fbpx
Domů » Rubriky » Osobnosti » Rozhovor s Michelou Illíkovou

Rozhovor s Michelou Illíkovou

Michaela Illíková miluje kávu a vše, co je s ní spojené. Své nadšení ochotně sdílí i se svým okolím a jen pouhým vyprávěním dovede posluchače přenést na kávové plantáže vzdálené tisíce kilometrů.

Kdy poprvé a čím vás svět kávy okouzlil?

Bylo to na Kostarice, kde jsme raftovali. Dodnes vidím ten obrázek, jak s mým tátou sedíme na kávě na hlavním náměstí v San José a dáváme si espresso. Ta káva byla tak jiná…vzápětí jsme zjistili, že to byla výběrová káva a že Kostarika je jedna z nejlepších zemí pro pěstování kávy. Tenkrát jsme si domů přivezli asi pět kilo kávy domů a modlili se, aby prošla celnicí. Mám pocit, že je to už dobrých 16 let nazpět.

Jaká je vaše nejoblíbenější káva?

Nemám jednu nejoblíbenější kávu. Možná to bude znít jako klišé, ale kávu mám spojenou s jednotlivými okamžiky a prožitky, takže ty nejlepší kávy pořád objevuji. Někdy to bývá ta, kterou si dám ráno s kolegy po příchodu do práce, jindy zase ta s přáteli po těžkém dni.

Jakou nejzajímavější/nejexkluzivnější kávu jste měla možnost ochutnat?

Nejzajímavější pro mě byla asi vietnamská káva s kondenzovaným mlékem – opravdová dobrota, velmi silná a velmi sladká, která je spíše dezertem. Jinak jsem mela možnost pít řadu zajímavých káv včetně cibetkové kávy, ale nejpříjemnější zážitek mám z Hawaie, kde mají snad tu nejjemnější kávu na světě.

Kromě kávy milujete také cestování, a to zejména po místech, kde se káva pěstuje. Která z těchto destinací vám nejvíce učarovala a proč?

To je lehká odpověď – Guatemala, město Antigua a oblast kolem jezera Atitlan, a pak Chiapas v Mexiku. Antigua je město s neskutečnou koloniální architekturou a můžete zde vidět všechno, co znáte z televizních cestopisů – indiánské trhy, tradice, duchovní obřady. Co se týče gurmánských zážitků, během dne můžete vychutnat pravou aztéckou čokoládu nebo kvalitní kávu a v noci v některém z tamních barů zkoušet rumy nebo tequilu. A Chiapas je vlastně to samé, jen v mexickém provedení.

Na čem všem závisí kvalita výsledné kávy?

Na počátku všeho stojí kvalitní zrna, v nichž musí být uschovány ty správné aromatické látky, aby výsledná káva byla chutná. Kávová zrna té prvotřídní kvality najdete pouze na několika místech po celém světě. Dalším důležitým faktorem je správná péče – sběr a zpracování zrn. Pokud farmář vypěstuje kvalitní odrůdu, ale posléze ji zničí neodborným zpracováním, přijde veškerá práce vniveč. Ideální je ruční sběr, při kterém se zrna řádně vytřídí, a následně mokrá metoda zpracování, díky které se správně rozvine ovocné aroma kávy. Je jasné, že zákazník nemá možnost si tyto informace ověřit, původ kávy však mnohé napoví. Pokud je navíc káva certifikována jako „specialty coffee“, měla by vše výše uvedené splňovat. A nakonec je tu samotná příprava nápoje. V tomto bodě je potřeba zohlednit několik důležitých faktorů, mezi něž patří především teplota vody a tlak. Aroma kávy tvoří oleje, které je nutné z kávy doslova vymačkat. Jde o docela složitý proces, který musíte mít buď nastudovaný, nebo jej za sebe necháte vykonat někoho jiného – třeba kávovar Nespresso s kapslovým systémem.

V čem je kapslový systém Nespresso výjimečný?

Především v tom, že i laikovi, který nechce kvůli šálku kvalitní kávy číst baristické příručky, Nespresso systém zaručí, že si připravuje 100% z čerstvé kávy. Ta je v kapslích hermeticky uzavřena, díky čemuž si uchovává veškeré své aroma až po dobu 12 měsíců. Kávovary Nespresso není třeba nijak nastavovat, stačí stisknout jediné tlačítko a získáte kávu přesně podle svého gusta.

Jaké nevšední zážitky přináší párování exkluzivní kávy Nespresso s dalšími nápoji či různými pokrmy?

Já osobně mám velmi ráda snoubení kávy s šampaňským, také ráda objevuji nové kombinace s destiláty nebo různými pokrmy. Velkým zážitkem však není jen samotná degustace, ale také její příprava. Jelikož se podílím na organizování různých ochutnávek zaměřených právě na párování kávy s dalšími pokrmy a nápoji, musím během příprav vyzkoušet mnoho vzorků, abychom návštěvníkům nabídli opravdu harmonické kombinace. Je to opravdové dobrodružství, protože nikdy nevíte, co ochutnáte a jak na vás bude daná kombinace působit. Navíc mám díky tomu možnost setkávat se s těmi nejlepšími profíky z oboru. Také oni, a především jejich nadšení pro danou práci, je rozhodujícím faktorem, zda bude degustace zajímavá i pro hosty.

Kolik šálků kávy za den vypijete?

To je různé, záleží na tom, zda mě čeká nabitý pracovní den, nebo si užívám volno. Ale téměř všechna svá rána začínám šálkem cappuccina a mým každodenním odpoledním pohlazením Grand Cru směs Dharkan.

Kdybyste si měl vybrat jednoho výjimečného člověka, s kterým byste mohl zajít na šálek kávy, kdo by to byl?

Na šálek kávy bych ráda zašla s někým, kdo umí poutavě a s vášní vyprávět o zajímavých věcech.