První zářijový víkend oslaví Lednicko – valtický areál Světový den ledového vína!

autor: | Zář 2, 2011 | Novinky z Gastronomie

Od pátku 2. do neděle 4. září se v;jedinečném prostředí Lednicko-valtického areálu uskuteční 1. ročník mezinárodní soutěže vín s názvem „IceWine du Monde“. V;pátek a v sobotu bude 16 profesionálních degustátorů z;České republiky, Slovenska, Rakouska a Francie pod vedením generálního ředitele Světové vinařské organizace (OIV) Federica Castellucciho hodnotit 83 vzorků ledových a slámových vín ze 41 vinařství z;celého světa.;


Vína, která dosáhnou nejvyšší požadované kvality, budou oceněna v;rámci sobotního slavnostního večera na zámku Lednice za účasti předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslavy Němcové a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, kteří soutěž zaštítili.

Pořadatelem soutěže je Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism, odborným garantem projektu je Státní zemědělská a potravinářská inspekce s;podporou MMR ČR a MZ ČR, Národního vinařského centra, Vinařského fondu ČR, Centrály cestovního ruchu Jižní Morava, starostů obce Lednice a města Valtice a Střední vinařské školy ve Valticích. Post prezidenta soutěže se ujal Jakub Šebesta, ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Hlavním partnerem akce je velkoobchodní společnost MAKRO CashCarry ČR, jenž dlouhodobě podporuje rozvoj českého a moravského vinařství.

Součástí odborného programu IceWine du Monde je také Open Air Festival pro širokou veřejnost. V okolí zámku Lednice v;sobotu 3. 9. od 10:00 do 18:00 hod, na zámku ve Valticích od 10:00 do 22:00 hod a v;neděli 4. 9. na obou místech od 10:00 do 17:00 hodin mohou návštěvníci ochutnat soutěžní i nesoutěžní vzorky moravských vín a kulinářské speciality Jihomoravského kraje, které bude nabízet zejména stan velkoobchodní společnosti MAKRO v;Lednici, a stan Agrární komory u tzv. Žabího sklepa. Sklep bude výjimečně zpřístupněn po celou dobu konání festivalu.

;

Na akci budou prezentována regionální řemesla a v;blízkosti zámků Lednice a Valtice se pod vedením moderátora a diskžokeje Martina Hrdinky a moderátorů Brněnského rádia Kiss Hády, které je mediálním partnerem akce, na pódiu vystřídají dětská divadélka, národopisné soubory Dunájek a Hrozének, zpěváci a tanečníci z;muzikálů Hříšný tanec a Děti ráje, kapela MAKO!MAKO, „rocková“ cimbálovka Medicimbal, unikátní Presúzní mužácký sbor z;Velkých Pavlovic a mnoho dalších. Na pódiu ve Valticích vystoupí také letošní vítěz soutěže Česko – slovenské SuperStar Lukáš Adamec.

;

V;rámci festivalu mohou dále návštěvníci soutěžit o drobné dárky a 20 hlavních cen, víkendových pobytů pro dvě osoby turisticky zajímavých destinacích ČR, které věnovala agentura CzechTourism. Velcí i nejmenší zájemci o soutěž obdrží na speciálních stanovištích soutěžní letáčky s;podrobnými pravidly soutěže.; Každý den bude vždy v;17:00 hod vylosováno 5 vítězů na pódiu v;Lednici a ve stejnou dobu také 5 vítězů na pódiu ve Valticích.;

Vstup na Open Air Festival je po oba dny zdarma!