fbpx
Domů » Rubriky » Gastro & Drinks » Anglie miluje mikrohospody

Anglie miluje mikrohospody

V České republice máme boom mini a mikropivovarů, Angličané si zase oblíbili mikrohospody. Jsou maličké a točí se v nich – jak jinak – pivo z mikropivovarů. Nahradily „pubs“, které pomalu mizí.

Pub, výraz označující klasickou anglickou hospodu, je zkratkou původního dvouslovného názvu public house. Dlouhá staletí označuje místo, kde se lidé scházejí na kus řeči a na pivo. Na začátku třetího milénia ale do života pubs zasáhly stoupající ceny piva a zákaz kouření. Aby nepřišly o zákazníky, musely hospody nabídnout jiná lákadla, a tak se změnily ve sportovní bary nebo restaurace s širokou nabídkou pokrmů. S přelomem tisíciletí se v Anglii objevil také fenomén takzvaných „gastropubs“, tedy provozoven zaměřených klasickou anglickou kuchyni v moderním pojetí a z pečlivě zvolených surovin.

Poklábosit, dát si ale a nakládaná vejce

Z všech výše uvedených důvodů vznikla díra na trhu – lidé začali postrádat místa, kde by se mohli sejít s přáteli a poklábosit nad pintou piva. A tak začaly po celé Anglii začaly vznikat malé jednoduché hospůdky nazývané micropub. První z nich otevřel v roce 2005 Martyn Hillier v hrabství Kent a o čtyři roky později začal za podpory sdružení Campaign for Real Ale s konceptem mikrohospod seznamovat veřejnost. Ukazoval budoucím mikrohospodským, jak je snadné si takový podnik otevřít. V roce 2012 pak vznikla rovnou Micropub Association. Asociace kromě jiného vydává certifikáty osvědčující, že podnik sdílí filozofii konceptu. To znamená, že je místem přívětivým pro konverzaci, že se zde točí především anglický druh piva nazývaný ale a že se tu nevaří. K pivu si tu dáte maximálně anglickou hospodskou klasiku – nakládaná vejce, anglické škvarky, brambůrky nebo oříšky. Výhodou je, že sem může váš pes, který do běžné restaurace nesmí strčit ani nos.

Micropubs v Anglii mají raketový start. V roce 2013 jich bylo v provozu padesát, dnes zhruba tři sta. Zakladatelé Micropubs Association věří, že v roce 2020 by mohli Angličané rozebírat počasí a jiné evergreeny už v pěti tisícovkách micropubs.