fbpx
Domů » Rubriky » Osobnosti » Skotský hoteliér v Praze: den Marka Agnewa

Skotský hoteliér v Praze: den Marka Agnewa

Mark Agnew, zkušený hoteliér, rodák ze Skotska, žije v Praze už 11 let. V hotelnictví se pohybuje už více než čtvrt století. Ředitelem Panorama Hotel Prague / Corinthia Panorama, s.r.o. je od ledna 2013.

Ranní start

S Markem se scházíme v 7.00 hodin ráno na recepci hotelu. Usměvavý a plný energie přenáší svoji dobrou náladu na nás. Každý den, už mnoho let, vstává jako první člen své rodiny okolo 6 hodiny (oženil se s Češkou, má dvě dcery, a právě to ho přivedlo do České republiky). Nesnídá, sedne do auta a jede do práce.

7.00 hodina ranní patří v hotelu k těm výrazně rušným a dynamickým. Zaměstnanci jsou zcela zaneprázdněni, kromě toho, že se připravuje více než tisíc snídaní, ožívají všechny hotelové úseky. Obcházíme všechna oddělení a Mark zjišťuje, jestli všechno běží tak, jak má. Každého pozdraví a prohodí pár slov. Jeho přátelské chování evidentně zaměstance těší. Kontroluje, zda je všude dostatek personálu, někdo třeba neonemocněl a teď chybí do počtu. Mark je respektovaný profesionál, takže případné problémy okamžitě řeší. Dnes je ale všechno v pořádku, zaměstnanci práci zvládají výborně.

V 7.30 hodin přichází Mark do kanceláře. Vyhodnocuje údaje a informace z předchozího dne, například, kolik lidí bylo nově ubytováno, finanční záležitosti, zkrátka bilancuje včerejšek.

Dopoledne

V 9.00 hodin v jeho kanceláři začíná ranní setkání vedoucích oddělení. Kolegové např. z food and beverage, recepce a dalších úseků hotelu si sdílejí informace o tom, co je dnesv plánu, co je potřeba zařídit napříč hotelem, aby bylo dobře postaráno o hosty i zaměstnance.

Porady se účastní také ředitelka HR, která ostatní informuje o změnách, které se týkají zaměstnaneckých poměrů a také nejbližších školení. Tato porada je rychlá, trvá pouhých 15 minut. „Je to takový „moment“, který je určený k tomu, aby si všichni ve velmi krátké době sdělili navzájem maximum informací,“ vysvětluje Mark. Přesto porada nakonec trvá další půlhodinu. Každý chce s Markem ještě aspoň chvilku mluvit, poradit se, vyslechnout si jeho názor…

V 9.30 hodin si Mark Agnew sedne na půl hodiny do kanceláře se svojí asistentkou Radkou Kopčovou. Společně probírají mimo jiné komentáře od hostů a průbežné plnění strategických plánů jednotlivých oddělení vytvořených na základě průzkumu spokojenosti hostů.

Oběd

Ještě před obědem, který, pokud vůbec obědvá, si Mark dává v hotelové jídelně, se setkává „face to face“ s jednotlivými manažery nejen hotelu Corinthia Panorama, ale i Corinthia Hotel, osobně. Probírají důkladněji situaci a události v jejich odděleních.

Odpoledne

Odpoledne odjíždí Mark právě do hotelu Corinthia Hotel, kde má schůzku se zástupcem majitele celé společnosti, který má zodpovědnost za budovy hotelů, jejich technický stav. Probírají plánovanou investici do klimatizace celého hotelu Panorama. Přes skype je do diskuse připojen i šéf Ingineeringu na Maltě.

V hotelu Corinthia Hotel také sídlí obchodní a část  finančního oddělení. Takže Mark zůstává a pokračuje v dalším jednání až do 16.00 hodin.

Pak se vracíme zpět na Pankrác do hotelu Panorama. Doba je taková, že využívání nových technologií je nezbytné a nevyhnutelné. I Mark tráví hodně času před obrazovkou počítače, sleduje, jak si vedou ostatní  hotely, jaká je jejich obsazenost, ceny. Musí mít přehled o konkurenci.

Večer

K večeru se vydává na obchůzku po hotelu.“Možná jsem trochu staromódní nebo konzervativní, ale rád chodím mezi zaměstnance,“ říká Mark. Krátce si popovídá s každým, kdo je v kontaktu s hosty a vlastně vytváří příjem hotelu. Prochází všechna tato oddělení, každého pozdraví, ptá se, jak se má. Zaměstnaci jsou podle Marka velmi důležití, protože jsou v přímém kontaktu s hosty a ví, co potřebují, co je případně potřeba změnit, aby byli spokojení. Přátelský způsob vedení má  vyzkoušený a tvrdí, že funguje. „Tak, jak se chováte k ostatním, tak se oni pak chovají k vám. I já se každý den učím od mých kolegů,vždy se dozvím něco nového, kolegové mě často inspirují,“ dodává Mark.

Pracovní den vlastně nikdy nekončí. Dokud hotel Marka potřebuje, je tam. Většinou je to minimálně deset hodin. Večer jede Mark domů, za svou rodinou. Ale první, co prý vždy po příchodu udělá, je spuštění počítače:-) Půl hodinku pak věnuje jen sobě, bez počítače. A pak už je tu rodina, která je pro něj hodně důležitá. Přesto mu to nedá a počítač nechává zapnutý celý večer …

5 otázek pro Marka Agnew:

 Co mě v poslední době rozesmálo?

Když jsem nedávno sledoval se svojí šestiletou dcerou film Hledá se Nemo, opravdu upřímně mě rozesmály její otázky a poznámky při vnímání filmu. Její nevinný a nekomplikovaný pohled na život je osvěžující!

Dárek, na který se nezapomíná?

Zlaté hodinky od krále Abdulláha II z Jordánska za moji spoluúčast při organizaci tří Světových ekonomických for, která se konala v Jordánském údolí.

Moje nejoblíbenější jídlo?

Určitě ne skotské:-) Miluji Křupavou voňavou kachnu s palačinkami  a omáčkou. Upečené kachní maso se obere a zabalí do palačinek. Vynikající!

 Jaké tři věci nutně považujete za nutné k přežití?

Za prvé odhodlání, pak nadšení a ….. křupavou voňavou kachnu:-)

 Nezapomenutelná dovolená?

Odpovím vám takto:  Pracoval jsem v šesti zemích například v  Jordánsku, Floridě, Dubaji … Pro mě to všechno byly takové pracovní dovolené. Když jsem pracoval třeba na Floridě, ve volném čase jsem si ji užíval, jako dovolenou. Potápěl jsem se, plachtil a užíval si pláže, surfování a moře.

 

Text: Michaela Šulcová

 

Foto: Archiv