turistů

Do českých hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) přijelo ve třetím čtvrtletí letošního roku 4,5 milionu tuzemských a 3,3 milionu zahraničních hostů, což představuje meziroční zvýšení 2,6 %. Nejvíce zahraničních hostů přijelo z Německa, Polska a Slovenska.

Celkem všech hostů přibylo ve třinácti krajích, naopak podíl návštěvníků, kteří zavítají do Prahy mírně poklesl. Vyplývá to z dat o návštěvnosti HUZ za 3.Q 2019, kterou zveřejnil v listopadu Český statistický úřad (ČSÚ).

Ve třetím čtvrtletí rostly nejvíce příjezdy návštěvníků z Ukrajiny (+23 %), Polska (+15,5 %), Dánska (+14,3), Švédska (+12,6 %), Ruska (+8,7 %), Maďarska (+6,9 %) a USA (+6,5 %).

Nárůstu počtu návštěvníků ze Spojených států nahrávají nová přímá letecká spojeni a celkově dobrá ekonomická situace v USA,“ komentuje data za třetí čtvrtletí Jan Herget, ředitel CzechTourism. „Rostl i počet návštěvníků z Ruska, kteří vnímají Česko jako přátelskou a bezpečnou zemi, kde se navíc domluví rusky. Návštěvnost podpořilo otevření nových přímých letů z ruských regionů do Prahy (např. Praha–Perm), zahájení přímých nízkonákladových letů z letiště Moskva Žukovskij a mírně posilující rubl,“ doplnil Herget.

Největší pokles podle ČSU naopak zaznamenala Jižní Korea (-14,5 %, 9. místo), Izrael (-8,6 %, 17. místo) a mírný pokles také Čína (-2,2 %, 5. místo).

Korejský cestovní ruch zažívá letos asi největší propad. Korejci omezují výdaje, opouštějí tradiční balíčkové itineráře a tour operátory ve prospěch online cestovních agentur a rezervací napřímo,“ vysvětluje Jan Herget a doplňuje: „V návštěvnosti České republiky, Rakouska a Maďarska se navíc také částečně odrazily dopady tragédie s potopením turistické lodi v Budapešti.“

Větší opatrnost se projevuje i ve spotřebitelském chování Číňanů, která vede k výběru levnějších destinací,“ říká Jan Herget ředitel CzechTourism.

 

Česká republika dlouhodobě těží z image konkurenceschopné a bezpečné destinace. Global Peace Index přisuzuje České republice 10. místo ze 163 zemí. Podle indexu Světového ekonomického fóra Travel & Tourism Competitiveness Index je Česko 18. nejbezpečnější destinací světa.

Text: CzechTourism Foto: Archiv