Šampionem Národní soutěže vín – velkopavlovické vinařské podoblasti se stal Sauvignon, pozdní sběr 2011 z Vinařství Proqin Velké Němčice

autor: | Čvn 11, 2012 | Novinky z Gastronomie

Sauvignon, pozdní sběr 2011 z Vinařství Proqin Velké Němčicez vinice v trati Punty se stal Šampionem Národní soutěže vín velkopavlovické vinařské podoblasti. Toto víno se zároveň stalo vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín. Národní soutěž vín, nejvyšší soutěž vín v České republice, je realizována za finanční podpory Vinařského fondu.

Z bezmála pěti set vzorků vín vyrobených z hroznů s původem ve velkopavlovické vinařské podoblasti vybralo deset odborných komisí ve dnech 25. a 30. května kromě Šampiona také vítěze jednotlivých kategorií, nejlepší kolekci a nejlépe bodovaným vínům udělilo medaile.

„Vítězný Sauvignon má intenzivní zelenožlutou barvu. Ve vůní a chuti se snoubí intenzivní tropické aroma po kiwi, drobném ovoci jako angrešt a v pozadí je charakter vína podbarven mučenkovými tóny. Víno je expresivní s příjemnou kyselinkou, která povzbuzuje k dalšímu pití,“ přiblížil Šampiona Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a vedoucí odborných komisí.

Šampion a vítězové kategorií:
Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

·;;;;;;;; Šampion a vítěz kategorie: Sauvignon – pozdní sběr 2011 z Vinařství Proqin s.r.o. z Velkých Němčic, který je zároveň Šampionem soutěže

Kategorie B – bílá polosladká

·;;;;;;;; Vítěz kategorie: Sauvignon – výběr z hroznů 2011 z Vinařství U Kapličky ze Zaječí

Kategorie C – sladká vína

·;;;;;;;; Vítěz kategorie: Chardonay -; slámové víno 2009 z Vinařství Oldřich Drápal z Brna

Kategorie D – růžová vína

·;;;;;;;; Vítěz kategorie: Cabernet Moravia – ROSÉ -; pozdní sběr 2011 z Vinařství Josef Dufek ze Svatobořic-Mistřína

Kategorie E – červená vína

·;;;;;;;; Vítěz kategorie: Frankovka, pozdní sběr 2011 z Vinařství Kubík z Velkých Bílovic

Kategorie F – sekty s.o.

Vítěz kategorie: Louis Girardot brut – jakostní šumivé víno s.o. 2008 společnosti BOHEMIA SEKT, s.r.o. ze Starého Plzence

Nejlepší kolekce: PATRIA Kobylí a.s.

Odborná komise na základě dosažených bodů také udělila 29 zlatých, 87 stříbrných a 29 bronzových medailí, které najdou spotřebitelé na lahvích oceněných vín.

Do prvního, už celostátního kola Národní soutěže vín postoupilo z velkopavlovické vinařské podoblasti 331vín, která se utkají s nejlepšími víny mikulovské, slovácké a znojemské vinařské podoblasti a víny z vinařské oblasti Čechy o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Nejdůležitějším dnem Národní soutěže vín – velkopavlovické vinařské podoblasti bude ale pro veřejnost až sobota 9. června, kdy se od 13 hod. představí všechna hodnocená vína na výstavě ve velkopavlovické sokolovně (Hlavní 1, velké Pavlovice). Veřejnost tak bude mít příležitost nejen ochutnat Šampiona, vítěze kategorií a medailisty, ale také porovnávat své dojmy z prezentovaných vín s názory odborných komisí.

„Výstava Národní soutěže vín nabídne veřejnosti skutečně reprezentativní vzorek vín vyráběných na Velkopavlovicku, včetně všech jejich charakteristických rysů daných polohou, půdou, podnebím, ale i postupy našich vinařů. Kdo chce poznat vína Velkopavlovicka v jeden den na jednom místě, má k tomu letos tuto jedinou příležitost,“ pozval na výstavu za pořádající občanské sdružení Forum Moravium ing. Zdeněk Karber, místostarosta Velkých Pavlovic.;