Úvodní 1. ročník soutěže pivních speciálů, který byl součástí výročního 30. ročníku odborných soutěží PIVEX 2022, skončil mimořádným úspěchem plzeňského experimentálního pivovaru Proud. Zlatý pohár SPECIAL PIVEX 2022 patří pivu SOUTOCK – žitná IPA 13 a druhé místo získal COTEL – stout 14, oba speciály jsou součástí stálé nabídky pivovaru Proud. Vítězný pohár a diplomy si převzali ředitel pivovaru Michal Škoda a vrchní sládková Lenka Straková na 30. Galavečeru pivovarníků a sladovníků České republiky, který se konal 6. dubna v OREA Congress Hotelu Brno.

PIVEX je nejstarší odbornou degustační soutěží piv a již třicet let ji řadí pivovarští odborníci mezi nejprestižnější a nejvýznamnější oborové degustační hodnocení piva v České republice. Novinkou letošního ročníku byla jednokolová soutěž speciálů Zlatý pohár SPECIAL PIVEX 2022, vyhlášená ve sloučené kategorii svrchně kvašená piva, a to v podkategorii STOUT, PORTER a ostatní PIVA – IPA, APA, NEIPA, pšeničné, ALE a další. Degustaci speciálů provedla odborná dvacetičlenná hodnotící komise složená se zástupců přihlášených pivovarů a doplněná nezávislými odbornými degustátory, stejně jako u všech dalších hodnocení soutěže PIVEX. Soutock – žitná IPA 13 a Cotel – Stout 14 z Proudu uspěly v konkurenci 13 značek piva z velkých i malých pivovarů z celé republiky. Partnerem degustačního hodnocení pivních speciálů je agentura PORT, s.r.o. a soutěž Cerevisia Specialis. Odborným garantem degustací je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský Praha.

O pivovaru Proud

Experimentální pivovar Proud, který sídlí v bývalé elektrárně v areálu Plzeňského Prazdroje, uvařil první várku 29. 9. 2020. Ve stálé nabídce pivovaru Proud je nyní TheMže – English Pale Ale 10, Ventill – ležák 11, Soutock – žitná IPA 13, Cotel – Stout 14 a nealkoholické pivo Proovan. Pivovar připravuje různé sezónní speciály, ve spolupráci s dalšími zajímavými partnery experimentuje v rámci limitovaných edic nebo řady barrel-aged, tedy piv stařených v dubových sudech po whisky či víně. Mnohá z těchto piv si již získala nejen četné fanoušky, ale také uznání odborných porot na českých i mezinárodních pivních soutěžích. Pivovar počítá s roční produkcí v řádu několika tisíc hektolitrů piv v sudech a skleněných lahvích.

Piva z pivovaru Proud jsou v prodeji ve vlastním e-shopu a také na Rohlík.cz, v některých pivotékách i ochutnávkových pivnicích (např. Pivotéka v Pivovarském muzeu v Plzni,  Pult, Pivstro, karlínská pivotéka sedm° či ostravský Dock), ve vybraných prodejnách Makro a Albert v Plzni a Praze nebo na pivních festivalech. Aktuální informace najdete vždy na webu pivovaru v sekci Kam na pivo. Pivovar nabízí také komentované prohlídky s ochutnávkou, které jsou doslova nabité ener