fbpx
Domů » Rubriky » Téměř nedostupné restaurace?

Téměř nedostupné restaurace?

V některých restauracích působí samo čekání na volný stůl jako aperitiv. Ne každý takový podnik má tři michelinské hvězdy, ale všechny jsou něčím unikátní, ať již pro specifickou nabídkou pokrmů, nebo zvláštním způsobem rezervace. Je zajímavé, že příliš jich není ve Francii a ve Spojeném království, možná ale proto, že tamní adepti pařížská Yam’Tcha a britská The Fat Duck se právě opravují nebo stěhují. Na seznam připravený milovníky kuriozit se kupodivu nedostalo ani Rao´s v New Yorku, kam vás pustí pouze, když jste výjimečná celebrita nebo patříte mezi přátele majitelů. Ale to je stejně spíše „obědový klub“ než restaurace. Internet nabízí spoustu tipů, jak získat rezervaci v některém z takových podniků, většinou si musíte stůl objednat s obrovským předstihem. Čekací doby mají své šťastné výjimky, můžete se do nich dostat třeba hned, když někdo ze seznamu vypadne a vy natrefíte na last minute nabídku.

Chef’s Table, Brooklyn, New York

Zastrčené místo v supermarketu. Šéfkuchař Cesar Ramirez hostí každý večer osmnáct šťastných majitelů rezervace kolem svého kuchyňského pultu. Jde o jedinou restauraci se třemi michelinskými hvězdami v Brooklynu. Rezervace se musí zajišťovat s šestitýdenním předstihem a kvůli ní musíte telefonovat v pondělí v 10.30 hodin dopoledne. Komu se to podaří, může si vychutnat menu o více než dvaceti chodech, sestávající většinou z korýšů.

El Celler de Can Roca, Girona, Španělsko

Restaurace bývá řazena v prestižních seznamech mezi pět nejlepších na světě. Provozují ji tři bratři, šéfkuchař Joan, cukrář Jordi a znalec vín Josep. Jsou ovlivněni jak molekulární gastronomií, tak vařením pochyceným od rodičů. Rezervace je nutná jedenáct měsíců předem, ale kalendář na jejich webu se hemží změnami, takže… Nabízejí se mimo jiné speciality ze sardinek, vepřová čelist s vývarem z kostí sardinek, omáčka z mléčného selátka, dezerty tenké jak papír, plněné jablečnou pěnou a zdobené karamelovou zmrzlinou.

The French Laundry, Yountville, Kalifornie, Spojené státy

Legendární restaurace sídlí v budově postavené před 115 lety a zlé jazyky tvrdí, že tak dlouho tady musíte čekat na stůl. Šéfkuchařovo menu je o devíti chodech, žádné ingredience se nepoužívají více než jednou.

Grant Achatz’s Next, Chicago, Spojené státy

 Když chcete vstupenku, ano, musíte mít vstupenku, je nutné zaplatit za jídlo už o celou sezonu dopředu. Neustále se měnící menu mají témata ideální pro milovníky cestování, například Paris 1900 nebo Tour of Thailand. Právě menu Thajská cesta vedlo ke zhroucení webu, když se velké množství lidí v té samé chvíli pokoušelo získat vstupenky. Noma, Kodaň, Dánsko.  Zkuste progooglovat nejlepší restauraci na světě a velmi pravděpodobně se vám objeví tento podnik blízko přístavu s vynikajícími pokrmy nordické kuchyně, i když má jen dvě michelinské hvězdy. Šestého dne každého měsíce čekají netrpěliví zájemci na online portálu Nomy, aby si s minimálně tříměsíčním předstihem zamluvili stůl. Proč? Je výjimečné vidět položky menu představující čerstvé úlovky jako hlavní součást pokrmů, mušle jako marinádu a další neobvyklé věci k dotvoření delikátní chuti.

Text: Michaela Šulcová Foto: Archiv