fbpx
Domů » Rubriky » Gastro & Drinks » Hříšně hořko sladká… (1. část)

Hříšně hořko sladká… (1. část)

Venku mrzne a sněží a do vaší restaurace přicházejí hosté. Objednávají kávu a k ní něco sladkého. A co jim třeba nabídnout „dva v jednom“?

 Kávové řetězce mají tyto typy kávy běžně ve své nabídce. Některým baristům vstávají ze všech těch kombinací hrůzou vlasy na hlavě a výživoví poradci varují před množstvím skrytého cukru v těchto nazdobených či ostřejších „kávičkách“.  Ale co by to bylo za život, aspoň občas nezhřešit?

Alkohol, koření i šlehačka

Káva s vlastnostmi dezertu určitě patří mezi kávy slavnostní, které se výborně hodí nejen na adventní a vánoční nápojové lístky.

Kávu je možné kombinovat s kořením, jako je kardamom, skořice, hřebíček, badyán, vanilka, ale třeba i muškátový oříšek ne chilli. Dobře si rozumí také s čokoládou, pomerančovou kůrou, višněmi, perníkem, karamelem, zmrzlinou, mlékem a šlehačkou. A také s alkoholem – vaječným koňakem, cherry, brandy, whisky, rumem, ale i vodkou ve spojení s kávovým likérem. Jedinou alkoholovou „kontraindikací“ je gin. Má výraznou bylinnou příchuť a s kávou vyloženě nesouzní.

Pokud kávu pokryjete čepicí šlehačky, můžete ji ozdobit toppingem z karamelu sladkého i slaného, čokolády, posypat oříšky, mandlemi, pistáciemi, perníkem nebo třeba kousky kokosu.

 Osvědčená trojice: Vídeň, Alžír a Irská káva

Mezi tradiční osvědčenou klasiku patří Vídeňská káva, se šlehačkou a cukrem. Její modifikací je pak Alžírská káva. „Alžír“ se od „Vídně“ liší tím, že se na šlehačku ještě nalije vaječný likér. Obě tyto kávy se servírují ve vysoké sklenici s ouškem a pro konzervativní hosty bývají často volbou číslo jedna. Tuto dvojici doplňuje samozřejmě ještě Irská káva, která patří mezi nejpopulárnější kávy s alkoholem. A jak to obvykle bývá, vznikla náhodou, a to ve 40. letech minulého století v Irsku na letišti Foynes. Špatné počasí uvěznilo pasažéry, kteří chtěli letět do USA, na ostrovním letišti. Kuchař v letištní restauraci chtěl trošku rozproudit krev prochladlým cestujícím, a tak do horké brazilské kávy přidal trochu irské whiskey a Irská káva byla na světě.

 

Text: Michaela Šulcová Foto: Archiv