fbpx
Domů » Rubriky » Seriály » Francouzské sýry » Francouzské sýry: variace základních druhů – ochucené sýry

Francouzské sýry: variace základních druhů – ochucené sýry

Už jsme probrali spoustu sýrů, ale je potřeba zdůraznit, že ochucené sýry, které jsou variací známých základních druhů, mají také své pevné místo na francouzských sýrových prkénkách 

 Sýrem ochuceným by ale mohl být také jakýkoliv sýr

Sýry, ochucené, jsou variací základních receptur, jejich chuť je rozdílná, málokdy se ale mění jejich konzistence. Sýrem ochuceným by ale mohl být také jakýkoliv sýr, na jehož chuti se podílí i jiná surovina než mléko a mlékárenské kultury. Například Banon se balí do kaštanového listí, které mu dodává jedinečné aroma. Sýr Morbier je známý svojí šedivou linkou na středu řezu, která vzniká díky přidání prášku z popela. Mont d´Or zase získává chuť od krabičky ze smrkového dřeva, ve kterém zraje. Některé sýry se obalují v koření a bylinkách jako korsický sýr Fleur de maquis. Moderní jsou také čerstvé sýry, které jsou posypány sušeným ovocem, jako jsou brusinky nebo rozinky. Výjimečně se francouzské sýry marinují nebo udí.

Francouzi podávají sýr po hlavním jídle, ještě před zákuskem

Nedávno jsem ochutnala v Burgundsku krémový čerstvý sýr z lokální produkce, k jeho výrobě byla určitě použita smetana, krásně se rozplýval na jazyku. Zajímavé bylo to, že byl obalený v kouscích sušeného ananasu, jeho chuť byla tím pádem krásně nasládlá a ovocná. Báječně se hodil k bílému vínu, které jsem měla rozpité, a navíc sehrál roli sýru i dezertu najednou. Francouzi podávají sýr po hlavním jídle, ještě před zákuskem a v mnoha domácnostech i ve všech lepších restauracích se sýrový chod dodržuje. Když ale jdou na krátký oběd, často se rozhodují mezi dezertem a sýrem. Možná i proto se mi koncept sladkého sýru tolik zalíbil, frustraci při výběru, který z chodů eliminovat, jsme se tak vyhnula.

Text: Barbora Boháčková Foto: Archiv