fbpx
Domů » Rubriky » Technologie » Prádlo, praní, sušení…  Jak na to? (díl 1.)

Prádlo, praní, sušení…  Jak na to? (díl 1.)

Každé ubytovací zařízení se musí dnes a denně vyrovnat s náporem špinavého prádla, která proudí z pokojů nebo restaurace. I prádlo ve wellness zóně musí být každý den nejen bělostně čisté, ale i čistotou vonící. A tady vyvstávají otázky, na které Vám pokusíme v následujících článcích odpovědět.

Kam směřuje vývoj

Rozvoj turistiky a cestování sebou přináší beze sporu i expanzi hotelového odvětví. Hotelové řetězce se staví na tradičních i netradičních místech, penziony najdete na samotě i ve velkoměstech. S rozvojem se ale mění i vnímání pohodlí, čistoty a komfortu. Praní prádla je pro ubytovací zařízení službou, která na jedné straně výrazně ovlivňuje spokojenost hostů, na straně druhé ale patří k těm „neviditelným službám“, které hosty nepřitáhnou. Čistě povlečená postel i sněhobílý ubrus jsou zkrátka standard.

Každé majitel či investor ubytovacího zařízení se musí rozhodnout, zda vymezí speciální prostor a vybaví hotelovou prádelnu nebo se rozhodne najít si partnera a praní prádla outsourcovat ve firmě, která se na něj specializuje. Tato otázka je především otázkou finací – co se vyplatí a co ne? Jako všude v oblasti hotelových technologii je i zde snaha o maximální servis poskytnutý zákazníkovi, neustálé vylepšování ekonomiky procesů a svou roli hraje také šetrnější přístup k životnímu prostředí. V případě praní se jedná o protichůdné požadavky, jejichž plnění by bez inovace pracího a sušícího procesu nebylo možné dosáhnout. Vývoj sofistikovaných technologií probíhá hlavně v oblastí úspory a recyklace vody, snižování energetické náročnosti, zkracování pracího cyklu, automatizace pracího procesu a eliminace fosfátu v pracích prášcích s cílem postupně eliminovat prací prášky zcela.

Kde vyprat špinavé prádlo?

Malé penzióny si zpravidla vystačí s malou prádelnou vybavenou jednou či dvěma kvalitními profesionální pračkami, ale se vzrůstající kapacitou ubytovacího zařízení roste i objem prádla a otázka, kde kvalitně vyprat špinavé prádlo, nabývá na důležitosti.

Domácí prádelna

První možností jsou vlastní prádelny (OPL – on premises laundry), které jsou vybaveny průmyslovými vsádkovými pračkami s kapacitou bubnu začínající už na 5 kg na jedno vyprání. Prádelny ve větších hotelech musí zvládnout výrazně větší objem a jejich pračky pojmou vice jak 50 kg prádla. Na trhu je možné najít i velkoobjemové vsádkové pračky s kapacitou větší než 100 kg prádla na jedno vyprání. OPL jsou často vybaveny centrálním dávkovacím systémem pro tekutý prací prášek a sofistikovaným automatizovaným systémem pro jednotlivé prací cykly. Proto je potřeba od sebe oddělit jednotlivé druhy prádla – ručníky od bazénu, prostěradla a další vybavení z wellness zóny, ložní prádlo z pokojů, ubrusy z restaurace a hotelové uniformy. Domácí prádelny nejsou většinou vybaveny recyklačním systémem a s ním souvisejícím vodním hospodářstvím, které je jak nákladné, tak náročné na provozovaní. Při zařizování prádelny je potřeba myslet i na sušičky, žehličky, mandly a prostor pro manipulaci s prádlem.

Tunelové pračky

V případě velmi velkého objemu prádla, které už domácí prádelny nezvládají je možné přikročit k použití tunelových praček (CBW – continous batch washer), které se na trhu poprvé objevily v šedesátých letech minulého století. Tunelová pračka je jedno-bubnové prací zařízení. Vnitřní buben má modulovou konstrukci a jeho kývavý pohyb zabezpečuje třífázový motor s převodovkou a brzdou. Jednotlivé moduly jsou navzájem spojeny a tvoří kompaktní celek. Buben tunelové pračky je většinou rozdělen do 3-4 zón (zóna předepírání, prací zóna, máchací zóna, neutralizační zóna). Každá zóna se může skládat z několika komor. Takže některé tunelové pračky zvládají až 1000 kg prádla peroucího se průběžně v 16 komorách. Se vzrůstající kapacitou zpracovávaného prádla klesá i množství vody spotřebované na vyprání jednoho kilogramu prádla. U dobré komerční pračky se počítá přibližně s 15-20 l vody na vyprání 1 kg špinavého prádla. U tunelové pračky se spotřeba vody může snížit až o 50 %. Tajemství vyšší efektivity a energetické úspornosti tunelové pračky je vcelku jednoduché – konstrukce tunelových praček umožňuje vícenásobné použití vody. Při kontinuálním procesu praní s vyváženým zacházením s vodou se čistá voda přidává jen v jednom místě – v máchací sekci. Jinak se všude napouští z tanků recirkulovaná voda. Čistou vodu, která vstupuje do máchání, je možné po použití pro máchání stále ještě zcela bez problémů použít v předepírce i v hlavním praní.