fbpx
Domů » Rubriky » Většina skiareálů je v provozu. Sněhové vyhlídky slibují otevření dalších

Většina skiareálů je v provozu. Sněhové vyhlídky slibují otevření dalších

Na českých horách je podle Asociace horských středisek aktuálně v provozu 91 % skiareálů. Ve střediscích fungují především hlavní sjezdové tratě a postupně se otevírají další.

V provozu jsou dvě třetiny vleků a lanovek. „Předpokládáme, že období od druhé poloviny ledna bude pro lyžaře příznivější. Už od víkendu přijde studená fronta, která přinese sněhové srážky na horách. V návaznosti na to očekáváme spuštění dalších tratí,“ říká Libor Knot z AHS.

Z celkového počtu 103 lyžařských středisek, které lze sledovat na portálu holidayinfo.cz, je k polovině ledna v provozu 91 % z nich. Některá zatím nemají v provozu všechny sjezdovky, ale jsou i areály, které nabízí 80 až 100 % svých sjezdových tratí. Díky sněhu, který napadl přes svátky a kterému horská střediska významně pomohla technickým zasněžováním, se kvalitně lyžuje především na hlavních sjezdovkách. S postupným ochlazením na horách se budou otevírat i další tratě. Nejlepší přehled o aktuální nabídce lyžařských areálů naleznou lyžaři na serveru holidayinfo.cz. Údaje zde zadávají přímo provozovatelé skiareálů a díky webkamerám se jedná o téměř online informace.

„I když to z okna městského bytu nevypadá, na našich horách jsou lyžařské podmínky velmi slušné. V závěru tohoto týdne přijde ochlazení a až minimálně do začátku února mají být teploty i srážky dle dlouhodobých normálů, což je pozitivní zpráva před blížící se hlavní sezónou na horách,“ říká Kateřina Neumannová, prezidentka AHS ČR.

V zimním období navštíví české hory okolo 4,5 mil. turistů, přičemž asi 80 % z nich jsou domácí návštěvníci. „Horská střediska se významně podílí na celoročním rozvoji infrastruktury horských obcí a vytváří přibližně čtyřicet tisíc pracovních míst,“ uvádí Jan Herget, ředitel státní agentury CzechTourism, a doplňuje: „Jedna koruna utracená na sjezdovce generuje podle studie KPMG ČR dalších sedm korun vydaných v horském středisku.“

Vedle lyžování na standardních sjezdovkách střediska lákají turisty k využití dalších aktivit. Jsou to nejrůznější „fun tratě“, které nejen dětem, ale i dospělým nabízí zábavné vlny, skoky, klopené zatáčky a tunely. Odpoledne a mnohde i večer lze navštívit speciální tratě pro snowtubing, nebo sáňkařské dráhy. Na některých místech jsou k dispozici bobové dráhy, které mají i zimní provoz. Samozřejmostí jsou běžecké stopy, ze kterých jsou často krásné výhledy na hřebeny, zejména pokud narazíte na některou z horských rozhleden. Podobným zážitkem jsou i stezky v korunách stromů na Lipně a Janských Lázních, nebo Stezka do oblak na Dolní Moravě. Tyto nejrůznější aktivity lze spojit s relaxem v aquaparcích a wellness provozech.
Pohoří Otevřeno km sjezdovek Krkonoše 90 Jeseníky 55 Beskydy 20 Krušné hory 25 Šumava 25 Orlické hory 12 Jizerské hory 15

Inspiraci na výlety po celém Česku, kde si svoje najdou jak rodiny s dětmi, party mladých lidí, tak romantici i sportovní fajnšmekři, nabízí cestovatelský portál agentury CzechTourism Kudy z nudy a nově také mobilní aplikace Kudy z nudy – Tipy na víkend. Ta je ke stažení zdarma jak v Google Play, tak v App Store.