fbpx
Domů » Rubriky » Gastro & Drinks » Hříšně hořko sladká… (3.část)

Hříšně hořko sladká… (3.část)

Venku mrzne a sněží a do vaší restaurace přicházejí hosté. Objednávají kávu a k ní něco sladkého. A co jim třeba nabídnout „dva v jednom“?

Ochucené kávy

Baristé jsou obvykle zděšeni, ale mezi hosty jsou velmi oblíbené i ochucené kávy, které mohou tvořit základ ochucených káv místo espressa. Jsou to různé kávy vanilkové, s kardamomem, tiramisu, s příchutí jahod se šlehačkou, irské kávy, kokosu, čokolády, karamelu, lískového oříšku, skořice, mandlí, vaječného likéru, medu… Existují i odvážnější varianty, jako například různé ovocné příchutě – banánová, pomerančová, višně v rumu, mátová, hřebíčková, perníková, dýňová… Aromatizované kávy začaly být populární v 70. letech minulého století v USA.

K ochucování se používá méně kvalitní káva, protože přes přidanou příchuť kvalitu kávy tolik nepoznáte. Kávová zrna se ochucují či aromatizují různými aromatickými látkami, které většinou bývají syntetické, ale mohou být i přírodní nebo přírodně identické. Před ochucením se zrna postříkají nosným olejem a ochucují se až po upražení.

Pokud se rozhodnete použít tuto kávu, určitě si na její mletí vyčleňte speciální mlýnek. Přece jen, káva je aromatizovaná, a případné další mletí nearomatizované kávy by mohlo ovlivnit její chuť.

Káva se dá dochutit i ryze přírodně – společně s kávou umlít kardamom, hřebíček, skořici, což jsou tzv. zahřívající koření, která v zimě mohou přijít vhod. Další možností, jak kávu ochutit, je použít již zmíněné sirupy do kávy

 Čarování s cukrem

Pokud chcete být opravdu originální, zkuste si vyrobit ochucený cukr, který může dodat kávovému nápoji ještě větší grády. Můžete si vykouzlit třeba cukr bourbonový, levandulový, kávový, vanilkový… Bourbonový cukr vytvoříte tak, že hrnek cukru promícháte se lžící pomerančové kůry, lžičkou bourbonu a kapkou vanilkové esence. Vanilkový cukr vznikne přidáním rozdrceného vanilkového lusku, kávový cukr vyčarujete přidáním rozdrcených kávových zrn. Při výrobě jakéhokoli cukru postupujte stejným způsobem – cukr přesypejte do uzavíratelné skleněné nádoby a smíchejte s vámi vybranou surovinou. Nechte tak čtyři dny směs „uležet“, aby se propojily chutě i vůně.

Text: Michaela Šulcová Foto: Archiv