fbpx
Domů » Rubriky » Novinky z Gastronomie » Jeden z největších veletrhů jídla – British Food Fortnight 2015

Jeden z největších veletrhů jídla – British Food Fortnight 2015

V Británie je sklizeň zemědělských produktů v plném proudu a to je příležitost pro uspořádání různých kulinářských festivalů. Termín britská kuchyně už není tradičním ostrovním vtipem, je to fakt, který každým rokem získává na významu. 

Sezóna gastronomických festivalů a ochutnávek je v na britských ostrovech v plném proudu. Jen minulý víkend bylo možné navštívit řadu z nich v Yorkshire, jižním Walesu, Severním Irsku nebo Skotsku. Ovšem všechny jsou jen přípravou na proslulý britský Food Fortnight. Čtrnácti denní národní gastronomické šílenství letos proběhne od 19. Září do 4 října po celé Velké Británii.

Food Fortnight je nejen největší přehlídkou potravin, ale především největší oslavou jídla,pití a gastronomie včetně speciální ochutnávky v restauracích, barech a hospodách, různých propagačních akcí v obchodech a supermarketech, v pečovatelských domech, nemocnicích i v  dětských centrech.

Britské jídlo už dávno není  synonymem pro Fish &  Chips, samozřejmě, když nepočítáme francouzského prezidenta Jacquesa Chiraca, kterou britskou kuchyni označil druhou nejhorší, hned za finskou.

Za poslední dvě dekády, vzrostla poptávka po kvalitních místních produktech. S tím rostla I odvaha a chuť lokálních výrobců vstoupit na celonárodní trh. Cider Somerset, sýr Caerphilly nebo kraby z Cromeru jsou jen krátkým výčtem oceňovaných tradičních delikates, které se prosadily na celonárodní úrovni. Gastroturistika se stala velkým businessem, který přesáhl v loňské roce čtyři miliardy liber.

British_Food_Fortnight_2015

 

 

 

 

Ze současného výzkumu vyplývá, že u dvou třetin Britů je výběr dovolené ovlivněn lokální nabídkou jídla, pití a zážitkovou gastronomii. Na předních místech zebřičku destinacím se drží západní hrabství, Wales a Skotsko.

Naučná stezka po malých výrobcích Malt Whisky už má svoje milovníky několik desetiletí, ale počet naučných stezek, které nabízejí návštěvníkům poznat nejrůznější lokální potravin a jídel je novinkou několika posledních let. Oblíbené jsou vinné stezky po jiho-východních hrabstvích, cesta za klobáskami v Midlands a na seznamu nemůže chybět putování za odpoledním čajem o páte.

Alexia Robinson, organizátorka British Food Fortnight říká: „Chuť je jedním z našich smyslů. Obvykle se naše vzpomínky váží k pohledu na hrad či katedrálu, proč bychom ale naše vzpomínky nemohli udělat mnohem pestřejší a zážitek doplnit ochutnávkou místních specialit?“

foto a upravený text je převzatý z lovebritishfood.co.uk