23. května se v Praze uskuteční druhý Rumfest zábavně vzdělávací oslava pravého třtinového rumu určená pro profesionály i širokou veřejnost.

V rámci programu budou mít návštěvníci možnost ochutnat více než stovku kvalitních pravých rumů

z celého světa, absolvovat vzdělávací semináře o historii a výrobě rumu nebo se naučit připravovat rumové koktejly v Barlife Akademii. Součástí programu budou také řízené degustace, párování rumu s čokoládou nebo ochutnávka autentické karibské kuchyně.

Hostem Rumfestu bude i tento rok mezinárodní Rum Ambassador a tvůrce londýnského Rumfestu Ian Burrell.

Rumfest se uskuteční v sobotu 23. května 2015 v Novoměstské radnici v Praze na Karlově náměstí. Samotnému Rumfestu bude předcházet Prague Rum Cocktail Week, během kterého budou nejlepší pražské bary nabízet speciální rumové menu.

Rumfest organizuje odborný časopis o nápojích Barlife, který vychází již od roku 2004. Vydavatel Barlife a organizátor Rumfestu Martin Kraut k tomu říká: „Češi čím dál více milují kvalitní třtinový rum. Mezi lety 2005 a 2014 vzrostly prodeje importovaných značek rumů o 17 %, ale zorientovat se v této kategorii, kde existuje přes 6 000 značek, je složité.

Dnes již většina Čechů dokáže popsat rozdíly mezi třtinovým rumem a takzvanými lokálními ‚rumy‘, ale stále mnoho spotřebitelů nezná důležité pojmy jako například solera, agricole nebo melasa.

Chceme veřejnosti na tomto festivalu opět představit a dát možnost degustovat unikátní a zajímavé rumy z celého světa, na seminářích se návštěvníci například dozvědí, kolik rumu se vypaří ze sudů během zrání v různých koutech světa, hosté budou moci porovnat rumy bez cukru s těmi, které se dodatečně doslazují, nebo zjistí, že vysoká číslovka na etiketě nemusí vždy znamenat dobu, jak dlouho byl v sudu rum z dané lahve.“

Exkluzivně pro časopis Barlife akutální zveřejněná data britské monitorovací společností The IWSR ukazují, že prodeje importovaných rumů v ČR meziročně (20132014) vzrostly o 16,3 %, zatímco lokální tzv. rumy poklesly o 2,4 %. V ČR se vloni prodalo 2,16 mil. litrů importovaných rumů.