fbpx
Domů » Rubriky » Gastro & Drinks » Chablis – vína s tisíciletou historií

Chablis – vína s tisíciletou historií

„V mládí živé a veselé, ve stáří vyrovnané a zdravě filozofické“. Když se řekne Chablis, tak se všem milovníkům francouzského vína vybaví svěží, suché, jemně ovocné bílé víno, vyráběné z odrůdy Chardonnay, která má svoji nezaměnitelnou chuť.

První sazenice révy zasadili Římané v okolí městečka Chablis. Byli to však mniši řádu cisterciáků, kteří si velmi dobře uvědomovali výhodnost zdejších podmínek pro pěstování bílého vína, a tudíž měli velkou zásluhu na zásadní přeměně této oblasti. V 9. století byli mniši nuceni utéct před nájezdy Vikingů a usídlili se v klášteře Saint Loup. To zabezpečilo rozvoj vína Chablis, tehdy hlavně pro náboženské účely, ale bylo také nezbytné pro zachování pohostinnosti kláštera. V podstatě se dá říct, že mniši produkující víno v Chablis dali základ kvalitnímu vínu, které se tam dělá dodnes.

Zásadní přelom v úspěšném rozvoji zdejšího vinohradnictví nastal na konci 19. století s příchodem mšičky révokazu. Zcela devastační pak byla pro vinařství v Chablis první světová válka, z jejichž důsledků se nevzpamatovala až do padesátých let 20. století.

Apelace Chablis

Chablis spadá do vinařské oblasti Burgundska, i když je často pokládáno za samostatný region, a své jméno nese podle městečka Chablis. Najdeme ho přibližně v půli cesty z burgundského Dijonu do Paříže. Vína z Chablis jsou vyrobená výhradně z odrůdy Chardonnay, která se tu pěstuje na 4580 hektarech. Většina vinic se nalézá v okolí městečka Chablis samého, ty nejlepší pak na jihozápadních svazích, za říčkou Serein.

Nezaměnitelné Chardonnay

Chardonnay z Chablis je nezaměnitelné, a to díky zdejším klimatickým podmínkám. Podnebí je kontinentální, vliv moře zanedbatelný, a proto se také zdejší vinaři potýkají s nebezpečnými jarními mrazíky. Pokud Chablis navštívíte na jaře, stanete se svědky neobvyklého zážitku. Na potemnělých vinicích září malé ohníčky vytvářející až surrealistickou podívanou, pro turistu romantika, pro vinaře pouze součást celoroční dřiny. Pomocí mazutových hořáků, které vinaři roznášejí do jednotlivých řádků vinic, je tak vinná réva chráněna před poničením mrazem. Dalším určujícím faktorem, kterému odrůda vděčí za příjemnou minerální chuť, je složení půdy. Zvláštní druh vápence obsahuje velký podíl minerálů a také vysoké množství skořápek prehistorického mlže Exogyra virgula. Místní vinaři s úsměvem tvrdí, že je to právě ten důvod, proč se Chablis tak báječně snoubí s rybami a mořskými plody. Vinohrady v této oblasti se rozdělují do čtyř kvalitativních kategorií: Petit Chablis, Chablis AOC, Chablis Premier Cru a Chablis Grand Crus. Toto dělení poskytuje spotřebiteli poměrně dobru základní orientaci.

Petit Chablis

Nejníže stojící příjemná, lehká, ovocná a svěží vína, která jsou určena ke konzumaci během jednoho až dvou let. Petit v překladu znamená „malé“, takže není se co divit, že kvalita vín je velice proměnlivá. Co se týká gastronomie, tak nejlépe se hodí k dobré paštice, vynikající jsou také k měkkýšům.

Chablis AOC

Základní apelace je nejrozsáhlejší oblastí všech vinic. Plného rozkvětu dosahuje až po třech letech. Má lehce nazlátlou barvu s náznakem zeleně, výraznou vůni ovoce a rostlin, v chuti je suché natolik, že připomíná křídu. Kombinace s ústřicemi je klasika, někdy dokonce bývá označováno jako „ústřicové víno“. Místní vinaři si ke sklence také rádi dopřávají sýrové pečivo (gougere), malé andouille či andouillette (francouzské jitrnička z drštek), případně čerstvý kozí sýr.

Chablis Premier Cru

Vína s tímto označením nesou i jméno konkrétní vinice a mají potenciál pro delší zrání., svého vrcholu dosahuje po 3 ̶ 5letech. Má zlatou barvu se zjevným nádechem do zelena, aroma je ovocné a velmi rostlinné meduňka, kapradí a naznak koriandru. V chuti je suché, připomíná křídu. Skvěle chutná s ústřicemi, sladkovodními rybami, třeba se štikou, nebo s drůbeží (kuře, perlička). Úžasné je s kozím sýrem, který si labužníci před konzumací nechávají zahřát.

Chablis Grand Cru

Sedm vinic – Blanchot, Bougros, Les Clos, Grenouilles, Preuses, Valmur a Vaudésir  ̶ ,  které jsou umístěné na stejném jižním svahu na sever od samotného městečka Chablis, sedm slavných Grand Crus, stojí na nejvyšší příčce. Jsou to nejbohatší a nejtěžší Chablis, na jejichž kvalitu se dá spolehnout. I tato vína jsou sice vynikající mladá, to, co je v nich, se však ukáže až během dalších sedmi až patnácti let. Některé ročníky lze archivovat 20, 30 i 40 let! Pak teprve pochopíte, jaké dokonalosti může dosáhnout vyzrálé bílé víno, a proč jste za něj museli sáhnout tak hluboko do své peněženky. Jejich barva je čistá, světe žlutá s nepatrným nádechem zeleně. Vůně připomíná kapradí, koriandr, někdy i kandované citrusové plody. V chuti se odráží křídová půda. Podávejte ho v kombinaci s korýši (humrem či langustou) a s měkkýši (úžasné jsou mušle sv. Jakuba). Perfektně si také rozumí s dušeným telecím ve smetanové omáčce a samozřejmě s kozím sýrem.

Dostat se k těm nejslavnějším výrobcům Chablis není nijak jednoduché ani ve Francii, natož u nás. Přesto je nabídka vín této oblasti už poměrně bohatá, dají se v pohodě sehnat vína od předních producentů, jakými jsou např. William Fevre, Domaine Laroche, Louis Michel, Domaine des Malande, stejně tak jako mamutího družstva La Chablisienne.

 

Text: Stáňa Krejčová Foto: Archiv