Opatření proti šíření koronaviru má obrovský dopad mimo jiných odvětví i na textilní průmysl. Mnohé firmy byly nuceny omezit svoji výrobu a velká skupina výrobců přešla téměř výhradně na šití roušek, aby tím nahradila ušlé zisky ze zakázek. Jak si poradili ve firmě Altreva, která se jinak zabývá šitím pracovních oděvů, o to už se s námi podělil pan Josef Kolář z obchodního oddělení.

Byl nedostatek zdravotních pomůcek jediným důvodem, proč jste se pustili do šití roušek?

Dá se říci že ano, od 16. března, kdy se zavřely školy, jsme začali čelit až extrémní poptávce po rouškách. Navíc bylo opravdu zřejmé, že dostatečné množství k dispozici není a nějaký čas rozhodně nebude.

Kolik roušek dokážete vyrobit týdně a z jakých materiálů?

Vše závisí na volných kapacitách, stěžejní je pro nás stále výroba pracovních a ochranných oděvů. Pokud jede výroby „v normě“, jsme schopni ušít do 2000 ks roušek za týden. Pokud by se hlavní výroba utlumila, nebo úplně zastavila, dokázali bychom za týden vyprodukovat až 30 tisíc ks roušek. Co se týče materiálu, jedná se v převážné míře o směsové látky určené pro průmyslové praní nebo čistou bavlnu.

Všechny jsou určeny k prodeji, nebo část věnujete potřebným?

Obě varianty jsou pravdivé.

Do doby vypuknutí pandemie jste šili pracovní oděvy a byli jste v tom velmi úspěšní. Jejich produkci jste utlumili, nebo úplně zastavili?

Jsme velmi hrdí zejména na naše zaměstnance, že i přes složitou situaci se nám podařilo výrobu udržet, i když v omezeném rozsahu. Naši zaměstnanci jsou převážně ženy, takže jich řada zůstala doma s dětmi.

Jak jste na tom v současné době s objednávkami?

Situace byla chvíli jako na houpačce, ale řekněme, že pro tuto chvíli běží firma stabilně a máme před sebou další výzvy a jeden opravdu výjimečný projekt.

Máte pobočku na Slovensku a zastoupení v Polsku. Jak to vypadá tam?

Situace v našich pobočkách reflektuje situaci na českém trhu, takže je velmi podobná.

Vláda České republiky spustila celou řadu podpůrných programů a úlev. Jak dalece vám to pomůže?

Na to Vám asi nedokážu odpovědět, nicméně zatím jsme bez jakékoliv státní pomoci a obávám se, že to tak i zůstane.

Podle odhadů byl měl počet nezaměstnaných stoupnout až na 400 tisíc. Dotkne se to podle vás i pracovníků v textilním průmyslu?

Těžko říci, o své zaměstnance se snažíme pečovat, jsou to odborníci, kterých je na pracovním trhu citelný nedostatek.

Historie vaší firmy sahá až do první půle minulého století. Během té doby jste si připsali na své konto celou řadu úspěchů. Bude restart hodně těžký?

Nepoužil bych slovo restart, řekněme jen, že se trh trochu utlumil a jen čas ukáže v jakém horizontu se vše opět oživí. Úspěšně jsme zvládli krizi v letech 2008 a 2009, takže se snažíme být optimističtí.

Redakce Gastro&Hotel