fbpx
Domů » Rubriky » Gastro & Travel » New York, New York…!

New York, New York…!

Každoročně do New Yorku zavítá kolem 50 milionů návštěvníků. Ať už to jsou milovníci výtvarného umění, filmoví fanoušci, obdivovatelé mrakodrapů, divadelní nadšenci, blázni do nakupování, noční ptáci či labužníci, ti všichni si tu přijdou na své.

„Život v New Yorku dává lidem reálné podněty chtít věci, které nikdo jiný nechce.“ Řekl Andy Warhol.  I mně se po neskutečných peripetiích s vízem podařilo toto charizmatické město navštívit. Alespoň na týden. O tom, co všechno se dá stihnout za těch pár dnů, svědčí to, že jsem bez osmi kilometrů nachodila téměř stovku. Pochopitelně jsem se snažila namíchat si pobyt tak, aby můj obrázek o NY byl co nejúplnější.

Newyorské MHD

V New Yorku asi nejvíce využijete subway – metro. První Newyorčané se svezli metrem už v roce 1904. Od té doby má metro přes 400 stanic a 22 linek. Úžasné je, že jako jediné na světě jezdí nonstop, a to 365 dní v roce! Jinak je newyorské metro dost spletité, neobejdete se bez mapy, kterou vám ale ochotně vydají u okénka. Můžete využít dva druhy vlaků – lokální a expresní. Jednotlivé jízdy stojí 2,50, je proto výhodnější pořídit si za 33 dolarů dobíjecí kartu. Počítejte s tím, že v metru narazíte na spoustu lidí, ve večerních hodinách na pospávající osoby na zemi či na lavičkách v různém stupni podroušenosti. Nemusíte se ale bát o svou bezpečnost, stanice jsou dobře osvětlené, vybavené kamerami, telefonem nebo nouzovým tlačítkem na zavolání pomoci. Autobusy asi moc nevyužijete, sami Newyorčané se v nich nevyznají.

Guggenheimovo muzeum – jedinečný počin Franka Lloyda Wrighta

Nejznámější americký architekt 20. století Frank Lloyd Wright měl „nos“. Svérázná stavba na Páté Avenue, které se přezdívá „obří výrtka“, se mu opravdu povedla. Dokonalý není pouze exteriér muzea, ale hlavně jeho netradičně řešený interiér. Spirálové rampy, sahající do výšky téměř 28 metrů jsou bez jediného okna, pouze skleněnou kupolí proniká dovnitř denní světlo. Výtahem se dá vyjet do čtvrtého patra a poté rampami sestupovat stále níž a níž. V době, kdy jsem tam byla já, byla téměř ve všech patrech vystavována současná díla mladých čínských umělců. Na tom není nic mimořádného, v muzeu jsou pořádány krátkodobé výstavy. Vím, že vystavovaná díla jsou pravidelně obměňována, ale přesto jsem pocítila zklamání, že jsem ze základu sbírky Guggenheimovy kolekce, převážně abstraktního umění, mohla vidět jen zlomek.

Brooklynský most – budete chtít, aby procházka po něm nikdy neskončila

Vyrazila jsme hned po snídani, počasí mi přálo, svítilo sluníčko, co víc si může člověk přát při procházce po ikonickém mostě. Je to první visutý ocelový most na světě a dnes jedna z nejvýznamnějších newyorských atrakcí. Pokud se po něm zvláště při první návštěvě New Yorku neprojdete, jako byste tu nikdy nebyli. Výhled na panorama Manhattanu je naprosto úchvatný!

Rockefeller center – pohled na město z ptačí perspektivy

Rychlým výtahem se skleněným stropem, kterým můžete pozorovat, jak vám ubíhají patra. Z vyhlídky Top of the Rock v 70. patře se vám naskytne neskutečný výhled na celé město. Z jedné strany máte Empire State Building, z druhé Central park. Měla jsem to štěstí, že jsem mohla vidět město při západu slunce  ̶  nezapomenutelný zážitek!

Socha svobody – symbol New Yorku

Určitě lepší, než se podívat přímo k ní, je udělat si výlet lodí zdarma na Staten Island. Loď vyplouvá z jihu Manhattanu z Battery Parku. Po cestě se vám na měděnou dámu vysokou 93 metrů, včetně podstavce, s pochodní v pravé ruce, naskytnou úžasné výhledy. Důležité je si ale pospíšit, zabrat místa venku, aby byly fotky co nejlepší.

Dvě díry v zemi, které vám vezmou dech

Pietní místo, které mě dojalo k slzám při vzpomínce na nesmyslné oběti tragédie z 11. září  2001, kdy se New York stal terčem útoku, při kterém bylo zničeno Světové obchodní centrum (a nejen ono, ale i spousta domů v okolí) a zahynulo zde téměř tři tisíce lidí. Epicentrem Ground Zero je památník The National September 11 Memorial neboli také 9/11 Memorial – dva obrovské bazény kopírující základy Dvojčat, kterými neustále protéká vody jakožto symbol věčného života. Na bronzovém okraji těchto bazénů jsou vyryta jména všech obětí. Kromě nich má Ground Zero od roku 2014 také svoji dominantu, věž s názvem One World Trade Center, která je vysoká 541 metrů.

Central Park – zelená oáza klidu

Dříve pouhá neúrodná planina, dnes „slušná“ dávka zeleně (4 km) uprostřed velkého města mrakodrapů. Skvělé místo pro rodiny s dětmi a skutečný ráj pro sportovce, milovníky kolečkových bruslí a kol. Jsou tu kluziště, tenisové kurty, hřiště na kriket a spousta dalších možností k provozování sportovních aktivit. V parku se mimo jiné nachází i památník věnovaný Johnu Lennonovi, tzv. Strawberry Fields (pojmenovaný podle písně „Strawberry Fields Forever” od Beatles).

Návštěva Metropolitní opery

Metropolitní opera (zkráceně též „Met“), součást Lincolnova centra, je považována za jednu z nejdůležitějších světových operních scén. Vždycky zde působili i stále působí slavní dirigenti, zpívali a zpívají nejproslulejší pěvkyně a pěvci. Vstupní foyer je vyzdoben dvěma velkými plátny, která navrhl Marc Chagall; nazval je trefně Trimf hudby a Prameny hudby. Akustika obrovského sálu je výjimečná. Mnozí pěvci tvrdí, že se jim zde zpívá lehčeji, než v jiných velkých divadlech.  Je to prý díky speciálnímu posazení lóží a obkladů stěn speciálními mahagonovými deskami. Na každé zadní stěně křesla je displey, na kterém si můžete navolit jazyk, abyste se lépe orientovali v ději. Před začátkem představení jsou synchronně nahoru vytahována světla, vyrobená z krystalů Swarowski – úžasný pohled! A právě sem se mi podařilo získat dva dny před představením lístek do poslední řady na druhém balkoně za 95 dolarů na operu Madama Butterfly od Giacoma Pucciniho. Ani trochu jsem nelitovala 20 dolarů za sklenku šampaňského, kterou jsem si dopřála během přestávky.

Když začne kručet v žaludku

Nejen uměním živ je člověk a návštěva New Yorku je pro příznivce gastronomie opravdovou výzvou. Čeká na ně nepřeberné množství jak luxusních restaurací, tak pouličních stánků. V nabídce je vše, od specialit židovské kuchyně přes mexické tacos až po tradiční pokrmy. Já jsem zůstala při zemi (díky stavu své peněženky) a navštěvovala restaurace zvané diners, které najdete v každé čtvrti, nebo jsem narychlo něco zhltla u pouličního stánku. Tom’s Restaurant je právě tou typickou americkou diner, kterou jsem objevila na Brodwayi, s lavicemi jako v jídelně a servírkou, co chodí s velkou skleněnou konvicí a na přání dolévá kávu.

Teplé ne, studené ano

Omáčky, které se na našich jídelníčcích vyskytují zcela běžně, jsou pro Američany velkou vzácností. Kuchaři tam totiž omáčkou nazývají zahuštěnou šťávu z masa. Zato bez studených omáček by se neobešel snad žádný Američan. Všem možným dresinkům a zálivkám jednoznačně kraluje kečup. Do něj si lidé namáčejí kdeco – hranolky, kousky masa, zeleniny nebo třeba smažené brambůrky. Velmi oblíbená je tak majonéza, ať už třeba s nasekanou pažitkou, petrželkou, koprem či bazalkou. Oblíbená je také hořčice, pro vylepšení chuti mnohdy ochucená medem.

Není hot dog jako hot dog

„Snědl jsem párek nevalné chuti a nepřišlo mi volno“. Tato kultovní hláška z legendárního snímku Martina Friče „Škola základ života“ mi vytanula na mysli po požití „horkého psa“ u jednoho pouličního stánku. Gumové pečivo, párek jako z překližky, kečup, toť vše. A to prosím přímo na Times Square, tepajícím srdci New Yorku. Na začátku špatný start. Situace se vylepšila návštěvou restaurace Nathan ś, kde už byl párek o hodně lepší (ale zase pečivo nestálo za nic). Naprostou pecku a suverénně nejlepší hot dog jsem si dopřála v Papaya dog, kde podávají párek plněný vším možným, včetně cibule a zelí, podobně jako němečtí přistěhovalci v 19. století začali nabízet klobásy na ulicích Bowery Street.

Burger nenadchne ani neurazí

Upřímně řečeno ani doma nepatří hamburger k mým favoritům, dám si ho tak maximálně dvakrát do roka. Nezkusit ho ale v Americe, mi připadalo přímo jako zločin. Vlezla jsem na internet a nejvíc pochvalných recenzí bylo na podnik 5 Napkin Burger. Za jeden burger chtěli zhruba 14 dolarů, tedy poměrně dost, stál ale za to.

Bagely

Newyorčané je prostě milují, a to již od 80. let 19. století, kdy sem tento pekařský zázrak dorazil společně s židy z Polska. Bagely se nejprve vaří, poté pečou a k dostání jsou v mnoha podobách, s rozinkami, s cibulí, s mákem i sezamovými semínky. Tradičně se pojídají se smetanovým sýrem, plátkem uzeného lososa a červené cibule. Právě tuto verzi jsem ochutnala a musím přiznat, že se mi doslova dělaly boule za ušima, jak jsem si pochutnávala.

Sladkosti na prvním místě

Jsem velkou sběratelkou kuchařských knih, takže jsem se pochopitelně zajímala o ty americké. Ať vezmete do ruky jakoukoliv americkou knihu receptů, zjistíte, že nejvíce stránek zabírají recepty na výrobu sladkostí. Američané jsou velcí mlsouni, bez zmrzliny, čokolády, sušenek a koblih se neobejdou. Na rozdíl od těch našich jsou americké koblihy plněné přeslazeným krémem a navíc polité čokoládou nebo cukrovým roztokem. Dost mě udivilo, že se po New Yorku nepohybuje více otylých lidí.

 

New York je jedinečný, buď si ho zamilujete, anebo ho budete nenávidět, já vím určitě, že moje poslední návštěva to nebyla. Energie z tohoto města a lidí v něm je opravdu jedinečná a pocit, že jde vše, co chcete, vám zůstane!

Text: Stáňa Krejčová Foto: Archiv