fbpx
Domů » Rubriky » Recepty » Crêpes Suzette neboli palačinky baronky Zuzany

Crêpes Suzette neboli palačinky baronky Zuzany

Palačinky Suzette jsou asi nejznámější „retro dezert“. Recept vymyslel sám nejslavnější francouzský kuchař Auguste Escoffier. Poprvé je připravil u příležitosti návštěvy britského krále Eduarda VII. V roce 1890 Escoffier sloužil v Café Paris na Francouzské riviéře ve městě Menton. Eduard zde večeřel s baronkou a herečkou v jedné osobě, se Suzanne Reichenberg. Mistr kuchař připravil na slavnostní večer palačinky s báječnou omáčkou, a navíc je před hosty spektakulárně oflamboval. Recept měl dostat jméno krále, ten však odmítl a řekl, že takové dobroty není hoden. Obratem navrhl, aby se palačinky jmenovaly po jeho společnici Crêpes Suzette. V původním receptu byla omáčka z mandarinkové šťávy a flambovány byly curaçaem. Dnes se nejčastěji připravují z čerstvé pomerančové šťávy a jako alkohol se používá Grand Marnier, Cointreau nebo Triple sec.

Crêpes Suzette

Ingredience na omáčku pro 4 osoby: 100 g jemného másla, 100 g moučkového cukru, 80 ml likéru Grand Marnier nebo Cointreau, šťáva ze dvou pomerančů, 8 hotových palačinek crêpes

Postup:

V hrnci rozpustíme máslo. Přidáme pomerančovou šťávu a moučkový cukr. Vše přivedeme k varu a pozvolna vaříme, dokud omáčka nezhoustne do sirupové konzistence. Do velké hluboké pánve poskládáme palačinky, vždy na čtvrtiny přepůlené, můžou se překrývat. Přelijeme je omáčkou a přibližně 2 až 3 minuty ohříváme. Před hosty pak nalijeme na pánev alkohol a hned flambujeme. Servírujeme na jednotlivé talíře dvě palačinky přelité omáčkou.

Tipy:

  • Zkuste si původní Escoffierův recept a nahraďte pomerančovou šťávu za mandarinkovou, jako likér použijte curaçao.
  • Do omáčky je možné pro ovonění přidat také kůru z půlky pomeranče.
  • Francouzi často parfémují těsto vodou z pomerančových květů. Ta dezert krásně ovoní a hned vás imaginárně přenese na jih Francie.

Text: Barbora Boháčková Foto: Andria Lo a archiv