Mikulov – Šampionem, tedy nejlepším vínem České republiky pro rok 2014 se stal Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny pochází ze Slovácké vinařské podoblasti, z obce Vracov, viniční tratě Klínky. Zástupci Národního vinařského centra, Svazu vinařů České republiky a hodnotící komise vyhlásili 9. ledna v Mikulově absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2014, nejvyšší soutěže vín v České republice.

Šampion Salonu vín – národní soutěže vín 2014 uspěl v konkurenci 1526 moravských a českých vín přihlášených do soutěže. Nejprve postoupil z nominačního kola Národní soutěže vín – slovácké vinařské podoblasti do prvního kola a dále do druhého finálového kola Salonu vín – národní soutěže vín 2014, které proběhlo 9. ledna v Mikulově. Porota jej v konkurenci dvou set finalistů soutěže vyhodnotila jako absolutního vítěze. Šampion se stal zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín.

„Jedná se o typický Ryzlink rýnský ze slovácké podoblasti, s intenzivní vůní sušených meruněk a limetky, které se projevují i ve velmi robustní a šťavnaté chuti,“ charakterizuje vítězné víno ředitel Zámeckého vinařství Bzenec Ing. Bořek Svoboda.

Celkově se přihlásilo do Národní soutěže vín v jednotlivých vinařských podoblastech Moravy (velkopavlovické, mikulovské, slovácké, znojemské) a vinařské oblasti Čechy 1526 vzorků. Do 1. kola finální soutěže dále postoupilo letos rekordních 761 vzorků, což je zhruba o 10% více než loni. Ve 2. kole hodnocení byla kromě titulu Šampiona, vítězů jednotlivých kategorií a nejlepší kolekce vybrána také stovka nejlepších moravských a českých vín pro rok 2014, oceněných titulem „Salon vín České republiky“.

Nová expozice Salonu vín ČR 2014 na zámku ve Valticích bude pro veřejnost otevřena 1. března 2014. „Jsme velmi rádi, že obliba expozice Salonu vín ČR se stále zvyšuje. V loňském roce (2013) využilo některý z degustačních programů cca 15 000 návštěvníků, což je zhruba 10% nárůst oproti předchozímu roku. Za dobu své historie navštívilo Salon vín přes 100 000 milovníků vín,“ řekl ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2014 převzal po svém předchůdci prezident České republiky Miloš Zeman. „Záštita prezidenta republiky je pro nás poctou o to větší, že jde již o druhou hlavu státu v řadě, která vyjádřila Salonu vín podporu. Nejde tedy jen o přízeň jednotlivce, ale o spojení dobrého jména moravského a českého vinařství s nejvyšší institucí v zemi,“ sdělil dále ing. Pavel Krška.

Celý systém hodnocení vín se skládá z několika stupňů. Pět základních soutěží pod názvem Národní soutěž vín probíhá v jednotlivých vinařských podoblastech (velkopavlovické, mikulovské, slovácké, znojemské) a ve vinařské oblasti Čechy, odkud se vína mohou nominovat do prvního, už celostátního kola soutěže. Pro nominaci do prvního kola Salonu vín – národní soutěže vín byla stanovena minimální bodová hranice pro kategorie A, D, E, G 80 bodů, pro kategorie B a F 82 bodů a pro kategorii C 84 bodů.

Z jednotlivých nominačních kol všech čtyř vinařských podoblastí na Moravě a z oblasti Čechy se sestaví účastníci 1. kola soutěže, které přímo vede k titulu Salon vín, proto už také nese označení Salon vín – národní soutěž vín. Tato vína jsou hodnocena v prosinci a postupuje z nich do 2. finálového kola 200 vín. Lednové finálové kolo rozhoduje o vítězi (Šampionu) celé soutěže, vítězích jednotlivých kategorií, nejlepší kolekci přihlášených vín a o udělení prestižního titulu Salon vín ČR stovce nejlepších vín. Podmínkou zisku titulu Salon vín ČR je ocenění minimálně 80 body.

Degustační expozice – Salon vín

Ve zrekonstruovaném sklepení státního zámku ve Valticích je pak Salon vín prezentován v podobě celoroční degustační expozice. Vína zde jsou k dispozici veřejnosti, která má možnost ochutnat kterékoliv ze zde uložených vín. Vína uložená v Salonu vín jsou určena výhradně ke vzdělávání návštěvníků o víně a propagaci a podpoře našeho vinařství tím, že široká veřejnost, včetně zahraničních návštěvníků, má možnost naše nejlepší vína ochutnat na jednom místě a v důstojných podmínkách a zároveň se dozvědět všechny podstatné informace o každém víně i výrobcích, jejichž vína budou v Salonu vín České republiky zastoupena. Vína je zde možno také zakoupit, ovšem pouze po jednotlivých lahvích a tento nákup není určen obchodníkům s vínem za účelem dalšího obchodování. Součástí sklepních prostor Salonu vín je také naučná expozice o našem vinařství a vinařských oblastech a také prodejna dárkového balení na láhve, vinařské literatury, degustátorských skleniček, sommelierských potřeb atd.

Tradice a význam soutěže
Salon vín – národní soutěž vín ČR je nejvyšší soutěží vín v ČR. Pořádá ji Národní vinařské centrum, o.p.s., a jako jediná soutěž vín u nás má oficiální garanci profesní svazové organizace – Svazu vinařů ČR. Ročník 2014 bude již 14. ročníkem.

Výběr degustátorů a systém hodnocení
V komisích soutěže každý rok zasednou naši nejlepší degustátoři. Kromě požadavku na složení degustačních zkoušek dle evropských norem provádí Národní vinařské centrum jako jediné u nás své degustátory vlastním systémem následného proškolování a vyhodnocování. Po technické stránce mají degustátoři při hodnocení k dispozici unikátní počítačový systém vyvinutý Národním vinařským centrem.

Důležitým a zcela zásadním atributem soutěže je požadavek na předchozí nalahvování přihlašované partie vína a odběr a zapečetění vzorků přímo u výrobce vína organizátorem soutěže, který má právo na výběr libovolných 6 lahví z přihlašované partie. K hodnocení se používá stobodový systém OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno se sídlem v Paříži) podle standardu z roku 2009.

Redakce Gastro&Hotel