Pojďme dnes udělat takovou malou odbočku a podívejme se na šikovné nástroje (ať už do mobilu nebo počítače), které vám pomohou s marketingem. Číst, pochopit nebo ho dokonce tvořit. Vítejte v elektronickém světě šikovných udělátek!

Přinášíme malý přehled nástrojů a služeb, které vám ve virtuálním světě pomohou docílit co nejlepších marketingových výsledků. Některé možná už znáte a používáte, ale informační technologie jdou stále rychle kupředu, takže určitě stojí za to podívat se, co nového trh nabízí.

Google Analytics

Google Analytics snad nemusíme nikomu z marketingu představovat, takže to berme jako takový rozjezd. Jedná se o velmi silný nástroj, díky kterému víte řadu informací o návštěvnosti vašeho webu. Kolik lidí tam přišlo, odkud přišli, co tam konkrétně hledali, jak dlouho zůstali, z jakých reklam se k vám proklikli, a pokud sledujete konverze, tak za kolik nakoupili. Jednoduše řečeno, povinnost. Můžete využít i aplikaci, která je též zdarma a své statistiky sledovat cestou z / do práce.

Na Google Analytics existuje řada tutoriálů na YouTube. V češtině před třemi lety vyšel velmi obsáhlý seriál, který určitě doporučujeme. Zde je link: https://youtu.be/AwSfYlbhSAI / .Najdete ho pod názvem Google Partners Online Analytics Academy (1/8): Úvod do Analytics (a navazují další díly) a zároveň si ho můžete prokliknout na přiloženém QR kódu.

 

Google Data Studio

Když jsme hovořili o Google Analytics, nelze nezmínit tak trochu navazující nástroj – Google Data Studio. Stále ještě relativně nedávno přišel Google se službou pro reportování – propojením různých služeb máte reporty snadno a přehledně na jednom místě, můžete si upořádat data libovolně a přehledně tak, jak potřebujete. Zatímco Google Analytics je tedy místo, odkud čerpáme data a kde je studujeme, v Google Data Studiu je můžeme pohodlně číst a sdílet dále. Služba je zdarma a je dostupná pouze v prohlížečích.

 

Gramblr

 

Dostali jste fotografie od fotografa nebo jste si je stáhli z vaší zrcadlovky a nevíte, jak je dostat na Instagram? Ano, těžko, protože nahrávání na „instáč“ funguje pouze přes mobil. Takže pokud se nějakým způsobem ocitly vaše fotografie na pevném disku, můžete zkusit program Gramblr, který umožní po přihlášení nahrávat fotky. Je zdarma a program funguje na Windows i Macu.

Hootsuite

 

Hootsuite je online nástroj pro správu sociálních sítí – a to prosím z jednoho místa. Představte si situaci – máte několik účtů (hlavní, pak třeba ke svým produktům či akcím) a nemůžete stále hlídat, co, kam dáváte a přepínat mezi účty – navíc ještě na více sociálních sítí. To prostě stojí čas a čas jsou peníze, které vám zpravidla nikdo neproplatí. Proto je tu Hootsuite (anebo třeba konkurenční Kontentino), který umožňuje vše propojit do jedné služby. Máte před sebou velký kalendář a plánujete si posty a zaškrtnutím příslušných políček jen určíte, kdy, kam který post půjde – samozřejmě můžete publikovat jeden post na více místech.

A teď si představte, že pracujete v agentuře, máte více klientů – a každý klient má více svých účtů. Pak už je to úspora nemalá. Hootsuite nabízí základní verzi, která je omezená počtem možných účtů. Nejlevnější placená verze za 19 dolarů nabízí celkem 10 profilů pro jednoho uživatele.

 

Collabim

Velmi šikovným pomocníkem je Collabim. Jedná se o několik nástrojů v jedné službě. Díky Collabimu můžete sledovat nejen své pozice v hlavních vyhledavačích jako Seznam a Google v rámci nastavených klíčových slov, ale můžete takto špehovat i konkurenci. Snadno se tak dozvíte, kdo se na jaká slova kam posunul či propadl. Hlídá i PPC reklamy, kontroluje zpětné odkazy a jejich platnost, prověří váš web a doporučí klíčová slova, která by tam chybět neměla.

 

Trello

  • Cena: Zdarma základní verze / rozšířená 10 dolarů za uživatele měsíčně
  • Platformy: Web, mobilní aplikace
  • https://trello.com

Odskočme si trochu k organizaci. Komunikujete v týmu třeba na nějakém projektu? Určitě zaujme Trello, který je poměrně dosti rozšířený nástroj. O tom, jak úžasně přehledným se může stát váš projekt, se můžete přesvědčit sami velmi snadno – registrace je totiž zdarma a upřímně řečeno, se základní free verzí si nejspíše plně vystačíte. Vše se točí okolo nástěnek, ve kterých si vytváříte sloupce. Sloupce si nazvete například „k udělání“, „ve vývoji“ a „hotovo“. Jednotlivé úkoly jsou pak kartičky, které jednoduchým přetažením myši či prstu na dotykové obrazovce přesouváte podle toho, kam patří. Do jednotlivých kartiček po rozkliknutí můžete přidávat komentáře, přílohy, diskutovat, přidávat termíny. Jakmile je téma v týmu ujasněné, hotové, můžete přesunout. Tento nástroj funguje na webu i v mobilních aplikacích, a pokud se v organizaci spíše topíte, než plavete, určitě vyzkoušejte.

 

Canva

  • Cena: Zdarma / s přístupem do fotobanky 12,95 dolarů měsíčně
  • Patformy: Web, mobilní aplikace
  • https://www.canva.com/

 

Canva je grafický editor, který vytrhne trn z paty jak všem negrafikům, tak i grafikům bez talentu, případně grafikům bez nápadu. Díky šablonám můžete snadno generovat hezké grafické materiály. Ano, nejsou osobní. Ano, nejspíše je pár dalších hotelů a restaurací na světě také bude mít. Ale… Pokud něco potřebujete fakt rychle a v reprezentativní podobě, tak je to vlastně jedno, a sem s tím.

V Canvě si velmi snadno nastavíte firemní barvy a z předpřipravených šablon uděláte posty na sociální sítě, bannery… a prostě vše, co potřebujete rychle a nemáte čas zadávat grafikovi.

Canva je velmi intuitivní a po pár pokusech získáte praxi – navíc opět na YouTube naleznete řadu tutoriálů, které vás provedou tímto online nástrojem.

 

Cinemagraph

 

Toto je úžasná aplikace, díky které dosáhnete drobného pohybu ve vaší fotografii. Představte si vyfocenou dívku s balónky – vše ve fotografii stojí, jen balónky se třepotají ve větru. Taková fotka jistě zaujme a to přesně váš marketing potřebuje. Zaujmout nějakou nevšední technologií a nápadem (jasně, tento nápad bude mít další bambilión markeťáků po celém světě, ale o to vlastně dnes jde – pospíšit si, než se z něčeho stane tisíckrát ohrané klišé).

Výrobce nabízí i program pro Maca, který nabízí více funkcí a je určen spíše profesionálům a agenturám, nicméně vyzkoušejte, třeba vás to chytne. Na YouTube opět najdete tipy, jak docílit co nejlepších výsledků.

 

The GIF Creator

  • Cena: zdarma
  • Platformy: Mobilní aplikace

Posílat vaši reakci na nějaký vtipný či – častěji – hloupý komentář na Facebooku formou gifu je dnes již dost ohrané. Ano, stále dokola vidíme, jak rozchechtaný černoch rozhází popcorn, či scénku, jak nešťastný manažer bez mrknutí oka vyskočí z okna přímo během firemní porady. Databáze Giphy je nakonec přeci jen omezená a časem se okouká. Zkuste si proto vyrobit vlastní velmi krátké animace přímo z vašeho telefonu. Selfíčko navíc můžete ozdobit dost odpornými grafikami, které jsou tak ošklivé a křiklavé, že je stoprocentně nikdo nepřehlédne. A o to přeci jde!

 

Feedly

  • Cena: zdarma
  • Platformy: Web, mobilní aplikace

A na závěr trochu toho dalšího vzdělání. Pokud narazíte na nějaký server se zajímavými informacemi z oboru, můžete si ho uložit do oblíbených položek, aby se neztratil z dohledu. Ale pokud jste línější, stejně jako já, můžete zkusit třeba aplikaci Feedly. Ta pomocí odběru RSS kanálů ukládá vaše oblíbené weby, které si můžete třídit do kategorií, takže když si ji otevřete, máte před sebou všechny nové články pěkně přehledně. Nejčastěji vám aplikace načte nějakou ukázku, pokud vás ale text zaujme, můžete se prokliknout k plnému znění na webu vydavatele.

Text: Tomáš Krejča Foto: Archiv

 

Redakce Gastro&Hotel