Royal Oporto a tichá vína od Real Companhia Velha: to nejlepší z portugalských vinic

autor: | Dub 19, 2013 | Novinky z Gastronomie

Global Wines, přední český dovoze a prodejce vín, představuje jednu z vlajkových lodí sortimentu, širokou nabídku portugalských vín od společnosti Real Companhia Velha. Na e-shopu www.global-wines.cz si lze jednoduše zakoupit několik druhů těchto vín, od sauvignonu blanc a chardonnay s názvem Quinta de Cidró až po několik druhů portského značky Royal Oporto, včetně speciálních kousků Royal Oporto Tawny 20 YO nebo Royal Oporto Colheita 1976.

O Real Companhia Velha a portském víně

Od roku 1756, kdy portugalský král José I. zakládá vydáním Královské Charty společnost Real Companhia Velha, roste důležitost společnosti, což dokazuje spolupráce s většinou královských rodin, které se postupně střídaly na portugalském trůně. I dnes patří mezi nejvýznamnější producenty a největší vlastníky vinic v regionu Douro. K nejproslulejším Quintas (jak se v Portugalsku říká vinicím), které leží v těch nejlepších polohách, patří Quinta das Carvalhas, Quinta do Casal da Granja, Quinta de Cidrô, Quinta dos Aciprestes. Samotné víno zraje ve starodávných sklepích ve Vila Nova de Gaia, kde je ho na ploše 180 000 m2 uloženo na 40 milionů litrů.

Společnost Real Companhia Velha je výjimečná svou historií, která se automaticky spojuje s historií portského vína. Je nejstarší tradiční společností, která se zabývá výrobou a vývozem portského vína a je producentem světoznámé značky Royal Oporto. „Portské víno je víno fortifikované neboli dolihované. I když se ve světě vyrábí mnoho vín portského stylu, název Port nebo Porto může být použit pouze v souvislosti s víny z portugalského regionu Douro,“ prozrazuje sommelier Global Wines Jakub Přibyl.

Pouze výjimečné přírodní a klimatické podmínky tohoto regionu společně s tradičním specifickým způsobem výroby dávají portským vínům ráz jedinečnosti, a činí tak z tohoto vína jeden z hlavních pilířů portugalského kulturního dědictví.

Čtyři vybraná vína Real Companhia Velha

Quinta de Cidro Chardonnay Reserva

Působivé, obsáhlé a svěží chardonnay zrající 6 měsíců v nových sudech z portugalského dubu. Je charekteristické svěží chutí, bujnou vůní vanilky, čerstvého ovoce, zralých broskví, meruněk a nádechem dubového dřeva. Má plné tělo a dlouhotrvající lahodný závěr. Je ideálním vínem k rybám, korýšům a pokrmům portugalské kuchyně. Na Global-wines.cz k dostání za 302,-Kč.

Royal Oporto Tawny

Tawny je celosvětově nejoblíbenějším druhem portského. Výrobce Royal Oporto nechává toto Tawny zrát po dobu 5 let, což je podstatně déle, než činí její konkurenti, kteří pouze dodržují zákonem předepsané tři roky. Zraje tradičním způsobem a kombinuje příjemnost své zralé chuti s jemností, dosažené zráním v dubových sudech. Doporučujeme podávat při pokojové teplotě, během horké sezóny o teplotě 16°C. Na www.global-wines.cz k dostání za 281,- Kč.

Royal Oporto Tawny 20 YO

Toto víno je výsledkem dlouhého zrání v dubových sudech. Průměrné stáří použitých vín je 20 let. Pro výrobu byly použity odrůdy Tinta Francesca, Tinta Carvalha, Tinta Roriz, Touriga Francesa a Touriga Nacional. Již ve vůni nabízí ohromnou paletu delikátních a vyzrálých tónů, má jantarovou kaštanovou barvu s okrovými okraji. Bohaté a hluboké aroma přechází v nevšední sametovou chuť, s tóny koření, lékořice, vlašských ořechů, vanilky, marmelády a v závěru tóny dubového dřeva. Toto portské je komplexní, bohaté, vyzrálé a decentní. Na Global-wines.cz k dostání za 1058,- Kč.

Royal Oporto Colheita 1976

„Colheitas“ jsou portská vína té nejvyšší kvality, vyráběná pouze ve výjimečných ročnících. Na etiketě je vždy uveden rok sklizně. Víno bylo filtrováno, neobsahuje tedy žádnou sedlinu. Po otevření láhve není nutná dekantace ani okamžitá spotřeba – Colheita může být otevřena i několik týdnů. Díky procesu zrání má nádhernou barvu topazu, příjemnou komlexní a sametovou chuť s jemnými tóny dubovosti. Doporučuje se podávat při 18 °C. Na www.global-wines.cz k dostání za 1864,- Kč.