Prostějovská Palírna U Zeleného stromu slaví významný úspěch. Její Stará žitná myslivecká Reserve si z jubilejního padesátého ročníku renomované degustační soutěže International Wine & Spirit Competition v kategorii žitných whisky přivezla bronzovou medaili.

Navazuje tak na stříbrné ocenění, kterého se jí dostalo v květnu na International Spirits Competition ve Stuttgartu.
Stará žitná myslivecká Reserve patří mezi ušlechtilejší varianty této legendární značky, která se vyrábí v Palírně U Zeleného stromu s historií již od počátku 16. století. Základ tvoří pečlivě vybraný žitný destilát, který se nechává čtyři roky uzrát v dubových sudech. „Stará žitná myslivecká Reserve získává dlouhou dobou zrání a originální recepturou výjimečně jemnou chuť. Třetí příčku v kategorii whisky pokládáme za důkaz, že naše palírna umí svými výrobky zaujmout odbornou veřejnost i v zahraničí,“ říká Pavel Kadlec, ředitel Palírny U Zeleného stromu.
Odbornou porotu oslovila na Staré žitné myslivecké Reserve nejvíce její chuť a vůně. „Čichové buňky láká dřevitá a vanilková vůně. Na jazyku se rozlévá příchuť svěžích citrusů a pikantního peckovitého ovoce,“ píše se v písemném zhodnocení poroty. Z celkového počtu 100 bodů jich Stará žitná myslivecká Reserve obdržela 87.
Soutěž International Wine & Spirit Competition letos slaví jubilejní 50. ročník. Pořádá ji stejnojmenná organizace sídlící v anglickém Cranleighu jihozápadně od Londýna. Na hodnocení destilátů se podílí přes 400 porotců z 30 zemí světa. Jsou mezi nimi experti na prodej alkoholických nápojů v obchodech a gastronomických provozech, dále také odborní kritici.
Redesignovaná Stará žitná myslivecká Reserve tak pokračuje v úspěchu z německého Stuttgartu. Na soutěži International Spirits Competition vyhrála stříbrnou medaili. Během dvoudenní anonymní degustace se o přízeň poroty utkaly lihoviny v sedmi kategoriích – rumy, giny, whisky, koktejly, skotská, další lihoviny a ovocné destiláty. Porotu tvořili zkušení odborníci z Evropy i Spojených států a také mladí příznivci nových trendů a inovací v lihovarnictví.

Stará žitná myslivecká Reserve – Stejně jako u whisky je jejím základem žitný destilát, který zraje v bílých dubových sudech po dobu tří let. Posléze je destilát znovu uložen do dubových sudů na dobu jednoho roku. Výsledkem je jedinečná jemná chuť whiskového charakteru s hřejivým dozvukem sadového ovoce.

Redakce Gastro&Hotel