Rozmrazené ryby vydávají za čerstvé, maso křehčí tak, že jej napustí vodou a solí a dopékané pečivo označují jako čerstvé. Obchodníci ve snaze prodat své zboží často užívají klamavých označení. Server Lidovky.cz ve spolupráci s odborníky odhalil tři nejčastější triky prodejců.

Ryba zčerstvělá;;;;;;;;

Velký nešvar obchodníků, kdy vezmou mraženou rybu, rozmrazí ji, položí na led a vydávají ji za čerstvou. Aby se neřeklo, k rybě napíší, že je “zčerstvělá”. “To je skutečně zavádějící. Je otázkou, zda si průměrný spotřebitel domyslí, že zčerstvělá vlastně znamená rozmrazená,” říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské;inspekce (SZPI) Pavel;Kopřiva.

Pokud by zde chyběl dodatkový nápis, že ryba byla rozmrazena, tak;by to inspekce šetřila jako uvádění spotřebitele v omyl. S tím souhlasí i mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben: “Když je ryba rozmrazená, tak musí být označena, že je rozmrazená. Obchodníci se tady jasně snaží potlačit, že je rozmrazená, a proto píší zčerstvělá, ale takovéto označení předpisy neznají,” říká s tím, že je to rozhodně zavádějící. Podle legislativy je čerstvá ryba pouze ta, která je udržovaná chladem. Pojem “zčerstvělá” je tedy hloupost. Buďte tedy obezřetní, zkoumejte nápisy a ptejte se.

Čerstvě dopečeno;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Tento nápis se objevil po zavedení povinnosti označovat pečivo. U zákazníků vzbuzuje pocit čerstvosti. Ovšem pamatujte: čerstvě dopečené neznamená čerstvé. Jde o pečivo, které pochází ze zmrazeného polotovaru a v obchodě bylo pouze rozmrazeno a dopečeno. Slovo čerstvé by se tu rozhodně nemělo vyskytovat.

Podle mluvčího;SZPI Kopřivy;by zde každopádně měla být doplněná informace, že produkt pochází ze zmrazeného polotovaru. Ano, většinou ji zde najdete, ale miniaturním písmem. V některých supermarketech šli ještě dál,;balený a krájený chléb prodávají s nápisem čerstvě nakrájeno. Slovo čerstvé zřejmě táhne, ale pozor na něj.

Maso křehčené

Křehčí maso, kdo by odolal? Ale pozor. Křehčení masa je technologický postup, kdy se do masa vpraví voda, sůl a další látky. U některých výrobků je ku prospěchu a běžně se používá. I tento postup se dá ovšem zneužít. Místo masa si tak často kupujete;i vodu, a to třeba i 20 až 25 procent. Křehčí jsou kuřecí prsa, krůtí i králičí maso.

“U veškerého masa, které vypadá jako maso a je zafóliované, se stačí podívat na etiketu a přečíst si kolik masa skutečně obsahuje. Někdy je to třeba jen 70 procent,” varuje Duben. Pakliže je to deklarováno na obale a spotřebitel ví, co kupuje, tak je to podle inspekce v pořádku. I tady se tedy vyplatí číst, popřípadě se můžete zeptat. “Zákazník má právo ptát se, protože, když za to dává;své peníze, měl by dostat plnohodnotný výrobek,” dodává Duben.

;