Vinohradníci dostali od přírody první signál, kdy letos začne sklizeň hroznů. Nástup kvetení révy letos zaznamenali už 21. května, tedy nejdříve za posledních dvacet let. Vliv počasí na vegetaci se dá srovnat s rokem 2000, kdy byl konec květu 5. června a sklizeň pak začala už třetí týden v srpnu. Letos vypadá situace podobně, neboť v těchto dnech 90 % révy vinné již odkvetlo.

Přestože počasí vykazovalo nadprůměrné teploty, nedošly vinohrady k žádné újmě

Nebývale rychlé změny na vinohradech měly za následek potřebu okamžitého nástupu zaměstnanců na takzvané zelené práce. „Réva vinná za jeden den naroste i o 10 centimetrů a nezvykle teplé počasí zavelelo k péči na kvetoucích vinicích. Ve značně posíleném počtu zaměstnanců se staráme o opěrné konstrukce keřů, vylamování zálistků a čištění kmínků,“ shrnuje současnou situaci na vinicích Josef Svoboda, vinohradnický manažer skupiny BOHEMIA SEKT.

Přestože počasí vykazovalo nadprůměrné teploty, nedošly vinohrady k žádné újmě. „Zaznamenali jsme na toto období průměrné srážky kolem 60-70 mm. Navíc réva vinná je hluboce kořenící keř a krátkodobé sucho jí nemůže uškodit. Pozitivní zprávou je i absence jakýchkoliv houbových chorob a prozatím nepozorujeme žádný výskyt ohrožení letošní úrody,“ doplňuje Josef Svoboda.

Cesta ke sběru hroznů a výrobě vína je ještě poměrně daleká, ale již nyní mají vinaři „nadějné vyhlídky“ na to, že v tomto roce bude velmi dobrá sklizeň.

Text i foto: Adison