fbpx
Domů » Rubriky » Gastro & Drinks » Pivní trh je plný překvapení

Pivní trh je plný překvapení

Začátkem listopadu byla oceněna nejlepší piva na českém trhu z pohledu spotřebitelů. Anketu Pivo roku pořádá Sdružení přátel piva již dvacet sedm let a jde o jedinou celorepublikovou spotřebitelskou soutěž v této oblasti.

 Slavnostní vyhlášení výsledků ankety se stěhuje z kraje do kraje. Pivo roku 2017 hostil západočeský pivovar Kynšperský zajíc v Kynšperku nad Ohří.

Sdružení přátel piva (SPP) dojde k výsledkům ankety vždy v rámci dvou kol. Systém je zcela originální, neboť spojuje oba prvky většiny soutěží, tedy anketní a degustační část. Vítězná piva jsou tak hodnocena ze dvou hledisek – z pohledu oblíbenosti a kvality. V anketní části letos hlasovalo více než 650 členů sdružení, degustace, samozřejmě anonymní, probíhaly opět za účasti vybraných sládků. Také letos je vedl jeden z nejzkušenějších degustátorů u nás i ve světě a zároveň prezident Českomoravského svazu minipivovarů Ing. Jan Šuráň.

Minipivovary dohánějí ty průmyslové

Jsou letošní výsledky ankety Pivo 2017 něčím překvapivé? To je otázka pro Tomáše Erlicha,

předsedu SPP. „Liší se v mnohém, a to i přesto, že mnohá piva a oceněné subjekty se na prvních místech objevovaly i v minulém ročníku. Například se vyrovnal poměr získaných ocenění mezi minipivovary a průmyslovými pivovary. Letos dominuje trojnásobné vítězství v ´pivních´ kategoriích pro pivovar Clock, a ačkoliv nezískal titul Minipivovar roku, o kvalitě piv z jeho produkce nelze pochybovat. Co se týče umístění na prvních místech, jedná se o nový rekord v rámci této soutěže.“ V letošním roce se na stupně vítězů po delší pauze vrátily dříve často oceňované pivovary, například Herold Březnice či Rohozec, což hovoří o stabilizaci jejich fungování a kvalitě piv.

Změny z měsíce na měsíc

Výsledky ankety ukazují, že dokáže poměrně rychle zareagovat na měnící se situaci na trhu. Svědčí o tom například výjimečný a raketový start minipivovaru Zichovec, který se dostal nad rámec své konkurencí nabité kategorie. A tlačenice mezi minipivovary se zvyšuje měsíc od měsíce. Celkový pivní trh má v současnosti velmi silnou dynamiku. „Nositelé titulu Sládek roku byli v minuIých letech oceňováni za dlouholetou činnost ve prospěch pivovarnictví, ale letošní laureát Petr Bednář, sládek z minipivovaru ve Vrchlabí, zvítězil na základě výsledků za několik uplynulých měsíců,“ konstatuje předseda SPP.

Pivo roku 2017absolutní vítězové ankety

 V anketní části se respondenti vyjádřili k 321 značkám. Na stupních vítězů napříč kategoriemi se umístila tato piva:

 1. Primátor Weizenbier (kategorie pšeničných piv) 223 hlasů
 2. Bernard Jedenáctka (kategorie světlých ležáků) 180 hlasů
 3. Primátor APAČ (kategorie světlých svrchně kvašených piv) 176 hlasů

Skokan roku: Rohozec, Třináctka tmavá – který poskočil ve své kategorii z třetí desítky až na třetí místo v letošním roce.

Pivo roku 2017 – další výsledky

 Kategorie: Světlé výčepní pivo

Kategorii světlého výčepního má každý běžný spotřebitel zafixovanou jako desítku a v našich podmínkách je to pivo k běžné konzumaci. V posledních letech ale spotřebitelé přecházejí na silnější piva, a pro pivovary je tak čím dál těžší udržet se v tomto segmentu.

 1. Hubertus, světlé výčepní pivo 10° / Pivovar Hubertus Kácov
 2. Bernard Desítka / Rodinný pivovar Bernard
 3. Únětická 10° / Únětický pivovar

Kategorie: Světlý ležák

Světlému ležáku u nás nikdo neřekne jinak než dvanáctka a v českých podmínkách se jedná zcela nepochybně o královskou kategorii. Spotřebitelé tato piva poslední roky vyhledávají čím dál více právě na úkor takzvaných desítek.

 1. Bakalář za studena chmelený / Pivovar Bakalář
 2. Bernard Jedenáctka / Rodinný pivovar Bernard
 3. Břevnovský Benedict, Klasická 12° / Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha

Kategorie: Speciál

Kategorie světlých speciálů je neskutečně pestrá a rozmanitá, jediným společným jmenovatelem je pouze minimální obsah mladiny 13 %.

Letošním vítězem je absolutní nováček se 45 jednotkami hořkosti, příjemně chmelové pivo, i přes větší stupňovitost stále skvěle pitelné, Clock No Idols! 13° India Pale Lager.

 1. Clock No Idols! 13° India Pale Lager / Clock, řemeslný pivovar Potštejn
 2. Sládkova 15° / Pivovarský dvůr Chýně
 3. Primátor Exkluziv 16° / Pivovar Primátor

Kategorie: Polotmavé pivo

Kategorie polotmavých piv, stejně jako následující kategorie piv tmavých, je vyhlašována bez rozdílu stupňovitosti. V této kategorii mohou být i piva řezaná.

Vítězem se již po třetí za sebou stal pivovar Bernard se svým pivem Jantarový ležák dokvášeným v lahvi.

 1. Bernard Jantarový ležák / Rodinný pivovar Bernard
 2. Svijanský Fanda 11% / Pivovar Svijany
 3. Klostermann polotmavý ležák / Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice

Kategorie: Tmavé pivo

Tmavá piva obsahují o něco více zbytkového cukru než světlé, ale jejich chuť by měla být spíše pražená.

V roce 2017 se na první místo vrátil vítěz z let 2005, 2011 a 2013 – pivo vařené ze čtyř druhů sladů Bernard Černý ležák s jemnými kvasnicemi z pivovaru v Humpolci.

 1. Bernard Černý ležák / Rodinný pivovar Bernard
 2. Budweiser Budvar B: Dark / Pivovar Budějovický Budvar
 3. Rohozec Třináctka tmavá / Pivovar Rohozec
 4. Eliška, tmavé speciální pivo / Měšťanský pivovar v Poličce

  Kategorie: Pšeničné pivo

Kategorie pšeničných piv se v soutěži vyhlašovala sice teprve popáté, ale výrobců tohoto pivního stylu je stále více. V českých zemích byl ještě před cca 200 lety nejrozšířenější, než ho vytlačil klasický český ležák.

 1. Primátor Weizenbier / Pivovar Primátor
 2. Sv. Norbert pšeničné světlé / Klášterní pivovar Strahov
 3. Herold Bohemian Hefeweizen / Pivovar Herold Březnice

Kategorie: Svrchně kvašené světlé pivo

Další velmi různorodá kategorie, do které spadají všechna světlá, svrchně kvašená piva bez rozdílu stupňovitosti, s výjimkou pšeničných.

V této kategorii nastala poněkud kuriózní situace, protože vítězství z minulého roku sice vítěz obhájil, ale se zcela jiným pivem. Vítězem v této kategorii je výborně pitelný Clock No Idols! 15° American IPA, z pivovaru v Potštejně.

 1. Clock No Idols! 15° American IPA / Clock, řemeslný pivovar Potštejn
 2. Primátor APAč 11° / Pivovar Primátor
 3. Bernard Bohemia Ale / Rodinný pivovar Bernard

Kategorie: Svrchně kvašené (polotmavé/tmavé) pivo

Rovněž v kategorii barevných „ejlů“ a jiných svrchně kvašených piv dochází v posledních letech k obrovskému nárůstu, čemuž vděčíme zejména minipivovarům.

Letošní vítězství si odnáší stejně jako v předchozí kategorii Potštejnský pivovar, a to se svým pivem Clock Twist 14° American Red IPA s krásným karamelově-chmelovým aroma.

 1. Clock Twist 14° American Red IPA / Clock, řemeslný pivovar Potštejn
 2. Sv. Norbert Sakura Dark Ale / Klášterní pivovar Strahov
 3. Primátor stout / Pivovar Primátor

Kategorie: Minipivovar roku

Sdružení přátel piva je jediným subjektem, který může vyhlašovat kategorii Minipivovar roku díky registraci této značky na Úřadě průmyslového vlastnictví.

Spotřebitelé mohou být spokojení – v současné době se ročně otevírá kolem 50 nových minipivovarů, aktuálně jejich počet již atakuje číslo 400. Letos oceněný pivovar je v anketě Sdružení přátel piva nováčkem a založen byl v roce 2012.

 1. Rodinný pivovar Zichovec / Zichovec
 2. Klášterní pivovar Strahov / Praha
 3. Pivovarská bašta / Vrchlabí

Kategorie: Pivovar roku

Až donedávna počet pivovarů v této kategorii stále klesal. Aktuálně to již přestává platit, neboť mnohé úspěšné minipivovary z hlediska ročního výstavu překračují hranici roční produkce ve výši 10 000 hl, čímž se zařadí ty průmyslové. Letošním vítězem je menší průmyslový pivovar, který by se ještě na přelomu tisíciletí počítal do kategorie minipivovarů.

 1. Pivovar Rohozec / Malý Rohozec
 2. Únětický pivovar / Únětice
 3. Pivovar Primátor / Náchod

 

Text: Lucie Hniličková Foto: Archiv SPP