V roce 1972 se odehrál v Praze první a v roce 1974 druhý ročník přehlídky oboru kuchař − cukrář − číšník GASTROPRAG. O čtyři roky později k třem řemeslům konečně přibyl i barman.

Trénink pro desítky začátečníků i pokročilých

To mělo jeden významný důsledek: V třech systémech československého pohostinství (Interhotely Čedoku, Restaurace a jídelny, Jednota) bylo třeba trénovat šampióny. A protože se začínalo na úrovni provozoven, pokračovalo na úrovni podniků a krajů, z nichž konečně vyšli finalisté, z nichž jen jeden jediný postoupil na celostátní pódium, prošly tréninkem desítky začátečníků i pokročilých. Když nestačili domácí fachmani, přidaly se časem barmanské kurzy.

Šejkr Klub byl pobočkou východočeské krajské organizace Československé vědecko-technické společnosti

Jedním z jejich organizátorů byl Bohumil Pavlíček, rozporuplná postava historie československé koktejlové kultury a rozhodně po dlouhé době první člověk, který si uvědomil, že vzdělávání barmanů může být obrovský byznys. Nelze mu ovšem upřít neúnavnou organizátorskou snahu, která vyústila v říjnu 1987 v rozhodnutí účastníků jeho barmanského kurzu na Rozkoši u České Skalice založit Šejkr Klub, pobočku východočeské krajské organizace Československé vědecko-technické společnosti, jež bude sdružovat nápojové specialisty a barmany. Desátého ledna 1988 byl Šejkr Klub skutečně na světě. Šestadvacet otců zakladatelů (a matek zakladatelek, jež byly ovšem v menšině) je zachyceno na vzácném archivním snímku, jehož originál je nedostupný (nebo někde zašantročený).

Přece jenom pomalý pohyb vpřed

Česká barová scéna v té době už vypadala podstatně jinak. Její rozvoj do určité míry způsobil rozvoj cestovního ruchu, a to jak pasivního, tak aktivního. Tak se stalo, že rozhodující roli hrály především hotely a z nich především závody Čedoku. Když 25. února 1983 přijeli první hosté do pražského Interhotelu Panorama, setkali se se standardním Aperitiv barem, Discoclubem a barem u bazénu, kde všude koktejly tvořily významnou součást nabídky. Brněnský International proslul svým Siesta barem a v Grandhotelu Moskva-Pupp (tehdy; nyní už zase Pupp) přitahovaly pozornost hostů koktejly ve Velké dvoraně.

Koktejl Ranní růže

Po celou tu dobu se v Arkádii ve Slovanském domě v Praze podával koktejl Ranní růže. Slíbil jsem, že konečně prozradím jeho složení. Tak si pište: 4 cl ginu, 2 cl griotky (třešňového likéru), 2 cl citronové šťávy, střik bílku s lustračním osvědčením o absenci salmonely. Protřepat v šejkru a nalít přes sítko do koktejlky. Za informaci děkuji Jiřímu Kaňkovi, nyní manažerovi baru Jet Set v Praze na Smíchově, který v Arkádii kdysi dávno působil…

 

Text: Alex Mikšovic

Foto: Archiv

Redakce Gastro&Hotel