fbpx
Domů » Rubriky » Velkobílovičtí vinaři představili nový ročník špičkových cuvée

Velkobílovičtí vinaři představili nový ročník špičkových cuvée

cuvée

Združení Velkobílovičtí vinaři uvádí na trh dvě nové kolekce svých výjimečných vín – Velká červená Slípka a Velká bílá Slípka ročníku 2016. Jde o cuvée vyrobená z ručně sklízených hroznů alespoň dvou nejtypičtějších velkobílovických odrůd a byla speciálně vytvořena tak, aby dokonale reprezentovala terroir Velkých Bílovic. Zároveň se v nich ale odráží jedinečný styl konkrétních vinařů.

Vzhledem k tomu, že Velkobílovičtí vnímají velký význam zrání vína, představují tento rok vína ročníku 2016. Právě představený ročník se mezi milovníky vína dostane v podobě 8 červených a 4 bílých vín. Co od nich můžeme očekávat, přiblížil člen ve spolku Ing. Stanislav Hrabal: „Vína s označením Velká červená Slípka a Velká bílá Slípka ročníku 2016 jsou výrazná s krásnou strukturou, ovocitým aromatem a velmi dobrým potenciálem zrání na láhvi. Velká červená Slípka bude úspěšně následovat svým projevem předešlý ročník. Můžete se těšit na robustní vína s tóny vyzrálého červeného ovoce, čokolády a sladkého dřeva. Velká bílá Slípka bude komplexní svěží víno s tóny žlutého ovoce, vanilky a karamelu.“

Vinice Velkých Bílovic jsou ideální pro červené odrůdy a pro značení ochrannou známkou Velká červená Slípka byla vybrána Frankovka, Zweigeltrebe a Rulandské modré. Vína se známkou Velká bílá Slípka jsou pak cuvée Rulandského šedého, Rulandského bílého a Chardonnay. Důležité pro celkový výraz jak červených, tak bílých vín této edice je ležení vína na dřevěných sudech. U bílého cuvée minimálně 6 měsíců a u červeného 12 měsíců. V měsíci květnu musí projít degustační komisí, kde dostanou (případně nedostanou) možnost používat ochranné označení Velká červená nebo bílá Slípka. Jakmile je konkrétním vínům přiznáno právo používat toto ochranné označení, musí ještě půl roku ležet v láhvi. Až pak jsou teprve připravena zamířit ke spotřebitelům. Všechna cuvée jsou na trh uváděna pod společnou etiketou s hlavním znakem Slípky.

Velká červená Slípka i Velká bílá Slípka jsou cuvée s vůní i chutí, které jsou typické po daných odrůdách. V tomto víně je rozpoznatelná vůně i chuť po toustování pocházejícího výhradně z vypálení sudů, ale nesmí převládat nad odrůdovým projevem.

Mezi členy spolku Velkobílovických vinařů najdeme jak zasloužilé mistry vinaře, tak i mladé vinaře či vinařky. Všichni se navzájem velmi dobře znají a jsou přátelé a pro všechny je prioritou dělat kvalitní a výborná vína. To byl také impuls, aby vytvořili něco výjimečného. Tím výjimečným jsou právě cuvée Velká červené Slípka a Velká bílá Slípka, která jsou mezi spotřebiteli velmi oblíbená.

ČERVENÁ SLÍPKA

– odrůdy: Frankovka, Zweigeltrebe, Rulandské modré

– cuvée z alespoň dvou odrůd

– u odrůdy RM nesmí být podíl větší jak 30 %

– moravské zemské víno, bez přídavku cukru a etanolu v celém procesu vinifikace

– alkohol min. 13,0 %, (se zaokrouhlením dle vinařského zákona)

– suché do 4 g/l

– zrání v sudech min. 12 měsíců „stáří sudů nejvýše 10 let“

– velikost sudů do 600 l

– zrání v láhvi min. 6 měsíců (před uvedením na trh)

– plnění do lahví o obj. 0,75 l a 1,5 l

– min. množství vína 500 l

– zatřídění Velké Slípky, vždy první týden v září kalendářního roku

– v hodnotící den zatřídění musí být víno nalahvováno v celé šarži pod společným korkem

– hrozny pouze z Velkých Bílovic

– ruční sklizeň

STYL: Cuvée s vůní i chutí, které jsou typické po daných odrůdách. RM nesmí převládat ve výrazu vína. Ve víně bude rozpoznatelná vůně i chuť po toustování pocházejícího výhradně z vypálení sudů, ale nesmí převládat nad odrůdovým projevem.

BÍLÁ SLÍPKA

– odrůdy: Rulandské šedé, Chardonnay, Rulandské bílé

– cuvée z alespoň dvou odrůd

– moravské zemské víno, bez přídavku cukru a etanolu v celém procesu vinifikace

– alkohol min. 13,0 % (se zaokrouhlením dle vinařského zákona)

– suché do 4 g/l

– zrání v sudech min. 6 měsíců „stáří sudů nejvýše 10 let“

– velikost sudů není omezen

– zrání v láhvi min. 6 měsíců (před uvedením na trh)

– plnění do lahví o obj. 0,75 l a 1,5 l

– min. množství vína 500 l

– zatřídění Velké Slípky, vždy první týden v září kalendářního roku

– v hodnotící den zatřídění musí být víno nalahvováno v celé šarži pod společným korkem

– hrozny pouze z Velkých Bílovic

– ruční sklizeň

STYL: Cuvée s vůní i chutí, které jsou typické po daných odrůdách. Ve víně bude rozpoznatelná vůně i chuť po toustování pocházejícího výhradně z vypálení sudů, ale nesmí převládat nad odrůdovým projevem.