11. července 2024 od 17:30 do 21:30 bude Salon vín hostem degustačního večera v brněnské Otevřené zahradě, na adrese Údolní 33. K degustaci doveze Salón všech 100 nejlépe hodnocených vín oceněných zlatou medailí v roce 2024. Vstupenky jsou v předprodeji na webu pořadatele.

Ve čtvrtek 11. července se v Otevřené zahradě pod Špilberkem uskuteční jedinečná výjezdní degustace Salonu vín. Festival Víno z blízka tím oslaví svůj 100. degustační večer a Salon vín si odbyde první kompletní degustaci mimo svých domovských sklepů pod Valtickým zámkem. Otevřená zahrada je rekreační a edukační prostor na svazích Špilberku, přístupný z Údolní ulice. Organizace Partnerství, o.p.s. zde již 11 sezón pořádá degustační večery pod názvem Víno z blízka, na kterých představuje vinařské spolky i významná vinařství z Čech, Moravy a příhraničních vinařských regionů.

„Jak lépe a úžasněji oslavit 100. degustační večer festivalu Víno z blízka, než degustací zlaté kolekce, čili stovky nejlépe hodnocených vín ze Salonu vín 2024!“ těší se na večer se Salonem autor celého nápadu, Juraj Flamik. Vypočítává, že za tu dobu se v Brně představilo asi 530 vinařů z Moravy a Čech. „Byli mezi nimi všechna velká a známa vinařství i úplně malí a neznámi vinaři z mnoha méně známých vinařských obcí“ dodává.

„V Otevřené zahradě bude 10 degustačních stanovišť po deseti vínech, návštěvníci dostanou označenou skleničku pro volnou degustaci, která se tak současně stane dlouhou procházkou kvetoucí zahradou“ vysvětluje ředitelka Vína z blízka Pavla Babicová. Akce má za léta své existence stovky stálých příznivců, přesto, jak dodává Babicová, vždy se najdou i lidé, kteří jsou zde poprvé a ti pak ze spojení vín a zahrady v centru Brna nevychází z úžasu. Podrobný popis vín bude v brožovaném katalogu a každé degustované víno bude přímo na akci i k prodeji. Celkem přiveze Salon vín do Brna asi 200 kartonů vín.

Otevřená zahrada patřící Nadaci Partnerství prvotně vnikla jako edukační centrum pro děti a veřejnost. Dnes svými zelenými plochami a střechami slouží i jako městská klima-adaptační zóna. Degustace v ní začali v roce 2013 a na festival Víno z blízka se změnili i díky stálé spolupráci s Vinařským fondem a Národním vinařským centrem, které organizačně zaštiťují i Salón vín České republiky.

Salon vín ČR je nejvyšší národní soutěž domácích vín a je trojkolová. První kolo obsahuje celkem 5 nominačních soutěží v jednotlivých vinařských podoblastech. Z nich postupují vína do prvního kola celostátního hodnocení a dále pak 400 vín do druhého – finálního kola, ze kterého vzejdou: šampion, vítězové kategorií, nejlepší kolekce a 100 nejlepších vín Salonu vín ČR.

Více informací o festivalu a vstupenky najdete na webu www.vinozblizka.cz.