Přípravy největšího svátku vína v ČR jsou v plném proudu. Znojmo připravuje na 12. – 13. září 2014 kromě nejlepších vín a burčáků, velkolepého historického programu a hudebního programu různých žánrů, také několik novinek a unikátních lákadel, která můžete vidět pouze na Znojemském historickém vinobraní 2014. Hned u vstupů do města Znojmo překvapí návštěvníky vinobraní novými vstupními bránami. Velkolepý historický průvod Jana Lucemburského a historický program, který svým rozsahem nemá u nás obdoby, nově doplní historická „ulička chudiny“ v Malé Mikulášské, kde na návštěvníky dýchne atmosféra středověké chudinské čtvrti. Historii vinobraní od jeho vzniku až podnes představí unikátní výstava „Vinobraní – oslava vína i historie“, kterou v Domě umění připravilo Jihomoravské muzeum ve Znojmě. Dalšími originálními součástmi Znojemského historického vinobraní bude také unikátní komponovaný závěrečný ohňostroj, znojemské „mázhauzy“ a také speciální pochůzková degustace vín z produkce 17 vinařů sdružených do VOC Znojmo, u rotundy sv. Kateřiny. Když k tomu všemu připočteme bohatý hudební program různých žánrů, doprovodný program pro rodiny s dětmi a všudypřítomné ochutnávky nejlepších vín a burčáků z produkce více než 30 moravských vinařů, návštěvníci Znojemského historického vinobraní se mají na co těšit.

Vstupy do historického centra města ohraničí čtyři nové vstupní brány, a to na tradičních místech: v ulicích Kollárova, Pontassievská, Kovářská a Velká Michalská. Nové vstupní brány svým realistickým vzhledem krásně zapadnou do zástavby města a doplní panorama znojemské historické architektury. Vzhled bran odsouhlasili i památkáři. Imitace řádkového kamenného zdiva typově odpovídá skutečnému hradebnímu opevnění Znojma. Historické podobě odpovídají také válcové věže. Na věžích budou pověšené praporky v barvách vinobraní, tedy žlutočervené. Bránami povedou dva vstupy pro pěší a jeden vjezd pro vozidla.

Staré brány byly nejen nevzhledné a ve špatném technickém stavu, ale hlavně finančně a časové náročné na stavbu. Vzhledem ke komplikované konstrukci je musela stavět externí firma a každoročně se tím zvedly náklady na vinobraní téměř o půl milionu korun. Návratnost investice vzhledem k tomu, že brány budeme moct stavět prakticky sami, je asi tři roky. Nové brány ve městě rostou už v těchto dnech a já pevně věřím, že se Znojmákům i turistům budou líbit,“ říká místostarosta Znojma Jan Grois.

Milovníky výpravné historické zábavy jistě zaujme rozsáhlý historický program, který bude po celou dobu vinobraní probíhat paralelně na pěti scénách. „Novinkou letošního ročníku bude historická „ulička chudiny“ v Malé Mikulášské, která návštěvníky vinobraní vtáhne do atmosféry středověké chudinské čtvrti. O vytvoření iluze středověku se postarají kostýmované postavy, které se v minulosti na tomto místě mohly reálně vyskytovat. Atmosféru jistě dotvoří i drobné scénografické úpravy reálné historické architektury, dobové rekvizity a večerní osvětlení živými ohni,“ říká ředitel Znojemské Besedy Mgr. František Koudela.

Ulička chudiny bude v provozu nepřetržitě – v pátek od 14 do 22 hod., v sobotu od 11 do 22 hod. Návštěvníci budou volně procházet a budou na vlastní kůži zažívat atmosféru chudinské čtvrti v době raného středověku. V Malé Mikulášské můžete na letošním vinobraní potkat pouliční hazardní hráče, veselé studenty, mladé umělce hledající múzu, pouliční pěvce a muzikanty, tuláky, věštkyně, lehké děvy i mnichy řádu Dominikánů či Minoritů a také kata i žebrající děti či starce. O historickou atmosféru se postará deset herců ze společnosti Kočovné divadlo Ad Hoc a herci z dalších amatérských divadelních souborů.

Unikátní a neopakovatelnou historickou podívanou je pouliční divadelní show, kterou lze vidět a prožít pouze v rámci Znojemského historického vinobraní – historický průvod krále Jana Lucemburského. Kostýmovaný průvod více než čtyřistašedesáti historických postav projde městskou památkovou rezervací dvakrát. Pokaždé s vyvrcholením v podobě výpravné podívané na hlavním pódiu na Masarykově náměstí. V pátek průvod započne svoji pouť večer ve 20:00, za svitu pochodní projde městem a vyvrcholí na hlavní scéně ohňovou show v podání skupiny Pa-li-Tchi. Sobotní odpolední průvod začne ve 14:00 a v závěru na hlavním pódiu vygraduje historickou scénou, zobrazující předávání práv konšelům, trestání nepoctivých vinařů a odsouzenců máčením v kašně. Toto pouliční divadlo svým rozsahem nemá v ČR obdobu.

Trasa průvodu povede ulicemi Pražská, Velká Michalská, přes Horní náměstí a Václavské náměstí, dále Velkou Františkánskou ulicí přes Mikulášské náměstí a Velkou Mikulášskou ulicí na Masarykovo náměstí.

Historický průvod vytvoří 160 profesionálů z řad herců, členů skupin historického šermu, tanečníků, muzikantů a dalších umělců, 300 amatérů, 35 koní, 12 psů, 15 dravých ptáků, 2 velbloudi a kanec. Součástí průvodu bude i přes 30 bubeníků a 16 trubačů, kteří se na toto vystoupení připravují měsíc před vinobraním. Na přípravě a organizaci historického průvodu se podílí profesionální produkční tým pod vedením režiséra Václava Berana. Ztvárnění role krále se po loňském úspěšném debutu ujme opět znojemský rodák Miroslav Hrabě, královnou bude znojemská herečka Šárka Drozdová, která se v této roli představí potřetí.

Letošní ročník Znojemského historického vinobraní obohatí také unikátní výstava „Vinobraní – oslava vína i historie“. V Domě umění JMM na Masarykově náměstí 11 bude k vidění expozice, která představí vše, co se skrývá za značkou Znojemské historické vinobraní. „Výstava návštěvníkům přiblíží slavnost vinobraní v historickém kontextu návštěvy královského města Znojma Janem Lucemburským a Eliškou Přemyslovnou, jež se stala hlavním motivem celého Znojemského historického vinobraní. Kromě historického pozadí však výstava připomene také zrod této akce, její nelehký osud v době tuhé normalizace či znovuoživení v euforické atmosféře porevolučních let. Opomenuty nezůstanou ani ročníky nedávno uskutečněné. V rámci výstavy bude možnost prohlédnout si kromě propagačních materiálů a fotografií od 60. let po současnost, také návrhy kostýmů Miloslava Smutného ve srovnání s jejich současnou podobou nebo dochované originální artefakty středověké kultury z doby vlády Jana Lucemburského,“ říká Bc. Monika Mažárová z Jihomoravského muzea ve Znojmě, které výstavu připravilo. Výstava bude slavnostně otevřena 4. září a potrvá až do 22. listopadu 2014.

Největší scéna na Masarykově náměstí nabídne kromě vystoupení mnoha hvězd současné populární hudby také dvě speciální skladby, složené a nastudované speciálně pro znojemské vinobraní. V neděli skupina Medicimbal zahraje v novém aranžmá skladbu Víno, víno, vinobraní, kterou jako hymnu Znojemského historického vinobraní napsal v roce 2011 Petr Šiška pro Markétu Konvičkovou. Dále zahrají i skladbu Pozdrav, kterou hudebnice Marta Topferová složila na text básně Jana Zahradníčka. Básník Jan Zahradníček byl ve Znojmě několik let jako politický vězeň. Budou tak představeny v zajímavém kontrastu dvě skladby věnované Znojmu – rozverná skladba o vinobraní a teskný pozdrav ze znojemského žaláře.

Jedním z největších lákadel letošního hudebního programu je skupina Olympic. Vystoupí také slovenská skupina No Name, skupina Mandrage, oblíbená především u mladšího publika, stálice české hudební scény Anna K, neopakovatelný Banjoband Ivana Mládka, originální Jaroslav Uhlíř s kapelou, Petr Bende s cimbálovou muzikou Grajcar, Monkey Business, Věra Martinová, Čankišou a další.

Speciální program připravuje také sdružení sedmnácti vinařů VOC Znojmo na nově zrekonstruovaném návrší u rotundy sv. Kateřiny, kde členové VOC formou pochůzkové degustace představí vína originální certifikace, včetně vín oceněných v mezinárodní soutěži San Francisco International Wine Competition a dalších vinařských soutěžích. Ta nejlepší vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené i Rulandské bílé, šedé, modré či Pálava zde představí vinařství: DV Promotion, s.r.o.; Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep; Vinařství Piálek & Jäger, s.r.o.; Vinařství Kořínek, s.r.o.; VÍNO VANĚK, s.r.o.; Vinařství LAHOFER, a.s.; Vinařství Líbal, s.r.o.; Vinařství rodiny Špalkovy, s.r.o.; VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC, s.r.o.; Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o.; VINO HORT, s.r.o.; Zemědělské družstvo Hodonice; ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.; Vinařství Sádek, s.r.o.; VINICE – HNANICE, s.r.o.; VINAŘSTVÍ HANZEL; Arte Vini, spol. s r.o.

Zcela unikátním zážitkem na Znojemském vinobraní jsou také městské mázhauzy – tedy uzavřená nádvoří středověkých domů a renesančních paláců, která fungují během vinobraní jako vinárny, šenky, či místa pro posezení, mnohdy s vlastním programem. Právě zde si návštěvník vinobraní může vína a burčáky z nabídky moravských vinařů vychutnat obklopen atmosférou historických šenků a současně si prohlédnout historické prostory, které jsou v době mimo vinobraní pro veřejnost uzavřené.

Vinobraní bude stejně jako v posledních dvou letech jen o víně a o burčáku. Prodej alkoholu s obsahem vyšším než dvacet procent bude možný pouze v kamenných provozovnách. „Opatření, která jsme museli zavést ze zcela jiných důvodů, se pomalu stává tradiční součástí vinobraní. Na jeho atraktivitě to neubírá, ba naopak. Vinobraní je o poznání klidnější, lidé se v ulicích pohybují se skleničkou vína nebo burčáku – a tak to má být,“ dodává místostarosta Znojma Jan Grois.

Přípravy na vinobraní jsou již v plném proudu. „Technické zajištění si vyžádá téměř 1100 metrů zábran a kabeláž v délce 12 kilometrů. O přípravné práce se bude starat 28 lidí a v průběhu samotné akce bude v akci 12 zvukařů, 25 bedňáků, 10 brigádníků. V pohotovosti bude 9 zdravotníků na stanovištích a 3 v sanitce. V prostoru konání bude také 11 hasičů a hlídka HZS s cisternou,“ říká Mgr. Zdeněk Novák, manager technického realizačního týmu Propag servis Brno, který má technické zajištění vinobraní na starosti.

Pro návštěvníky ZHV jsou připravena čtyři záchytná parkoviště: Městská plovárna Louka – Melkusova ul., Areál Malá Louka – Vídeňská ul., Areál bývalé Fruty – Dobšická ul., SOU a SOŠ Přímětická – Přímětická ul. „Parkování je o vinobraní vždy problém. V letošním roce jsme chtěli zase o něco zvýšit komfort návštěvníků, proto jsme nově zajistili parkování v Malé Louce. Povrch jsme museli nechat vyčistit a srovnat, aby tam auta mohla bezproblémově zaparkovat. Není to sice ideální parkoviště, na druhou stranu nabízí dostatek míst poblíž centra města,“ říká místostarosta Jan Grois.

Z blízkosti parkovišť bude jezdit zdarma kyvadlová doprava na trase Přímětice – Oblekovice a zpět, kterou se návštěvníci dostanou do centra Znojma na Mariánské náměstí, či náměstí Svobody.

Pro cyklisty bude tento rok nově zřízena úschovna kol v prostorách „stánku“ Cyklo Klubu Kučera a Bowlingu Znojmo na ploše mezi sportovní halou a budovou Sokola.

Příprava vinobraní si vyžádá řadu dopravních omezení. Od 7.00 hodiny dne 11. 9. 2014 do 24.00 hodiny dne 14. 9. 2014 platí úplná uzavírka Komenského náměstí od ulic Jana Palacha, Studentská a Kovářská. Letos nově bude platit zákaz parkování v centru města již od čtvrtka 11. 9. od 7.00 hod. a platí až do neděle 14. 9. do 10.00 hod. Ve čtvrtek 11. 9. bude do centra města povolen vjezd pouze s krátkodobým parkováním nutným k vyložení a naložení nákladu.

Historická část města bude pro veřejnost uzavřena v pátek 12. 9. 2014 od 12.00 do 22.30 hod., v sobotu 13. 9. 2014 pak od 8.00 do 22.30 hod. V této době bude vstup do MPR umožněn pouze s platnou identifikační páskou. Osoby bydlící v uzavřené části městské památkové rezervace mají po předložení dokladu prokazujícího místo bydliště vstup zdarma. Dokladem se rozumí občanský průkaz s uvedením trvalého bydliště, případně nájemní smlouva s uvedením jména a adresy bydliště. Děti do 15 let mají vstup zdarma. Osoby s adresou bydliště Obroková 10/12, Obroková 1/12 a Obroková 2/10 nemají nárok na vstup zdarma.

Vstupenky na Znojemské historické vinobraní jsou v prodeji v síti Ticketpro a v Turistickém informačním centru Obroková 10, 669 02 Znojmo. Na místě konání budou vstupenky v prodeji u vstupů do historického centra. Permanentky zakoupené v předprodeji zajišťují vstup bez čekání u pokladen.

Více informací: www.znojemskevinobrani.cz

Redakce Gastro&Hotel