Chuť, která je až překvapivě vyvážená a osvěžující. Aroma s nádechem citrusu. Kořeněná vůně, vznikající díly studenému chmelení odrůdami Kazbek a Mosaic. Středně silný říz. Ale hlavně – ani kapka alkoholu. Taková je novinka od Pivovaru Ferdinand, nealkoholický ležák Slušné číslo, vařený pro Univerzitu Karlovu. Navazuje na svého předchůdce, čtrnáctku Pěkný číslo. A ukazuje, že spojení inovativních postupů a tradičních metod výroby piva může vést k překvapivým výsledkům.

Při výrobě Slušného čísla se používají vinařské kvasinky Saccharomyces cerevisiae, které nedokážou zkvašovat maltózu, hlavní cukr pivovarské mladiny. Vzniká tak jen omezené množství alkoholu a pivo dále není potřeba příliš upravovat, náhražky ani uspěchané kroky tu nehledejte. Receptura, vytvořená společně s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským, je natolik inovativní, že je dokonce chráněná Úřadem průmyslového vlastnictví.

Stejně jako u jiných piv v portfoliu Pivovaru Ferdinand, i zde mají hlavní slovo ty nejkvalitnější pivovarské suroviny. „Používáme vlastní humnový slad a mladinu vaříme dvourmutovým způsobem. Zakládáme si na odděleném spodním kvašení a dokvašování v ležáckém tanku. To všechno jsme zvládli i při použití netradičních vinařských kvasinek, přidaných ve fázi zrání přímo do piva. Díky nim je Slušné číslo celkově vyvážené a chuťově sladěné bez dominantní chuti,“ vysvětluje Petr Dařílek, jednatel Pivovaru Ferdinand.

Kde novinku ochutnat? Od 16. listopadu ve všech menzách a bufetech UK – Culina Carolina. Do budoucna se ale počítá také s distribucí v maloobchodní síti. I když je Slušné číslo nealkoholický ležák, i tak vám nejspíš vleze do hlavy. Nabídne totiž zážitek, se kterým se u nealka jen tak nesetkáte. Zážitek, na který budete myslet klidně celý den. Více na www.slusnecislo.cz

Pivovar Ferdinand

Benešovský Pivovar Ferdinand založil roku 1897 arcivévoda František Ferdinand d’Este a dodnes vaří pivo podle tradičních receptur. Řadí se tak mezi rukodělné a typicky české pivovary, kde kvalitu piva neustále sledují ti nejzručnější pivovarníci. Zlatavému moku věnují dostatek péče a pozornosti. Pod jejich rukama vzniká rovnou čtrnáct druhů spodně kvašených piv. Od klasické desítky a speciálního polotmavého piva Sedm kulí či jedinečného bezlepkového piva až po nový speciál Pěkný číslo. Součástí pivovaru je ojedinělá humnová sladovna, která nejenže vyrábí slad pro potřebu benešovského pivovaru, ale zásobí jím i další pivovary po celé České republice i zahraničí. Pivovar Ferdinand v průměru ročně uvaří na 29 000 hektolitrů piva.