fbpx
Domů » Rubriky » Technologie » Sauna: horko, ale i útulno (část 3.)

Sauna: horko, ale i útulno (část 3.)

Závěrečná část našeho seriálu o saunách. Jak je udělat atraktivnější, přitažlivější a útulnější. 

Voňavo

Voňavé esence, které se aplikují na horké saunové kameny, získávají stále větší oblibu. Není divu – horký vzduch prosycený vůní zvyšují prožitek ze saunování a některé esence dokáží pocit horka ještě umocnit. Stejně jako barvy i esence působí na lidský organismus různě. Mezi nejoblíbenější patří eukalyptus, který navozuje pocit čistoty a pomáhá zmírnit onemocnění dýchacího ústrojí. Další klasikou, která neomrzí, je levandule. Jednak dokáže vyvolat příjemné vzpomínky na léto a jednak umí navodit duševní pohodu. Nemusíte se ale spokojit s klasikou, nabídka esenciálních olejů je široká. Co třeba divoká višeň, akátový květ nebo finská bříza? A jedna vychytávka – vodu obohacenou voňavou esencí můžete kromě aplikace na horné kameny nalít do malé fontánky.

Kámen vydrží všechno

K sauně patří v první radě dřevo, sluší jí ale také kámen, a to nejen v podobě nahřátých valounů. Stěny sauny lze obložit přírodním kamenem, jehož hrubá struktura nabízí esteticky příjemné a velmi praktické řešení. Kamenné obklady mají dlouhou životnost a nejsou náročné na údržbu. Do kamene můžete zasadit i saunová kamna nebo jako topidlo přímo použít kamenné panely. Existují i drobné dekorace vyrobené z mastkového kamene sopečného původu, například různé figurky. Protože se zrodily z vulkánu, extrémním podmínkám sauny odolají bez problémů. O tom, co je to horko, by mohly vyprávět…

Praktické maličkosti

Nosí-li vaši saunymilovní hosté permanentně brýle, při saunování řeší problém, kam s nimi. Udělejte jim radost a nainstalujte před dveře do sauny držáky na brýle – několikapatrovou dřevěnou poličku se spoustou přihrádek. Maličkost, která skoro nic nestojí, ale je velmi praktická.

Kdo chodí do sauny, ví, že ručníky nebo prostěradla, do kterých se halí při přesunu k baru nebo kamkoli jinam, mají sklony neustále padat a záludně sklouzávat. Někomu je to fuk, jiný to řeší. Osušky a prostěradla, která nabízíte svým hostů, můžete doplnit takzvanými saunovými kilty. Jsou opatřeny gumou, takže padnou každému. Pánové si kilt instalují kolem pasu, dámy samozřejmě ještě o kousek výš. K pevnému uchycení kiltu kolem těla může sloužit i suchý zip a do jeho velkých kapes se krásně vejde například masážní žínka z lufy.

Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv