Co mají společného taková francouzská kulička, poctivé karbanátky tety Bohuny, indické rýžové birjání nebo čočková omáčka à la Jamie Oliver?

To, že se díky nim dají báječně zpracovat nejrůznější přebytky. Jitka Rákosníková představuje recyklaci jako tvůrčí odpověď na častý problém našich ledniček a spíží. Až 40 % vyprodukovaných potravin se totiž v dnešní společnosti nespotřebuje, nýbrž vyhodí, a zásadní část toho se děje právě v našich domácnostech.

RECYKLOVANÁ KUCHAŘKA JITKY RÁKOSNÍKOVÉ

je průvodcem pro neplýtvání všemi základními skupinami potravin: pečivem, masem, luštěninami, rýží a obilovinami, mléčnými výrobky, bramborami a zeleninou.

Základem knihy je přes 40 velkých receptů z české i světové kuchyně – z autorčiny domácí zkušenosti i rodinných pokladů, z cest i z inspirace zahraničními kuchaři – a k tomu autorka sype z rukávu bezpočet užitečných variací a „metamorfóz“, díky kterým budete moci chutně a vtipně „zrecyklovat zbytky“ a ještě rozšířit svůj kuchařský repertoár. Věnuje se také správnému uchovávání a základnímu zpracovávání potravin a efektivnímu využití energií a zdrojů. Propojuje osvědčené postupy „hospodyňkovských“ (pra)babiček vařících pro velké rodiny, bohatou vůni orientálních dálek i znovuobjevované a dnes zcela moderní přípravy vlastních domácích produktů.

To všechno přitom plyne s příjemnou lehkostí. Kniha je nabitá užitečnými informacemi, ale je zároveň vtipná, laskavá a veskrze autorčina. Můžete ji využívat jako zcela praktický návod, ale také se do ní začíst jako do osobního a vstřícného memoáru… u kterého jakoby mimoděk objevíte, jak snadno lze využívat jídlo naplno, s tvůrčí odvahou a beze zbytku.

  • Recyklace přebývajících potravin a jídel
  • Kvalitní a promyšlené vaření
  • Inspirativní recepty české i světové kuchyně
  • Rady, jak ušetřit zdroje, čas a energii
  • Tradiční domácí postupy i moderní trendy

Knihu doprovází fotografie známé food fotografky Aleny Hrbkové.

Jitka Rákosníková je jednou z předních osobností české kulinární scény – spisovatelka, novinářka a překladatelka s vášní pro jídlo. Téma proč, a hlavně jak neplýtvat potravinami, ukazuje jako otázku, která se v jisté podobě řešila a řeší vždy a všude, ale která je v posledních letech čím dál závažnější a v gastronomii si žádá kreativní a přitom zodpovědnější přístup.       

MOC: 449 Kč, vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz