Společnost RATIONAL, specialista na tepelnou přípravu pokrmů, letos slaví své 50. výročí se sloganem „Když jídlo chutná, všichni mluví stejnou řečí“. U příležitosti výročí vzniklo nové video, webová stránka o historii společnosti a řada aktivit na sociálních sítích. Mnohem důležitější jsou však účasti na veletrzích a další významné události pro partnery, zákazníky a zaměstnance, které se konaly po celém světě. Pro české a slovenské partnery se taková akce organizovaná RATIONAL Czech Republic uskutečnila 9. listopadu 2023 v Brně v multifunkčním prostoru ABZAC.

Na pódiu vystoupili představitelé společnosti: ředitel pro východní Evropu Kilian Schütz, obchodní ředitel pro Čechy a Slovensko Jindra Švestka, korporátní šéfkuchař Dominik Petroš a dále zástupce partnerské sítě RATIONAL Jan Mach, jednatel GASTRO MACH. Zazněla poděkování prodejním a servisním partnerům, zákazníkům a jejich šéfkuchařům, díky jejichž kontinuální zpětně vazbě je RATIONAL dlouhodobě na předních pozicích ve svém oboru. Svou zkušenost na pódiu sdílel také Filip Sajler, osobnost české gastronomie, CEO & Chef HOPI CHEF TECH FOOD, který je dlouholetým zákazníkem společnosti. Dle jeho slov jsou produkty RATIONAL špičkou na trhu a dodává „Osobně si dnešní profesionální kuchyni bez iVario nedokážu představit.“

Kromě prezentace důležitých historických milníků bylo představeno také několik produktových novinek: integrované čištění a zcela nová kategorie varných systémů. iCare System AutoDose je nový čisticí systém pro stolní jednotky iCombi Pro. Čisticí a pečující prostředky jsou bezpečně uloženy ve varném systému v pevném stavu, což umožňuje autonomní čištění buď stisknutím tlačítka, nebo podle nastaveného časového harmonogramu. Systém iCareSystem AutoDose zvyšuje bezpečnost práce, šetří čas a zajišťuje hygienickou bezpečnost dle požadavků HACCP. Společnost RATIONAL dala svým partnerům také poprvé nahlédnout do nové kategorie zařízení, která garantují nejkratší dobu přípravy a maximální kvalitu pokrmů díky chytrému a adaptivnímu řízení mikrovlnné energie. Postupné zavádění produktu je naplánováno na jaro 2024. 

Pan Siegfried Meister založil dnešní společnost RATIONAL AG v roce 1973. Celých 44 let se zaměřoval především na přínos zákazníkům. Tato filozofie je dodnes pevně zakotvena ve firemní kultuře. Za tímto účelem je po celém světě v každodenním kontaktu se zákazníky více než 2300 zaměstnanců, včetně přibližně 500 šéfkuchařů, kteří svými znalostmi a zkušenostmi tvoří DNA společnosti. Jejich kuchařské know-how je základem pro vývoj nových produktů – např. zařízení iCombi a iVario nebo digitálního síťového řešení pro profesionální kuchyni ConnectedCooking.

Když Siegfried Meister v roce 1973 společnost s pouhými 18 zaměstnanci zakládal, nikdo netušil, že se stane globální jedničkou na trhu. Základy k tomu pan Meister položil již v roce 1976 – nejprve vynálezem prvního konvektomatu RATIONAL a poté v roce 1979 úzce zaměřenou strategií. Podle této strategie nesmí být cílem podnikání maximalizace zisku, nýbrž maximalizace užitku pro konkrétní cílovou skupinu. A tou jsou kuchaři pracující v profesionálních kuchyních po celém světě. Odtud pramení  specializace na varné systémy, které jim při přípravě pokrmů maximálně pomohou. Od roku 1983 se v závodě v Landsberg am Lech vyráběly pouze konvektomaty. Úspěšný příběh korunovalo v roce 2019 milionté vyrobené zařízení. K dosažení úspěchu přispěla také skutečnost, že se v roce 1992 firma FRIMA, distribuční partner z Francie vyrábějící předchůdce zařízení iVario, stala dceřinou společností RATIONAL. V roce 2018 se stává součástí RATIONAL.

editorobsahu99