Nejlepším vínem Národní soutěže vín – mikulovské vinařské podoblasti vyhodnotila odborná porota Chardonnay Terroir, pozdní sběr 2011 z vinařské obce Dobré pole a viniční tratě Brodské Zámeckého vinařství Bzenec s. r. o. V kategorii červených suchých a polosuchých vín zvítězila Frankovka, výběr z hroznů 2011 z vinařské obce Perná, viniční tratě Purmice společnosti Vinselekt Michlovský, a. s. Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Vítězné Chardonnay Terroir, pozdní sběr 2011 se stalo kromě Šampiona také vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín s původem hroznů v mikulovské vinařské podoblasti.

„Jsme velmi rádi a těší nás, že v tak tvrdé konkurenci uspělo právě naše Chardonnay, jenž se představilo intenzivní vůni exotického ovoce a v plné a mohutné chuti jsou cítit tóny ananasu a banánu. V závěru je možné nechat se v ústech unést, při dlouhé dochuti, mineralitou pálavského regionu,“ popsal svého Šampiona ing. Petr Ptáček, hlavní technolog Zámeckého vinařství Bzenec.

Do Národní soutěže vín – mikulovské podoblasti bylo přihlášeno celkem 431 vzorků vín. Odborná komise na základě dosažených bodů udělila vedle titulů Šampiona a vítězů kategorií také 52 zlatých, 85 stříbrných a 3 bronzové medaile a 331 nominací do Salonu vín. Postupující vína z mikulovské vinařské podoblasti se v dalším kole sejdou s nejlepšími víny z velkopavlovické, slovácké a znojemské vinařské podoblasti a vinařské oblasti Čechy. Soutěžit se bude o postup do finálového kola, tedy přímý souboj o titul absolutního Šampiona, vítězů kategorií, medaile a také o umístění v prestižním Salonu vín České republiky.

„Klimatické podmínky Mikulovska tradičně přejí bílým vínům, která jsou odsud pověstná, ale v letošním ročníku soutěže porota velmi oceňovala také velmi vysokou kvalitu červených vín. Lze očekávat, že také červená vína z okolí Pálavy budou promlouvat do výsledků domácích a mezinárodních soutěží stále častěji,“ komentoval ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

· Šampion a vítěz kategorie: Chardonnay Terroir, pozdní sběr 2011 – Zámecké vinařství Bzenec s. r. o.

Kategorie B – bílá polosladká

· Vítěz kategorie: Chardonnay, výběr z hroznů 2011 – Nové Vinařství, a. s

Kategorie C – sladká vína

· Vítěz kategorie: Tramín červený, slámové víno 2010 – ZD Sedlec

Kategorie D – růžová vína

· Vítěz kategorie: Zweigeltrebe rosé, pozdní sběr 2012 – Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické

Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá

· Vítěz kategorie: Frankovka, výběr z hroznů 2011 – VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a. s.

Kategorie F – polosladká

· Vítěz kategorie: Rulandské modré barrique, výběr z bobulí 2011 – Vinařství Štěpán Maňák

Kategorie G – sekty s.o.

· Vítěz kategorie: Sekt Chardonnay & Ryzlink vlašský, jakostní šumivé víno 2010 – Tanzberg Mikulov, a. s.

Nejlepší kolekce:

· Zámecké vinařství Bzenec s. r. o.

Výstava vín pro veřejnost

Výstava všech soutěžní vín Národní soutěže vín – mikulovské podoblasti proběhne 6. – 8. září v rámci Pálavského vinobraní na zámku v Mikulově.

Dominantou Mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe.

Redakce Gastro&Hotel