Snídaně po anglicku

autor: | Čvn 14, 2017 | Gastro & Travel | 0 komentářů

Klobásky, slanina (jak jinak než anglická), fazole v rajčatové omáčce, vajíčka většinou připravená stylem „volské oko“, rajčata a houby… Snídaně pro jediného hosta. A to v úvodním výčtu chybějí ještě toasty, ideálně s máslem a marmeládou. Představujeme vám anglickou snídani, tradici, za kterou by se šel každý Brit bít.

Full English Breakfast

Full English Breakfast, bohatá snídaně na vidličku, se začala objevovat ve třináctém století v domech anglické šlechty. Všechny její součásti pocházely z vlastních polností, zahrad a chovů dobytka. Snídaně se skládala z tradičních anglických pokrmů připravovaných typicky anglickým způsobem – promítaly se do ní patriotismus a všeobecná úcta k tradicím. To vše z ní postupně stvořilo fenomén, který zná celý svět.

Aristokraté i dělníci

Ve viktoriánské době se z okázalého prvního jídla dne stala přehlídka blahobytu aristokratů. Například na královském dvoře tehdy snídaně sestávala z pěti různých chodů – slaniny s vejci, uzenáčů, kuřecího, kotletu, řízků, klobásek, bifteků a lesního ptactva. Sama královna Victorie ovšem prý snídala jen vejce – i když servírované na zlatě se zlatou lžičkou. Sytá a pestrá snídaně ale nebyla jen výsadou bohatých, v časech průmyslové revoluce si ji běžně dopřávali dělníci, které čekala perná pracovní směna. Získali tak dodatek energie na celý den a bez problémů vydrželi až do večeře.

Společnost anglické snídaně

Ještě v polovině minulého století mnoho Britů začínalo den hodováním ve velkém stylu. Anglická snídaně je považována za britské kulturní dědictví. Dokonce existuje English Breakfast Society, tedy Společnost anglické snídaně, což je nezisková organizace zaměřená na udržení odkazu této tradice. Ale protože i za kanálem La Manche se dnes žije rychle, v běžném denním shonu je téměř nemožné po ránu bohatě stolovat. Na teplou snídani si tedy lidé buď zajdou do restaurace, nebo si ji nechávají na víkend.

Velšané přihodí úrodu z moře

Pevná a dlouhá tradice anglické snídaně samozřejmě zasáhla i další země Spojeného království. Skotové si k snídani dávají s oblibou své národní jídlo „haggis“, což je obdoba našeho zabijačkového prejtu. Irové si ji zase nedokážou představit bez irské slaniny a klobás, jitrnic, a hlavně bez osmažené bramborové placky zvané „hashbrown“. No a Velšané na statečně obložený talíř přidají ještě „laverbread“, což jsou mořské řasy.

Náhražky jsou tabu

Skutečný milovník anglické snídaně ji neošidí. Nikdy by se nesnížil k použití nekvalitních surovin. Například britské klobásky jsou pojem samy o sobě. Nejsou předem tepelně upravené a smaží se buď ve střívku, nebo se syrová masová směs ze střívka vytlačí a tepelně upraví na pánvi, například v podobě masových kuliček. Klobásky se vyrábějí s mnoha příchutěmi bylin a koření a obsahují minimálně sedmdesát procent vepřového masa. Recepty jsou rodinným tajemstvím výrobců a často dědictvím, které k dokonalosti vypilovaly nesčetné generace. Nejvíce ceněné jsou klobásky s více než pětisetletou tradicí z hrabství Cumberland. Specifická je pro ně výrazná chuť a náplň z nasekaného masa. Však jsou také chráněny označením původu. V Anglii jsou dokonce chována prasata, jejichž maso je určeno výhradně k výrobě britských klobás.

Fazole, slanina a spol.

Co se týče fazolí v rajčatové omáčce, ty si Angličané kupují v konzervách. Z hlediska zdravé výživy je tato složka anglické snídaně ze všech nejhodnotnější – fazole obsahují bílkoviny, sacharidy, vlákniny, tuky, ale žádný cholesterol. Ještě aby! Všechny ostatní součásti jej mají víc než dost. Například slanina… Anglická slanina se proslavila po celém světě. Stejně jako v případě klobás i pro produkci šunky Angličané vyšlechtili speciální vepře – obecně se jim říká „slaninová plemena“. Plátek britské slaniny se vyznačuje především tím, že obsahuje jak bůček, tak vepřovou panenku.

Po-me-ran-čo-vou!

Co zbývá? Vajíčka, rajčata a houby. Vajíčka mohou být míchaná, ale nejčastěji se podávají jako volské oko. Středně velká rajčata se mohou opéct v celku nebo nakrájená na polovic. Klidně je ale můžete nahradit cherry rajčátky. Co se týče žampionů, pečou nebo dusí se celé drobné hlavičky hub. Pokud chcete opulentní snídani ještě završit sladkou tečkou, pak tradice velí si na toast s máslem namazat (výhradně) pomerančovou marmeládu.