fbpx
Domů » Rubriky » Osobnosti » Who is who: Zdeněk Kortiš

Who is who: Zdeněk Kortiš

K whisk(e)y se dostal během pracovní stáže a jeho důležité profesní, ale životní etapy v Irsku. Historie výroby, její odkaz a vše rukodělné kolem výroby ‚vody života‘ mu učarovalo.

Od irské whiskey k skotským single malts

Přes irské whiskey je krátká cesta ke skotským single malts. A Skotsko, nejen palírny, ale i krásná příroda, drsná, ale upřímná nátura, podobná té naší, mu dalo lásku na celý život. Pravidelné návštěvy palíren, festivalů, whisky blogy jsou od té doby příjemnou součástí jeho profese. Kvůli poznání a pochopení tajů výroby se snaží na ostrovy podívat, jak jen to je možné. Práce se značkou a legendou ve světě whisky, jako je Ballantine’s, je pro něj velkou výzvou. Propadl jejímu kouzlu a sám má velkou sbírku současných, ale i vzácných lahví z historie této firmy. Na Ballantine’s mu učaroval jejich příběh a nezdolné odhodlání master blenderů k vytvoření míchaných whisky, které jsou milníkem v historii jako Ballantine´s Finest (*1910) a 17 y.o. (*1930).
„Vzdělávání sebe samotného, ale i předávání informací mým kolegům, barmanům, mě na práci whisky ambasadora baví nejvíce. Kontakt s lidmi, kteří milují svoji práci, například při projektu Pernod Ricard Bar Academy, kde učím o whisky, vás inspiruje a nabíjí pozitivní energií. Co mě baví, je také pomoc kamarádům při organizaci whisky festivalu.“