klubech nebo dokáže rozzářit šerost hospody, která je situována v zapadlé ulici. Světlo je velmi důležité pro vytvoření atmosféry a dokáže ovlivňovat také náš výběr nápoje či pokrmu.

Hudba

Hudbu vnímáme podvědomě, určitě hosta nenadchne, pokud je v době oběda v restauraci pouštěna na plný plyn rocková hudba. Každý z nás už jistě zažil ten pocit, kdy se v hospodě musí hosté překřikovat, aby slyšely jeden druhého a je jasné, že to opravdu není nic příjemného. Naopak vhodně zvolená hlasitost a výběr muziky dokáže podmanit naše smysly při romantické večeři ve dvou nebo rozjet ten správný večírek. A proto by muzika měla vždy korespondovat s dobou návštěvy, stejně jako s typem podniku a její hlasitost by měla být kontrolována.

Hosté

Věřím, že každý se chce občas pobavit a zajít do podniku „kde to žije“. Nic nedokáže ovlivnit náš celkový dojem z návštěvy restaurace více než plný podnik, kde obsluha a kuchyně zvládá svoji úlohu a kde vnímáme ostatní hosty, kteří se viditelně baví. Možná znáte restauraci, kde jste nemohli nic vytknout obsluze ani kuchyni, ale už byste tam jednoduše znovu nešli. Naopak znáte podnik, kde se dopouštějí gastronomických prohřešků, ale vy máte touhu se tam opět vrátit. A je to právě atmosféra podniku, která v nás zanechá pocit, zážitek a ovlivňuje nás tak  při výběru konkrétního podniku.

Atmosféra se do podniku nedá vtisknout, tu si každý podnik musí vybudovat sám a je to substance citlivě namíchaná z výše jmenovaných ingrediencí. Štěstí mají ty podniky, které ovlivnila buď historie, či známá osobnost, která podnik kdysi navštěvovala. Na tom mohou stavět a mají už napůl vyhráno.

Text: David Petřík

Foto: archiv

Redakce Gastro&Hotel