V říjnu se v pražském hotelu Hilton sešli profesionálové z gastronomie na jedinečném semináři – Škola čaje Dilmah.

Na seminář přijel i zakladatel společnosti Dilmah Merill J. Fernando se svým synem Dilhanem C. Fernando, ředitelem Školy čaje. Merill J. Fernando na úvod promluvil o filozofii výroby čaje Dilmah a o revoluci v čajovém průmyslu, kterou do něj vnesla. Hovořil o tom, že pro něj bylo vždy důležité, aby se nejednalo „jen“ o obchod, ale aby se snažil svým podnikáním zbavit svět chudoby. O svůj úspěch se chce dělit s ostatními a zanechat za sebou šťastnější svět. Odpovědné podnikání a ruční sběr jsou hodnoty, na kterých Dilmah staví.

Snoubení čaje s jídlem

Následovalo vystoupení Dilhana C. Fernando. Nejprve jsme se dozvěděli něco o historii čaje, o tom, jak má na jeho kvalitu vliv místo, kde se pěstuje – počasí, nadmořská výška nebo typ půdy. V případě vína se hovoří o terroire a u čaje je to vlastně stejné. Dilhan nám vysvětlil, jak důležitá je pro výslednou chuť čaje kvalita vody a doporučil používat vodu filtrovanou. Mluvil také o snoubení čaje s jídlem a měli jsme možnost vyzkoušet si harmonii chutí. Ochutnali jsme například hovězí burger ve spojení se silným černým čajem Brilliant Breakfest. Zajímavá kombinace. Někdy jde o to, chuť jídla čajem zvýraznit, jindy potlačit. V tomto případě svíravá chuť čaje podpořila a zároveň neutralizovala chuť hovězího masa. Další degustací byla kombinace řeckého salátu a Green tea with Jasmin Flowers. Velkou inspirací byla ochutnávka čokoládového mousse s Marocan Mint Tea. Bohatá čokoládová textura, chuť máty, čokolády a čaje vytvořila nevšední gastronomický zážitek.

Je jasné, že v párování čaje s pokrmy je otevřený obrovský prostor pro další objevování. Personál v restauracích by se postupně měl naučit pracovat s čajem tak, jako s vínem. Stejně tak, jako sommelier doporučuje víno k jídlu, čajový sommelier by měl umět poradit vhodný čaj.

Čaj má i své využití v gastronomii může se použít jako marináda, k potírání, přísada při uzení nebo se může přidat rovnou do pokrmu, čímž odhalí nové dimenze již známých jídel. Čaj se používá také do dipů, zálivek, želé, sorbetů a omáček.

Čajová mixologie

Za posledních deset let došlo ve světě čaje ke změnám na straně spotřebitelů. Generace mileniálů má jiný přístup nejen k čaji, ale k přírodě obecně, uvědomují si její hodnotu, oceňují ruční sběr čaje. „Chtějí čaj, který rezonuje s jejich životním stylem, čaj nejen samotný, ale i v koktejlech. To je příležitost pro čajovou mixologii, pro kreativitu, pro nové možnosti prezentace čaje,“ řekl Alberto Pizarro, španělský barman, hlavní mixolog čaje Dilmah. Stále více se čaj stává populární složkou koktejlů. Ochutnali jsme nealkoholický Pink tea lemonade připravený z černého čaje Dilmah with rose and french vanilla, citronové a grepové šťávy, bezinkového sirupu a sody. Zajímavá je podle Alberta také kombinace louhovaného bílého čaje a šampaňského, podávaného s medem, liči a jahodou. Že by inspirace na koktejly k silvestrovským oslavám?

Text: Michaela Šulcová Fot: Archiv Dilmah

Redakce Gastro&Hotel