Jen málo životních událostí je speciálnějších než svatba. Přes všechnu romanci a nezapomenutelné momenty s sebou ale přináší mnoho organizování a domlouvání. Jednou z věcí, které by se v žádném případě neměly podcenit, je svatební hostina. Jak zajistit, aby na váš oběd hosté nikdy nezapomněli a prvotřídně si pochutnali? „Nebojte se kreativity a experimentování. Hodně záleží také na nápojích, které zvolíte jako aperitiv nebo k hlavnímu chodu,“ radí Jan Punčochář, šéfkuchař Grand Cru Restaurant & Bar. Nechte se inspirovat dvěma z jeho autentických svatebních menu.

I tradiční jídlo může být nevšední. Pro milovníky české kuchyně připravil Jan Punčochář čtyřchodové menu. „Jako předkrm doporučuji konfitovanou grilovanou křepelku s marinovaným křenem a lesními houbami. V Česku jsou velmi populární vývary, tudíž bych dále volil silný vývar z hovězí oháňky s játrovým a morkovým knedlíčkem,“ popisuje Punčochář. Na hlavním chodu šéfkuchařova menu si pochutnají všichni hosté, je totiž sváteční sám o sobě. „Vsadil bych na pečenou kachnu, kterou bych ozvláštnil způsobem přípravy. Skvělá je na jablkách a s chlupatým knedlíkem. Jde o tradiční jídlo, které chutná úžasně, “ vysvětluje šéfkuchař.

Velice závisí také na závěrečném dezertu, který může vyzvednout, nebo naopak potopit celý dojem z oběda. Jan Punčochář navrhuje hrozinkový koláč s hruškami a rumovou zmrzlinou. Pro dokonalý gastronomický zážitek ho doporučuje sladit s aperitivem a vínem k jídlu. K Punčochářově menu vybíral nápoje Jakub Přibyl, head sommelier společnosti Premier Wines & Spirits: „Jako aperitiv znamenitě chutná francouzský vermut Dolin Blanc. K hlavnímu chodu sedne na míru výběrové chilské víno Pinot noir Cahuill od vinařství Viña Leyda. A příjemnou tečkou za hruškovým dezertem bude bílé portské víno Graham’s”.

Moderní svatební menu Jana Punčocháře

Pokud chcete svým hostům na svatbě naservírovat něco opravdu extra, má šéfkuchař i na velmi moderní menu. „Hovězí svíčková patří bez nadsázky mezi nejkvalitnější maso. Ve svém menu ji servíruji marinovanou s esencí z růží a citrónovou marmeládou. Jde o předkrm, který se pro moderní svatbu hodí moc dobře,“ říká Punčochář a doplňuje: „Místo polévky v této svatební variantě bych zvolil mořský jazyk v toastu. Dobře pasuje k hlavnímu chodu, kterým je pečený jehněčí hřbet s taštičkami plněnými lilkem a kopřivovým pyré“. Také dezert hraje v tomto menu význačnou roli, tvoří ho primárně sladké maliny. „K modernímu menu je výborný malinový dezert se šťovíkovo-malinovým sorbetem s jihočeskou malinovou pálenkou Baron Hildprandt, která zákusku dodává říz,“ popisuje Punčochář.

Tato alternativa svatebního menu je bezesporu velice nevšední a většinu gurmetů zaujme, pro lepší celkový dojem je ale opět lepší zaměřit se i na výběr pití. „U tohoto menu se jako aperitiv nabízí osvěžující šampaňské Deutz Blanc, které je jedním z nejlepších šampaňských vůbec. Chuť jehněčího hřbetu dokáže dokreslit francouzské víno Henri Bonneau Châteauneuf-du-Pape,“ radí sommelier Jakub Přibyl.

Nechte se inspirovat

Zde Vám přinášíme dvě verze svatebního menu podle Jana Punčocháře:

Tradiční menu

Moderní menu

Redakce Gastro&Hotel