fbpx
Domů » Rubriky » Technologie » Sauna: horko. ale i útulno (část 1.)

Sauna: horko. ale i útulno (část 1.)

Když se krátí dny a teploty klesají, sauny praskají ve švech. Hotel nebo penzion, který návštěvníkům nabízí možnost pořádně si v sauně prohřát tělo, je vždycky ve výhodě. A kromě toho, že v ní musí být pořádné horko, by tam mělo být také útulno…

Osvětlení sauny

I když v sauně panuje intimní přítmí, vytváří jej světlo. Světlo, které – pokud s ním zacházíme správně – dokáže vykouzlit uklidňující atmosféru. Nepodceňujte je, vedle teploty kamen a designu interiéru je to třetí nejvýraznější prvek, který člověk v sauně vnímá.

Hvězdné nebe nade mnou…

Kromě standardních světel můžete svým klientům v sauně nabídnout „noční oblohu“. Dokonalý a realistický pocit hlubokého hvězdného prostoru vytváří projektor. Záleží jen na vás, jak „husté“ nebe si budete přát, počet vláken je volitelný. Zvolit si můžete také typ světla, tedy zda vaše hvězdy budou svítit teple, či studeně. Křišťálové koncovky pak intenzitu „hvězdného“ záření ještě znásobí.

Optická vlákna? Nezničitelná.

Ideální zdroj světla v sauně představují optická vlákna. Jsou odolná, na rozdíl od ledek neztrácejí na světelné intenzitě a dobře snášejí vysoké teploty. Dalo by se říci, že jsou nezničitelná, a kromě toho nevyžadují údržbu. Světlo se v případě využití optických vláken šíří z jediného centrálního zdroje – projektoru. Ten je umístěn mimo saunu na suchém větraném místě a do jakéhokoliv místa v sauně z něj rozvedou optické světlovody pomocí dalších světelných prvků. Kromě standardních lamp na stěnách nebo pod stropem sauny můžete jejím návštěvníkům nabídnout třeba „polární záři“. Nebo lze prosvětlit jen některé prvky, například podsvítit hrany lavic nebo zádové opěrky. Úžasně vypadá také světelný efekt za saunovými kamny – iluze žhnoucího ohně je dokonalá.

 

Zítra: Kolorterapie – kouzlo barev, Slaná sauna

Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv