První ročník soutěže o nejlepší ledová a slámová vína světa má své vítěze: absolutní jedničkou je Česko!

autor: | Zář 6, 2011 | Novinky z Gastronomie

Slavnostním vyhlášením cen pro nejlepší ledová vína se v;sobotu večer uzavřel první ročník mezinárodní soutěže ledových a slámových vín IceWine du Monde 2011. Hostitelem soutěže a řady doprovodných akcí nejen pro odbornou, ale i laickou veřejnost byl Lednicko – valtický areál, obec Lednice a město Valtice. Do soutěže bylo přihlášeno 83 vzorků ledových a slámových vín ze 41 vinařství z;celého světa. Po jedné velké zlaté medaili dostali vinaři z;Kanady a Chorvatska a dvě zůstaly v;Česku, ;jmenovitě ve Vinařství Josef Valihrach.

První část soutěže se uskutečnila v;pátek 2. 9. a druhé, závěrečné kolo v;sobotu, 3. 9. v;prostorách lednického zámku. Šestnácti profesionálním degustátorům z Francie, Rakouska, Slovenska a Česka předsedal generální ředitel Světové vinařské organizace (OIV) Federico Castellucci.

Pozadu nezůstala ani ostatní tuzemská vinařství zabývající se produkcí těchto vín. Ta si rozdělila další zlaté a stříbrné medaile. Kompletní seznam všech držitelů ocenění za nejlepší ledová a slámová vína světa je k;dispozici na: http://www.icewine-du-monde.com/index.php?art=23

Vyhlášení soutěže na zámku v;Lednici se zúčastnili:; Jakub Šebesta, prezident soutěže a ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism, Federico Castellucci, generální ředitel OIV, Pavel Krška, ředitel Národního salónu vín a řada dalších hostů. Záštitu nad projektem převzala také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová.

Pořadatelem soutěže byla Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism, odborným garantem projektu Státní zemědělská a potravinářská inspekce s;podporou MMR ČR a MZ ČR, Jihomoravského kraje, Národního vinařského centra, Vinařského fondu ČR, starostů obce Lednice a města Valtice a Střední vinařské školy ve Valticích. Hlavním partnerem akce je velkoobchodní společnost MAKRO CashCarry ČR, jenž dlouhodobě podporuje rozvoj českého a moravského vinařství.;

Součástí odborného programu IceWine du Monde byl od soboty 3.9. do neděle 4.9. ;Open Air Festival pro širokou veřejnost odehrávající se v;parcích zámku Lednice a zámku Valtice. Program byl zaměřen jak na prezentaci tradičních lidových řemesel, tak na ukázky gastronomie úzce propojené s;degustací vína, zábavy pro děti a dospělé a atraktivní soutěže o ceny.