fbpx
Domů » Rubriky » Technologie » Sauna: horko, ale i útulno (část 2.)

Sauna: horko, ale i útulno (část 2.)

Pokračujeme v seriálu o saunách. Jak je zútulnit, vybavit a zatraktivnit.

Kolorterapie – kouzlo barev

V souvislosti s osvětlením sauny mohou hrát roli také barvy – o tom, že působí na lidský organismus, už bylo napsáno mnoho, ovšem blahodárné účinky sauny světelnou relaxační terapii ještě umocňují. Některé barvy mají zklidňující účinek, jiné povzbuzují. Světlo působí na naši psychiku a pomáhá lidskému tělu při regulaci mnoha důležitých biologických procesů. Pro zvýšení relaxace a požitků ze saunování je možné využít jak jednotlivé barvy, tak jejich kombinaci. Světlo obstarávají vestavěné panely s barevnými zářivkami nebo světelná vlákna či diody instalované do stropu sauny. Vlákna mohou být rozmístěna náhodně nebo sestavena do promyšlených obrazců.

Účinky barev v sauně

  • Červená – aktivuje celý organismus, zvyšuje vitalitu a navozuje pocity tepla.
  • Modrá – uklidňuje, posiluje koncentraci, snižuje hyperaktivitu a vyrovnává psychiku.
  • Žlutá – posiluje a harmonizuje organismus, dodává energii, uvolňuje svalovou ztuhlost a působí proti depresím.
  • Zelená – uvolňuje a uklidňuje, udržuje v rovnováze psychickou a tělesnou energii, blahodárně působí na srdce a krevní oběh.
  • Oranžová – zmírňuje psychické i fyzické napětí a dokáže uvolit případné křeče.

Slaná sauna

Dalším prvkem, který prohloubí relaxaci v sauně, může být solný panel. Haloterapie, vdechování solných mikročástic, byla známa již ve starověkém Řecku. Název metody vychází z řeckého slova halos, tedy sůl. Přírodní metoda léčby solí zaznamenala největší rozkvět v 70. letech 20. století a populární je i dnes. Využívá se pro léčení dýchacích, imunitních a dermatologických obtíží. Kromě toho je solná terapie vhodná také při poruchách nervového systému, jako jsou neuróza, deprese, stres, stavy vyčerpání, přepracovanost nebo chronický únavový syndrom.

V sauně sůl vytváří ideální podmínky, neboť působením tepla se z ní uvolňují všechny užitečné prvky. Návštěvníci je inhalují a současně si užívají všechny blahodárné účinky sauny. Haloterapii můžete svým hostům dopřát instalací solných kamen, která umožňují nastavit intenzitu solné lázně podle potřeby. Existují také generátory suchého aerosolu do saun, kdy základním prvkem suchého solného aerosolu je chlorid sodný. Ten v ovzduší vytváří antibakteriální prostředí.

 

Zítra: Voňavo, Kámen vydrží všechno, Praktické maličkosti

Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv