Chuť a kvalita kávy není jen o samotné extrakci, čisté a správně udržované zařízení je klíčem k perfektně připravenému šálku kávy.

Podívejte se na praktické tipy, jak pečovat o kávovar.

Pákové kávovary jsou trošku náročnější na údržbu. Kompletní čištění by mělo zahrnovat odvápnění, odmaštění, vyčištění trysek, zásobníků na kávu, pák i samotné hlavy. A my vám tady ukážeme, jak na to!

Hlavice

Hlava kávovaru patří k základním dílům, který se skládá z filtru, těsnění a páky, o které si povíme za moment.Odhlédneme-li od konkrétních částí, víte, jak vyčistit samotnou hlavici? Postup je velmi jednoduchý: potřebovat totiž budete jenom slepé sítko a dostatek horké vody.
Začnete tím, že toto speciální sítkonasadíte do hlavy kávovaru, kudy necháte protékat horkou vodu. Po asi 10 sekundách tuto vodu vypustítezadním uzávěrem, kterým by měly současně protéct i veškeré nečistoty z vnitřku hlavy. Tento postup zopakujteněkolikrát, abyste seujistili, že vytékající voda už není špinavá. Nezapomínejte ani na výše zmíněné těsnění, které je potřeba měnit asi jednou za tři měsíce.

Páky

Péči a pozornost vyžadují i páky, které je dobré čas od času vytáhnout, rozmontovat a dobře omýt. Pro důkladnější čištění vnitřní páky můžete využít drátěnku, zatímco na sítka kávovaru bude stačit i obyčejný kartáček.
V případě častého využívání kávovaru se doporučuje dát rozmontované páky do horké vody se speciálním čistícím prostředkem, který dá vaše páky zpátky do pucu. Po zhruba 15-20 minutách páky opláchněte studenou vodou, osušte a dejte zpět do kávovaru.

Trysky

Každé zařízení obsahuje součástky, které jsou na čistotu velice citlivé. V případě kávovaru se jedná o trysky. Řeč je zejména o mléčných tryskách, u kterých často dochází k ucpání. Pokud chcete této potíži předejít, nezapomeňte trysku každý den důkladně propláchnout horkou vodou.
Jestliže k přípravě mléčné pěny používáte spíše parní trysky, pak se doporučuje trysku před a po každém použití naprázdno odstříknout. Toužíte-li po důkladnější péči, neváhejte trysku jednou za čas odšroubovat a vyčistit úzkým kartáčkem.

Zásobníky na kávu

Jestliže vám zbude čas, prohlédněte také stav zásobníku na kávu. Samotné čistění vám nezabere skoro žádný čas, neboť na vytření stačí obyčejný kus čisté látky. Po delší době můžete hadřík namočit a použít i doporučený čistící prostředek, který nepoškodí povrch.

Čištění automatických kávovarů

Péče o automatické kávovary není tak náročná, ale přece jen byste na ni neměli zapomínat. Důležité je udržovat kávovar v čistotě. Pravidelně tedy vyprázdněte odkapávací misku i odpadní nádobu na sedliny a vyčistěte je. Vymyjte nádržku na vodu a občas vytřete i zásobník zrnkové kávy. Velkou pozornost věnujte omytí příslušenství k napěňování mléka.

Nezapomeňte na pravidelné odvápňování

Tajemství, jak předcházet zákeřnému vodnímu kameni spočívá v pravidelném odvápnění. Automatické kávovary se vám včas připomenou, u pákových kávovarů si budete muset připomínku udělat sami.

K odstranění vodních usazenin se využívají nejrůznější odvápňovače v podobě roztoku či tablety, které se vloží do nádobky s vodou. Pak stačí kávovar zapnout, nechat směs působit asi půl hodiny a následně vodu vypustit. Díky pravidelnému odvápňování budete mít jistotu, že váš kávovar vydrží o něco déle a že bude stále podávat excelentní výkony.

Starejte se o váš kávovar a on se vám na oplátku odvděčí tou nejlahodnější chutí a aromatem. Pokud se vám proces údržby zdá složitý nebo kávovar nefunguje tak jak by měl, obraťte se na profesionální servis kávovarů, ideálně autorizované servisní středisko pro konkrétní značku vašeho kávovaru (např. DeLonghi). Ať už vlastníte automatický či pákový kávovar, pravidelná a důkladná údržba je receptem na dlouhou životnost a vynikající gurmánský zážitek.

Redakce Gastro&Hotel