„Tak to je retro na druhou,“ napadlo mě, když jsem přicházela k budově Vysoké školy hotelové v Praze. Před více než dvaceti lety jsem tudy kráčela na rozhovor s tehdejší studentkou střední hotelové školy Monikou Absolonovou. Do stejné budovy jsem tentokrát vešla s cílem ponořit se do časů gastronomie před třiceti lety.

Začalo to hned ve vestibulu, kde byly na tácech připravené klasické jednohubky se salámem a okurkou a česnekovou pomazánkou, napíchané na párátkách.

Hlavní program se odehrával na školním dvoře. V čele stála tribuna, po stranách stánky s jídlem a pitím. Uprostřed dvora bylo naštěstí pár vzrostlých stromů a stanová pergola, která kryla zvukovou techniku. V den, kdy se v prostorách Vysoké školy hotelové v Praze (VŠH) uskutečnila tematicky zaměřená kulinářská akce Retro gastronomie aneb 30 let od sametové revoluce, totiž pršelo a bylo poměrně chladno. A tak se hosté poté, co si nakoupili občerstvení za příznivé ceny v dobové měně, tedy za koruny československé, utíkali schovat do budovy školy anebo postávali právě pod stromy a pergolou.

Nabídka na stáncích byla totiž poměrně pestrá. Například já jsem si rozhodně musela dát svůj oblíbený šunkový závitek v aspiku, kolega vedle si zase pochvaloval krevetový koktejl.

V nevlídném počasí přišly k duhu nesmrtelné poklady české kuchyně, hovězí vývar s játrovými knedlíčky a nudlemi a dršťková polévka, vše připraveno podle norem a receptur doby před třiceti lety a dál. Většina chválila i další pokrmy, které připravili studenti VŠH pod vedením odborného asistenta katedry hotelnictví Ing. Zbyňka Vinše.

Jak jsem pozorovala okolí, nejvíce se točil gothaj v bramboráku. Uždibla jsem od kolegy a byl skvělý. Ale šla i sekaná s kaší a kdysi vrcholné číslo jídelního lístku kuřecí s broskví.

Kdo neměl předkrmu, polévky a hlavního jídla dost, zastavil se u stánku se sladkými dezerty. Studentka VŠH oboru Management hotelnictví a lázeňství Bc. Lada Petránková nabízela kremrole, Míša řezy se šlehačkou, karamelové větrníky, Pařížské řezy, rakvičky se šlehačkou nebo kokosové laskonky s čokoládovým krémem.

Samozřejmě bylo čím zapíjet. Vedle piva a vína například zelená peprmintka, griotka, tuzemák a vaječňák.

Nejvíce se rozpršelo, když později odpoledne vystoupili na tribunu představitelé VŠH. A tak Almanach školy, který mapuje období dvaceti let její existence (2009–2019) byl opravdu důkladně pokřtěn.

Než jsem opustila staré časy gastronomie, prohlédla jsem si vystavené retro jídelní lístky a tabuli s dobovým inventářem, který z muzea hotelové školy v Klánovicích zapůjčil vášnivý sběratel PhDr. Václav Šmíd.

Zapojila jsem se i do soutěže Czech Specials – Ochutnejte Česko, kde bylo možné vyhrát návštěvu restaurace či pobyt v hotelu. Asi jsem nevyhrála anebo odešla příliš brzy.

Rozhodně jsem si ale do diáře zapsala datum příští akce, která, jak prozradil hlavní organizátor i té letošní Ing. Petr Studnička, jednatel školy, bude při příležitosti dvoustého výročí narození spisovatelky Boženy Němcové tematicky zaměřena jak jinak než na Babiččiny recepty. Pokud máte zájem, rezervujte si 13. 5. 2020.

Retro recepty:

Sýrová roláda

300 g Eidamu, 80 g másla, 250 g Lučiny, 2 ks vajec, 50 g červené papriky, bílý pepř

Utřeme změklé máslo s Lučinou, vmícháme drobně nasekaná vejce a drobně nakrájenou papriku. Podle chuti osolíme a opeříme. Plátky Eidamu rozložíme na plát, který potřeme připravenou směsí z Lučiny. Stočíme do rolády, zabalíme do fólie a v chladnu necháme ztuhnout. Roládu krájíme šikmo na silnější plátky.

Gothaj v bramboráku

1 kg brambor, 500 g gothajského salámu, 100 ml mléka, 2 vejce, 100 g polohrubá mouky, 50 g česneku, sůl, majoránka, drcený kmín, rostlinný olej na smažení

Brambory jemně nastrouháme, přidáme vejce, polohrubou mouku, mléko a prolisovaný česnek, směs promícháme, dochutíme solí a kořením. Gothaj nakrájíme na silnější plátky, které postupně obalujeme v hladké mouce a bramborové směsi. Smažíme pozvolna z obou stran.

Text a foto: Olga Vomáčková

 

 

 

Redakce Gastro&Hotel